ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان نیمروز

شهرستان نیمروز یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران است. مرکز این شهرستان شهر ادیمی است. شهرستان نیمروز با انتزاع بخش پشت‌آب از شهرستان زابل و ارتقای آن به شهرستان در ۱۷ دی ماه ۱۳۹۱ توسط هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شد. آب‌ و هوای شهرستان نیمروز بسیار گرم و خشک بیابانی با تابستان‌های طولانی است. گرم‌ترین ماه سال تیرماه و سردترین ماه سال نیز دی ماه است. مساحت این شهرستان ۸۱۷۵ کیلومتر مربع می‌باشد. شهرستان نیمروز از شمال به کشور افغانستان، از غرب به استان خراسان جنوبی، از جنوب به شهرستان زاهدان و از شرق به شهرستان های زهک، زابل، هیرمند و هامون و از محدود می شود.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395، برابر با 48471 هزار نفر بوده است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان نیمروز، شامل سوزن دوزی، خامه دوزی، سیاه دوزی، زیورالات رزینی، قالی بافی، گلدوزی و حصیربافی است. تولید سوزن دوزی، قالی بافی و حصیربافی به دلیل بازار فروش بیشتر، مزیت بالاتری دارند و این تولیدات در کشورهای اطراف نظیر پاکستان و افغاستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس بازار فروش خوبی دارند و می توان فعالیت های صنایع دستی در شهرستان را با انجام آموزش های کافی به جوانان گسترش داد.

جاذبه های گردشگری

این اثر تاریخی به جا مانده از دوران صفوی در 42 کیلومتری غرب شهرستان نیمروز و 9 کیلومتری شمال جاده نیمروز به نهبندان در بخش سابوری روستای میل نادر قرار دارد. این کاروانسرا در ارتفاعی قرار گرفته که گردشگران ضمن تماشای آثار باستانی این اثر از مناظر زیبای دریاچه ی هامون سابوری در مواقع پرآبی استفاده کافی را خواهند برد. یکی از عوامل ایجاد کاروانسرا مسیر تجارت است.

این بنا در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق شهرستان نیمروز و در شرق روستای بزی خالصی قرار دارد. در اواخر دوره قاجار توسط حاجی بزی خالصی از بزرگان این منطقه ساخته شده است. تمام اتاق های عمارت از نوع طاق چهار وجهی سبک سیستانی است که در مرکز بادگیرهای کوچکی به نام کولک وجود دارد.

شما در حال مشاهده شهرستان نیمروز در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0