ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان فراهان

شهرستان فراهان

شهرستان فراهان یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است که از شمال و شرق به شهرستان تفرش، از جنوب شرق و جنوب به شهرستان آشتیان و اراک و از غرب به شهرستان کمیجان محدود می‌شود. جمعیت شهرستان طبق سرشماری سال 95، 28994 نفر گزارش شده‌است.

آب و هوای فراهان، نیمه بیابانی و سرد است. البته از بارانهای غربی که از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه می ایند بی بهره نیست. اختلاف دمای شب و روز و اختلاف دمای تابستان و زمستان به علت نزدیکی به کویر میقان و دوری از دریاهای آزاد زیاد است، که از این نظر شبیه اب وهوای قاره ای است واز نظر ریزش باران‌های ریزدانه در پاییز و بهار، آسمان آبی در تابستان و رسیدن میوه ها در این فصل، تا حدودی شبیه آب و هوای مدیترانه ای است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان فراهان

در این شهرستان تولید قالی قدمت زیادی دارد و بیشتر به صورت سنتی در این زمینه فعالیت انجام می شود، البته به تازگی کارخانه ای برای تولید فرش در شهرستان ایجاد شده و فعالیت در این حوزه به صورت خانگی یا کارگاهی قابلیت خوبی دارد.

تولیدات معرق و گلیم در شهرستان به تازگی در حال انجام است و اگر در این زمینه کارگاه هایی ایجاد شود و همچنین برای این تولیدات بازار فروش مناسب فراهم شود، زمینه ی فعالیت در این خصوص و همچنین ایجاد اشتغال برای جوانان فراهم می شود.

جاذبه های گردشگری

آتشکده فردقان فراهان

روستای کوچک “فردجان” در شمال غربی فراهان قرار دارد و آتشکده بر روی تپه ای مجاور فراهان دیده می‌شود. تمام آتشکده و بخشی از دیوارهای قلعه خراب شده است. ارتفاع دیوار اصلی باقی مانده حدود نه متر، قطر پی‌های آن حدود پنج متر و همه از سنگ و ساروج است. در وسط قلعه، تعدادی پی‌های سنگی به قطر پنج متر وجود دارد که می‌تواند بازمانده تالارهای متعدد و آتشگاه و نیایشگاه باشد.

پایه‌های آن بر ستون‌هایی قرار گرفته و در پای یکی از این ستون‌ها سردابی به چشم می‌خورد که بر اساس بعضی روایات محل زندان بوعلی‌سینا بوده است.

 

در ضلع شمالی قلعه، در زیرزمینی که در حال حاضر آغل گوسفندان و انبار علوفه است، تعداد چهار ستون به قطر حدود دو و نیم متر از آجر و ساروج دیده می‌شود. ستون‌ها تقریباً در کنار هم قرار دارند و حدود سه متر از آن‌ها نمایان و قسمت بیشتر آن‌ها داخل زمین و زیر آوار خاک می‌باشد.

بر اساس بررسی‌های ماریان مولیان و بهرام فره وشی :پس ازخاموش شدن آذر گشسب ارومیه در منطقه چیچست این آتشکده دوباره کشف شد.

آتشکده فردقان بسیار قبل از چیچست ارومیه دارای اهمیت بوده است و مراسم عبادی در آن برگزار می‌شده و حتی صنایع نیز در کنار آن فعال بوده است.

بر اساس کتب قدیمی، آتشکده روستای فردقان در سال ۲۸۳ ه.ق توسط برون ترکی حاکم قم که تحت حمایت بنی عباس بود تخریب شد و دو درب طلایی آن را برای نصب به مکه فرستادند.

کاروانسرای دولت آباد فراهان

کاروانسرای مجدالملک روستای دولت آباد فراهان یکی از بناهای تاریخی و مذهبی منطقه فراهان در استان مرکزی است که در بیش از یک قرن پیش ساخته شده است.

این کاروانسرا در مسیر راه کربلا ۱۱۶ سال پیش توسط مرحوم «میرزا حسین خان تفرشی» در پنج هزار مترمربع زمین و چهار هزار متر مربع بنا ساخته شده و یکی از آثار ارزشمند دیدنی منطقه فراهان است.

بانی این کاروانسرا این مکان را برای جهت رفاه حال زائران کربلا ساخت و به این ترتیب مردم روستای دولت آّباد از زائران پذیرایی می کردند.

مصالح اصلی این کاروانسرا آجر و ساروج است و در آن اتاق های کوچکی با بخاری آتشی و یک اصطبل برای نگهداری اسب و شتر با انباری علوفه وغلات که با معماری زیبای آن زمان ساخته شده است، وجود دارد.

شما در حال مشاهده شهرستان فراهان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0