ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان مهدی شهر

شهرستان مهدیشهر، یکی از شهرستانهای استان سمنان است که از شرق و جنوب شرق به شهرستان سمنان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سرخه، از غرب به استان تهران و از شمال به استان مازندران محدود می‌شود. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری نفوس و مسکن انجام شده در سال 1395، 47475 هزار نفر گزارش شده است. از نظر توپوگرافي، اين منطقه كاملا كوهستاني است و داراي پوشش گياهي و جانوری بسیار متنوعی است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی ابزاری برای انعکاس و انتشار فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در سراسر کشور است. شهرستان مهدیشهر ظرفیت‌های زیادی در بخش‌های مختلف برای جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری دارد و صنایع دستی به عنوان ابزاری برای ثبت خاطره در ذهن گردشگر نقش مهمی در تقویت صنعت گردشگری و جذب گردشگر دارد.

دست بافته‌های سنتی مانند رودوزی سنتی، قلمه زنی، زیور آلات سنتی، گلیچ بافی از صنایع دستی برجسته شهرستان است. جاجیم، سفال، قالی، عروسک و ابریشم بافی نیز از مشاغل خانگی هستند که در سطح شهرستان مهدیشهر انجام می شوند و در طی سالیان گذشته برای ایجاد آنها بعنوان مشاغل خانگی مجور صادر شده است. درجزین یکی از قطب‌های تولید گلیم و جاجیم در استان سمنان است. صنایع دستی روستای چاشم نیز ثبت ملی شده است.

 

 

 

 

صنایع دستی به عنوان یک صنعت درآمدزا، دارای ارزش افزوده و راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. با ایجاد توسعه در زمینه تولید صنایع دستی و تامین بازار فروش پایدار، می توان توسعه خوبی در این زمینه ایجاد نمود و اشتغال زایی قابل توجهی داشت البته به علت مسائل پیش آمده در زمینه صادرات و به صورت کلی بازار فروش این محصولات، قبل از هر سرمایه گذاری در این بخش باید این موارد به خوبی مورد بررسی قرار داد.

در لیست مزیت سنجی به مواردی همچون نساجی سنتی و ساخت مجسمه مسی به علت استقبال مردم و هنر مردان و زنان بومی در این حوزه ها اشاره شده است. دوزندگی لباس های محلی نیز به دلیل اینکه توسط مردم بومی استفاده می شود، مورد توجه قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری

در جنوب مهدیشهر بر بلندای قله کوه گل رودبار آثار قلعه‌ای مستحکم به جای مانده است. در پای کوه چشمه‌ای از دل زمین می‌جوشد که طراوتی خاص به منطقه هدیه می‌دهد. کافر قلعه که با نام قلعه گبرها نیز شناخته می‌شود متعلق به دوران پیش از اسلام است. به طور کلی قلعه‌ها را در نقاط کوهستانی با پرتگاه‌هایی در اطراف یا مناطق صعب‌العبور می‌ساختند تا از گزند دشمن در امان باشند. در ساخت کافر قلعه مهدی شهر از مصالح ساروج، گچ و سنگ استفاده کرده‌اند که در بعضی قسمت‌ها آجر نیز به چشم می‌خورد. کافر قلعه مهدیشهر در دوران‌های تاریخی و در زمان اسماعیلیان مورد استفاده قرار گرفت. علت ترک سکونت اهالی قلعه مشخص نیست. طبق باور عموم، اهالی قلعه قبل از ترک آنجا اشیای ارزشمند و گران‌بهای خود را در دل کوه پنهان کردند که تا به امروز هم یافت نشده است.

رودبارک یکی از روستاهای کوهستانی در شمال شرقی مهدیشهر است که در فصول سرد سال پوشیده از برف می‌شود و سرما چارقد سپیدش را به روی روستا می‌کشد و مناظر بی‌بدیلی را در جنگل‌های هیرکانی خلق می‌کند. این روستا در منطقه حفاظت شده پرور قرار گرفته است و با توجه به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی از مناطق گردشگری در مهدیشهر به حساب می‌آید. از جاده سمنان- شهمیرزاد می‌توانید به جنگل رودبارک بروید و از زیبایی‌ها و مناظر آن نهایت لذت را ببرید. وسعت کل جنگل بیش از 8 هزار هکتار است که مکان‌های دیدنی بسیاری چون آبشارها، غارها و چشمه‌ها را در خود جای داده است. هرزگاهی مه میهمان جنگل رودبارک می‌شود و با خود طراوت را برای جنگل به ارمغان می‌آورد. جاده در میان درختان سر به فلک کشیده به پیش می‌رود و به اعماق جنگل راه می‌یابد. اینجا جایی است که جاده به انتها می‌رسد و تنها صدای پرندگان و حیوانات وحشی شنیده می‌شود. جنگل این دنیای سراسر آرامش، اسرار بی‌شماری در سینه خود دارد که اگر گوش شنوایش باشید، برایتان بازگو خواهد کرد

شما در حال مشاهده شهرستان مهدی شهر در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0