ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان مشهد

شهرستان مشهد

شهرستان مشهد یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر مشهد است. مشهد از شمال و شمال شرق به شهرستان کلات و درگز، از شرق و جنوب شرق با شهرستان‌های سرخس و تربت جام، از جنوب با شهرستان فریمان و تربت حیدریه و از غرب و شمال غرب با نیشابور، بینالود و چناران همسایه است. مشهد خصوصیات اقلیمی ویژه‌ای دارد. دشت مشهد که تا نیشابور ادامه دارد، اقلیم سرد و خشک دارد یعنی شهر مشهد در این بخش آب و هوای سرد و خشکی دارد. بخشی از دشت مشهد که تا قوچان می‌رود، نیمه خشک و سرد است و تنها قسمتی از مشهد که در بلندترین ارتفاعات رشته کوه بینالود و هزار مسجد قرار دارد، دارای اقلیم مرطوب و سرد است.جمعیت شهرستان مشهد طبق سرشماری سال 1395، 3372660 نفر گزارش شده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان مشهد

صنایع دستی چکیده و ثمره هنر و ذوق هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. صنایع دستی مختلفی در شهرستان مشهد در حال انجام هستند و بررسی‌ها نشان می دهد در صورت تامین بازار برای محصولات صنایع دستی، پتانسیل بسیار خوبی برای گسترش فعالیت در این حوزه وجود دارد.

چرم دوزی یکی از فعالیت هایی است که در این شهرستان انجام می شود. متاسفانه انجام این حرفه به صورت گسترده نیست. در صورتی که با توجه به تولید چرم در مشهد، قابلیت انجام این شغل به میزان بیشتر وجود دارد اما متاسفانه چرم تولید شده برای چرم دوزی به شهرستان تبریز فرستاده می شود. بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه مزیت بالایی دارد و پیشنهاد می شود.

تسبیح سازی و سجاده دوزی از جمله فعالیت های دیگری است که در حوزه صنایع دستی شهرستان انجام می شود. با توجه به این‌که هرساله زوار زیادی در این شهرستان حضور دارند، بنابراین توسعه تولید تسبیح سازی و سجاده دوزی از جمله مزیت‌های شغلی شهرستان است که سودآوری بسیارخوبی می‌تواند داشته باشد. طرح‌های مورد استفاده در سجاد دوزی و تسبیح‌سازی تاثیرگذاری بسیار خوبی در بازار فروش این محصولات خواهد داشت.

گوهر تراشی از دیگر صنایع دستی شهرستان مشهد است که به صورت خانگی و کارگاهی در این منطقه رواج دارد. ایران با وجود داشتن کلکسیونی از معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، نه تنها در این زمینه صادراتی ندارد، بلکه به یک واردکننده محض تبدیل شده است. گوهر تراشی، امروزه به شدت مورد استقبال و توجه قرار گرفته است. در این حرفه، مهم‌ترین اصل و رکن، اشتیاق، انگیزه، علاقه و خلاقیت است. با افزایش علاقمندی جامعه به بهره بردن از سنگ ها، چه به صورت تزیینی، چه به صورت درمانی، این بازار نیز به شدت رونق یافته است از این رو می توان به صراحت اذعان داشت که بازار گوهر تراشی، بسیار پررونق و درآمدزا شده است. بنابراین گسترش فعالیت دراین زمینه از جمله پیشنهادهای شغلی در این حوزه است که در آمدزایی بالایی  دارد.

فرش بافی و ساخت تابلو فرش از دیگر صنایع دستی این شهرستان هستند که در صورت بازاریابی مناسب قابلیت انجام آن به صورت گسترده تر وجود دارد. بافندگی فرش با سرمایه کم و بدون نیاز به مدرک، یک شغل امن و پردرآمدی را در محیطی سالم برای تمام افراد بویژه دختران و زنان ایجاد می کند. فرش دستباف ایرانی با سابقه چندین هزار ساله از ارزش هنری، اقتصادی و تجاری والایی برخوردار است. این کسب و کار را می توان در فضای کوچک حتی منزل و با سرمایه اولیه کم راه‌اندازی کرد و نیازی به مدرک و تکنولوژی خاصی نیست. قالی بافی یکی از مشاغل خانگی پردرآمدی که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. آمارها نشان می دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. می توان با تولید فرش با کیفیت به صادرات در این زمینه نیز فکر کرد.

گلیم بافی، اسکاج بافی، پارچه بافی، شمدبافی، گل سازی، سبد بافی و حوله بافی از جمله صنایع دستی تولیدی این شهرستان هستند که قابلیت توسعه دارند. گليم بافي يكي از شاخه هاي قالي بافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي

شود. برخی از مردم شهرستان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند.

شَمَد یکی از صنایع دستی بافتنی است و بیشتر نقش چهارخانه دارد. شمد نوعی پارچه نازک است که در بافت آن نخ پنبه یا ابریشم مصنوعی به کار رفته و در فصل تابستان به عنوان روانداز از آن استفاده می‌کنند از این رو طرفداران و مشتریان زیادی دارد. بنابراین سرمایه گذاری در زمینه تولید بیشتر این محصولات صرفه اقتصادی دارد.

جاذبه های گردشگری

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و موزه توس که الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی، به‌ویژه آرامگاه کوروش بود به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ آغاز و با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به‌خصوص ستون‌ها و سرستون‌ها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است. بخش فوقانی بنا به‌صورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل ۲۰  ستون مرمری در پایین و هشت ستون در بخش فوقانی است. در بخش‌هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب شده که نمایش صحنه‌هایی از روایات شاهنامه است.

حرم امام رضا (ع) مشهد

 

حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران، بارگاه حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) است که نزد مسلمانان شیعه و اهل تسنن گرامی داشته می‌شود و مقدس است. این مکان مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را در بر می‌گیرد. سازه‌های این حرم مقدس، از دوران پیش از صفویان دوران تیموری و زمان‌های متعدد تاریخی به‌جا مانده، اما در زمان شاه طهماسب صفوی فعالیت بسیار برای گسترش حرم صورت گرفته است ازاین‌رو این مکان مقدس موزه‌ای وسیع از معماری ایران است.

شما در حال مشاهده شهرستان مشهد در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0