ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان ماهنشان

شهرستان ماهنشان طبق آخرین سرشماری سال 95، دارای 39425 نفر جمعیت بوده و این شهرستان دارای 2 شهر (ماهنشان،دندی) 217 روستا و 5 دهستان است.

ماهنشان در 113 کیلومتری غرب زنجان واقع شده است و مجاورت با رودخانه قزل اوزن و وجود آب کافی و زمین‌های مرغوب موجب رونق کشاورزی در این شهرستان گردیده است. موقعیت جغرافیایی شهرستان به گونه ای است که از شمال با استان آذربايجان شرقی، از غرب با استان آذربايجان غربی از جنوب با استان کردستان و از شرق با شهرستان‌های زنجان و ايجرود محدود می شود. اوضاع جوی و شرايط اقليمی منطقه، کوهستانی و اغلب سال پوشيده از برف و دارای آب و هوای نسبتاً سرد است.

شناخت صنایع دستی

پتانسیل بالای کشور ما در تولید انواع صنایع‌دستی، سود‌آوری بالایی را پیش روی سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان قرار می‌دهد و همواره جذابیت‌های خاص خودش را دارد. در شهرستان ماهنشان علی رغم پتانسیلی که برای تولید صنایع دستی وجود دارد، فعالیت زیادی در این زمینه انجام نشده است. فرش بافی، گلیم بافی و ابریشم بافی از جمله صنایع دستی شهرستان هستند که تعدادی از افراد این شهرستان در این زمینه ها فعالیت دارند. رودوزی سنتی (درویش دوزی، سکه دوزی، شمسه دوزی و مخمل دوزی) ، نساجی سنتی( جاجیم، شال، ترمه، ماشته، موج بافی و..) و بافندگی الیاف از جمله مشاغل دیگری هستند که در حوزه صنایع دستی در این شهرستان انجام می شوند.

قابلیت توسعه در زمینه تولید تمام شاخه های صنایع دستی که نام برده شد، وجود دارد اما  به نظر می رسد تولیداتی مانند فرش و رودوزی سنتی با استقبال بیشتری مواجه هستند. بنابراین تولید این صنایع دستی در اولویت بالاتری قرار می گیرد. در پایان لازم است به این نکته اشاره شود که در چندسال اخیر بازار فروش صنایع دستی خصوصا فرش با اندکی مشکل روبه رو شده است که برای رفع بخشی از این مشکل می توان از طرح های جدیدتر و به روزتر استفاده کرد.

جاذبه های گردشگری

آلاداغ لار یا همان کوه‌های رنگارنگ هستند که انگار رنگین‌کمان را روی زمین به نمایش گذاشته‌اند. در مسیر  حرکت از سمت زنجان به طرف شهرستان ماهنشان در دو طرف جاده کوه‌های رنگین  خودنمایی می‌کنند که این منطقه را در کل ایران بی همتا کرده‌اند. وجود رنگ‌هایی مثل قرمز، قهوه‌ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید چشم هر بازدیدکننده را خیره ‌می‌کند.

شهرستان ماهنشان، یکی از شهرستان‌های استان زنجان و شهر ماهنشان مرکز این شهرستان است. این شهر در فاصله ۱۱۳ کیلومتری غرب زنجان قرار گرفته ‌است. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌ های گردشگری ماهنشان، دودکش‌ جن است که در ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان یعنی زنجان قرار دارند.

دودکش جن دقیقاً همان‌جایی است که ماهنشان را شهری افسانه‌ای می‌کند و خیلی‌ها با وجود آن‌که از زنجان گذر کرده‌اند، ولی تابه‌حال نه آن را دیده و نه درباره‌اش شنیده‌اند. معلوم هم نیست پایه‌ نام‌گذاری آن چیست؛ شاید به اعتقادات کهن مردم این خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودکش جن» نوعی سنگ قارچی‌شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره‌ای بلند و نازک می‌ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمین‌شناسی به آن «Hoodoo» می‌گویند.

شما در حال مشاهده شهرستان ماهنشان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0