ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان هشتگرد

شهرستان هشتگرد

هَشتگِرد شهری در استان البرز ایران است. هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌است. شهر جدید هشتگرد به فاصلهٔ ۵ کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن قرار دارد.

بنابر سرشماری،مرکز آمار ایران جمعیت شهر جدید هشتگرد در سال ۱۳۹۸ برابر با ۴۹٬۴۱۷ نفر بوده‌است.

براساس طرح جامع هشتگرد، ظرفیت جمعیت‌پذیری این شهر بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر است که توسعه شهر تا ۱ میلیون نفر را امکان‌پذیر می‌کند. ضمن این که مساحت این شهر از ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار فعلی به ۸ هزار هکتار در پایان برنامه چهارم توسعه خواهد رسید.

دسترسی به شهر جدید هشتگرد از طریق آزادراه کرج ـ قزوین تأمین می‌گردد که این بزرگراه در آینده بوسیله سه تقاطع غیر همسطح به شهر مرتبط خواهد شد. علاوه بر این وجود راه شوسه تهران قزوین و راه‌آهن سراسری در جنوب شهر قدیم هشتگرد و همچنین ادامه راه‌آهن برقی سریع‌السیر تهران هشتگرد (خط ۵ متروی تهران)، از جمله دسترسی‌های این شهر است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان هشتگرد

هشتگرد بعد از کرج دومین شهر صنایع دستی در استان البرز است.

از 350 رشته ی ثبت شده صنایع دستی ، 70 رشته در استان البرز فعال است.

گليم بافي يكي از شاخه هاي قالي­بافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. برخی از مردم شهرستان با مهارت گلیم بافی آشنا هستند و این کار را انجام می‌دهند. این مورد نیز در صورت تامین بازار فروش، همچنان جای کار دارد.

 

جاذبه های گردشگری

غار هیو هشتگرد

غار هیو در نزدیکی شهر کوچکی به همین نام قرار دارد. شهر هیو از توابع نظرآباد کرج بوده و در بزرگراه کرج-قزوین، بعد از شهر جدید هشتگرد واقع شده است.

ویژگی های غار هیو

این غار در لایه‌ هایی از سنگ‌ های آهکی، با قدمت ۲۶۵ میلیون سال موسوم به آهک‌ های روته قرار دارد. البته این قدمت برای تشکیل غار نبوده و شواهد حاکی از جوان بودن فوق‌ العاده‌ خود غار است. ورودی غار چاهی به ارتفاع دو و نیم متر و به شعاع ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر بوده و بعد از فرود از آن وارد دالان اصلی شده و پیمایش غار آغاز می‌ شود.

غار هیو شامل دو دالان و دو تالار است که دالان اول حدود پنجاه متر طول داشته و از دالان دوم کمی طولانی تر است. پس از فرود به غار، تنها راه ادامه مسیر، راهیست در سمت چپ که وارد آن میشویم. پس از رسیدن به میانه های غار، کم کم زیبایی های آن خودنمایی میکند. بدنه اصلی غار شامل گالری بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت ‌هایی به بیش از ۲۳ متر نیز می ‌رسد.

این غار یک راهرو اصلی دارد که دو تالار را در بر گرفته و به تدریج بر ارتفاع سقف تالار افزوده می‌ شود. هر چه که جلوتر برویم، زیبایی های غار، بیشتر میشود. عرض دالان غار متفاوت بوده و در همه نقاط غار یکسان نیست. به ته غار که میرسیم، محوطه بزرگی می بینیم که سقف و دیواره های آن پر از همان چکیده ها و چکنده های زیبا است. در داخل تالار‌ها استالاگمیت ‌ها و استلاگتیت‌ های آهکی که گاهی ارتفاع آنها به بیش از ۷ متر می‌ رسد چشم اندازی زیبا را خلق کرده اند. بخش بزرگی از استالاکتیت‌ ها و استا لاگمیت ‌ها به دلیل ناآگاهی از ارزش علمی و زیبایی شناختی برخی از بازدید کنندگان تخریب شده است. ستون ‌های درون غار نیز از جنس مواد آرگونی و تراورتن هستند. پیمایش کامل این غار ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

شما در حال مشاهده شهرستان هشتگرد در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0