ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان نهبندان

شهرستان نهبندان

شهرستان نهبندان جنوبی ترین نقطه استان خراسان جنوبي بوده که با وسعت ۲۶۰۰۰ كيلومتری در ناحيه كويري، تقريبا خشك و كم آب واقع شده‌است. مطابق شکل زیر این شهرستان از شمال به شهرستان بيرجند، از شرق به کشور افغانستان و شهرستان زابل و از جنوب به استان‌ سیستان و بلوچستان و از غرب به كرمان محدود می‌شود. براساس آخرین تقسیمات کشوري، اين شهرستان داراي دو بخش ، به نام‌هاي مرکزي و شوسف و پنج دهستان به نام هاي شوسف، عربخانه، ميغان، بندان و نه است.

منطقه نهبندان به دلیل وجود راه‌های اصلي و درجه يک و ارتباط نزديک با استان‌هاي سيستان و بلوچستان و كرمان ، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. همچنين نزديكي به كشورهاي پاكستان و افغانستان و بنادر جنوبي كشور، به ويژه چابهار و قرار گرفتن بر سر راه‌هاي مهم بازرگاني استان‌های خراسان، امتياز ديگري است كه اهميت اين منطقه را بالاتر مي‌برد.

وجود ويژگي‌هاي فوق، باعث کاهش محرومیت منطقه شده‌است.

 بدون شک آب‌و‌هوا از مهم ترین عوامل محیط جغرافيايي و احياگر زندگي انسان‌ها، به شمار مي آيد. از اين‌رو وضع کلي و متوسط هوا در هر ناحيه، تعيين كننده شرايط اقليمي است. آب‌وهواي نهبندان به علت كمي بارندگي، مجاورت با كوير و اختلاف دما، در قلمرو آب‌وهواي گرم‌وخشك قراردارد. تابستان‌هاي آن گرم و زمستان هاي آن سرد و خشك است. از ويژگي‌هاي آب و هواي اين شهرستان تغييرات درجه حرارت شبانه‌روز و فصول مختلف سال است و ميزان تبخير زياد و چندين برابر مقدار نزولات سالانه مي‌شود.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان نهبندان

تولید قالی، قالیچه و گبه بافی در بین بانوان طرفداران زیادی دارد. همچنین مهارت آن در بانوان وجود دارد به همین دلیل می توان آن را گسترش داد و کارگاه‌هایی در این زمینه احداث نمود.

آموزش حوله‌بافی قبلا در شهرستان انجام‌شده ولی به دلیل قیمت بالای تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز، بسیاری از افراد قادر به استفاده از هنر خود نبودند. با ایجاد کارگاهی هرچند محدود و کوچک می‌توان این حرفه را به منظور ایجاد شغل برای زنان خانه‌دار اجرایی کرد.

معرق با ساقه گندم به دلیل زیبایی ظاهری که دارد می‌تواند به راحتی مورد پسند افراد زیادی مخصوصا در شهرهای بزرگ قرار گیرد. این طرح به دلیل وجود تخصص و مواد اولیه در شهرستان قابلیت گسترش دارد.

سبدبافی اگر چه از هنرهای قدیمی به شمار می‌رود و امروزه در حال فراموشی است اما با احیای آن می توان کسب‌وکار خوبی را راه‌اندازی کرد. سنتی‌دوزی بلوچی، سوزن‌دوزی و حصیربافی از دیگر هنرهای زیبایی است که دانش آن در بین افراد نهبندان وجود دارد و با یافتن بازار فروش مناسب و عرضه در شهرستان‌های بزرگ قابلیت تولید بیشتر را هم دارند.

سیاه‌چادر و پارچه‌بافی در تعدادی از روستاهای شهرستان انجام می‌شود که به پیشنهاد کارشناسان قابلیت اجرا در دیگر روستاها را نیز دارد.

جاذبه های گردشگری

آسیاب های بادی نهبندان

آسبادها سازه هاي بادي است كه در گذشته به منظور آسياب كردن گندم به كار گرفته مي شد و تا 70 سال پيش در منطقه خراسان جنوبي به ويژه در شهر و بخش هاي نهبندان به خاطر وجود بادهاي 120 روزه مورد استفاده بوده است. اين آسياب بادها برخلاف آسياب گندم اروپايي كه به صورت افقي طراحي شده محورهايي به صورت عمودي دارد.

آسبادها آسيايي هستند كه با نيروي باد مي‌ چرخند. دو ديوار موازي به ارتفاع 10 متر كه به فاصله 4 متري هم قرار دارند، ساختمان عمومي اين آسبادها را تشكيل مي‌ دهند. در قسمت شمالي اين محفظه پره‌ هايي بزرگي وجود دارد كه با كمك نيروي باد مي‌ چرخند. چرخش پره‌ ها اهرم بزرگ و سنگ زيرين را به حركت درآورده و عمليات آسياب كردن شروع مي‌ شود.

 

نقشه آسبادهاي منطقه نهبندان برگرفته از آسبادهاي سيستان و تقريباً مشابه يكديگر هستند. برخی آسبادها در دو طبقه ساخته شده‌ اند. فضاي بالايي آن مكاني است كه بزرگترين قطعات آسيا در آن كار گذاشته شده است.

اين فضا از سه طرف محصور و جهت باز آن در معرض وزش باد است. محور آسباد به شكل يك تير ثابت به طول 5/4 تا 5 متر است كه بر سطح آن شكاف‌ هايي مستطيل شكل به وجود آمده تا بازوها در آن قرار گيرند. بازو شامل چوب‌ هاي موازي هستند كه تيرها را در يك حالت عمودي و در معرض باد نگه مي‌ دارند. سنگ آسياب شامل دو سنگ هم‌ اندازه مدور است كه سنگ زيرين ثابت و سنگ فوقاني متحرك است. طبقه همكف آس‌خانه نيز شامل انبارهاي نگهداري آرد و گندم و يك رشته پلكان منتهي به طبقه فوقاني است. اين سازه‌ ها به دليل نوع كاربرد فاقد تزئين هستند.

قلعه شاه دژ نهبندان

قلعه شاه دژ از جاهای دیدنی نهبندان به شمار می‌رود و در ۶ کیلومتری شرق نهبندان و ابتدای جاده «نهبندان-زابل» در نزدیکی روستای خوانشرف در ارتفاع ۱۴۱۰ متری از دریای آزاد، در فضای وسیع قله‌ی کوهی منفرد که از اطراف به دشت‌های باز و وسیع روستا اشراف دارد قرار گرفته است. قلعه شاهدژ به ابعاد ۲۵۰ در ۳۷۰  متر طول و عرض و حدود ۵۳ هزار و ۲۷۲ متر مربع مساحت به عنوان بزرگترین و وسیع‌ترین قلعه کوهستانی شرق ایران و یکی از بزرگترین قلعه‌های کوهستانی ایران یکی از منابع بالقوه اقتصادی در منطقه به شمار می‌رود. قدمت قلعه شاهدژ به دوره ساسانی می‌رسد. بیشترین توسعه قلعه شاهدژ در دوره اسماعیلیه بوده است. اسماعیلیان در قرن پنجم قلعه را از شاه شجاع خریداری کردند و بر حسب نیاز به توسعه و استحکام‌بخشی آن اقدام کردند. 

در این دوران جمعیتی بیش از ۳۰۰۰ نفر در این قلعه زندگی می‌کردند و در واقع یک نوع قلعه شهر بوده است. این قلعه در موقعیتی استراتژیک قرار گرفته و در محل عبور کاروان‌ها از چندین مسیر به این شهر واقع شده است.

شما در حال مشاهده شهرستان نهبندان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0