ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان طبس

شهرستان طبس

شهرستان طبس، از لحاظ وسعت پهناورترین شهرستان استان خراسان جنوبی است که تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی دارد. این شهرستان از سه شهر دیهوک، عشق‌آباد و مرکزی(طبس) تشکیل شده است. همچنین این شهرستان شامل بخش‌های مرکزی، دستگردان و دیهوک است. شهرستان طبس، از شرق به شهرستان بشرویه، سرایان و خوسف، از شمال با استان‌های سمنان و خراسان رضوی و از غرب و جنوب با استان‌های یزد و کرمان هم‌مرز است.قرارگرفتن طبس بر سر راه استان‌های کرمان، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و وجود سدهای نهرین، کریت، دره بید و امکانات ترابری، ریلی، هوایی و جاده‌ای مزیت هایی است که می‌تواند شهرستان را به یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان تبدیل کند. 

همچنین ویژگی‌های منحصربه‌فرد این منطقه  از نظر داشتن معادن باعث شده تا فرصت‌های خوبی برای ایجاد کسب‌وکار در این شهرستان حاصل شود. از این رو طبس را عروس کویر ایران می نامند که ظرفیت های متنوع این شهرستان حاکی از این نامگذاری است. وجود کویر طبس باعث شده تا علاوه بر جاذبه های طبیعی و گردشگری در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی هم ایجاد کسب‌وکار کرد. در ادامه توضیحاتی در رابطه با پتانسیل‌های ایجاد مشاغل در شهر طبس آورده شده است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان طبس

 

گذر مسافران از استان‌های مختلف کشور باعث می شود تا تولیدات مشاغل خانگی و صنایع دستی در بازارچه‌های فصلی به فروش برسد.تولید سینی‌های مسی در شهرستان انجام می‌شود و بسیاری از افراد در این زمینه تخصص و مهارت دارند.

تراش سنگ های قیمتی، بافت فرش و قالیچه و تولید صنایع دستی از برگ درخت خرما از مشاغل قابل راه‌اندازی در شهرستان هستند.

جاذبه های گردشگری

کال جنی طبس

کال جنی، یا دره جن‌ها دره‌ای در کویر طبس است. این منطقه در اطراف روستای میغان واقع شده است. کال جنی حدودا 35 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. محلی‌ها اسم جنی را روی این دره گذاشته‌اند؛ علت این نامگذاری، افسانه‌های قدیمی و داستان‌های ترسناکی است که سینه به سینه از نسل‌های پیش به محلی‌ها منتقل شده است. آنها اعتقاد دارند که کال جنی محل زندگی اجنه و ارواح است.

کال در اصطلاح بومی‌های منطقه طبس، به معنای دره‌ای است که توسط جریان آب و سیلاب‌ها درست شده باشد. اعتقاد عجیب محلی‌ها به وهم‌انگیز بودن منطقه، به‌علاوه شکل عجیب دره باعث شهرت این منطقه شده است. شباهت جالب کال جنی با گرند کانیون در ایالات متحده هم توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

 

از خراسان جنوبی خودتان را به طبس برسانید. در جاده طبس به بشرویه، پس از آنکه به دوراهی استخر –شاعر رسیدید، جاده خاکی را انتخاب کنید. باید حدودا 5 کیلومتر در جاده خاکی برانید تا به ابتدای دره‌ها برسید.

با توجه به کویری بودن کال جنی، بهترین زمان سفر به کال جنی، پاییز و زمستان است. در پاییز و زمستان آب و هوای این منطقه گرمای مطبوعی دارد که در نقاط دیگر ایران کمتر احساس می‌شود.

باغ گلشن طبس

 

باغ گلشن در طبس یکی از مهمترین باغ های ایرانی است که نمونه ای مربعی شکل از آن در تاج محل هم وجود دارد. این باغ در واقع یکی از دو نماد اصلی شهر طبس محسوب می شود که اولی ارگ قدیم طبس یا همان کهن دز است و دیگری همین باغ گلشن در طبس است که در دنیا از آن به عنوان یکی از ۵۰ باغ برتر جهان هم یاد می شود. این باغ شاهکاری از دوران زندیه و قاجاریه می باشد و به دلیل قرارگیری آن بین دو کویر لوت و دشت کویر از آن با عنوان یک معجزه یاد می شود.

شما در حال مشاهده شهرستان طبس در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0