ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان پلدشت

شهرستان پلدشت

شهرستان پلدشت یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی است. مرکز این شهرستان شهر پلدشت می‌باشد. پلدشت شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو است که در سال ۱۳۸۸ از شهرستان ماکو جدا شد. در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس پایانه مرزی پلدشت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری از مرکز استان قرار گرفته که با وسعت ۱۸.۲هکتار بعنوان یکی از دروازه های جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان محسوب می شود. مسیر پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان و قفقاز در شمال کشور بسیار هموار است و وجود این مسیر هموار و مناسب رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.

مرزی بودن شهرستان پلدشت، در مبادلات این شهرستان نیز موثر است و می توان به عنوان فرصتی برای صادرات محصول های تولیدی از آن استفاده کرد.

پلدشت از سمت شمال با شهرستان ماکو، از سمت غرب با شهرستان شوط، از جنوب با شهرستان چایپاره و از سمت شرق با کشور آذربایجان هم مرز است. این شهرستان دارای زمستان های بسیار سرد و تابستان ها بسیار گرم است. جمعیت شهرستان پلدشت طبق سرشماری سال 1395، 42170 نفر بوده است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان پلدشت

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد. متاسفانه در شهرستان پلدشت فعالیت گسترده ای در زمینه تولید صنایع دستی انجام نمی شود اما با توجه به پتانسیل های شهرستان در این حوزه می توان فعالیت های موثرتری انجام داد. قالی بافی از جمله فعالیت هایی است که در شهرستان پلدشت انجام می شود. البته این صنعت دستی در گذشته بیشتر مورد حمایت واقع می شد و امروزه به دلیل به وجود آمدن شغل های کاذب، مقداری از رونق آن کم شده است.

اما همچنان ظرفیت مناسبی برای توسعه این فعالیت در شهرستان وجود دارد. البته بازاریابی صحیح از شروط موفقیت در زمینه تولید قالی و دیگر صنایع دستی در این شهرستان است. قالی بافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

دوزندگی لباس های محلی از دیگر فعالیت هایی است که در شهرستان پلدشت از آن استقبال می شود. بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه از جمله پیشنهادات شغلی است که درآمدزایی مناسبی به همراه دارد. گلیم بافی و نمدمالی از دیگر صنایع دستی هستند که قابلیت انجام در این شهرستان را دارند. افردا باتجربه زیادی در این زمینه در شهرستان پلدشت وجود دارند که در صورت حمایت های لازم می توانند تولیدات و اشتغال خوبی را رقم بزنند. نساجی سنتی (جاجیم، شال، ترمه و…) از جمله فعالیت هایی است که معمولا توسط عشایر این شهرستان انجام می شود. درواقع عشایر منطقه به جهت کوچ‌های ییلاقی معمولا در این زمینه فعالیت دارند ولی این صنعت دستی برای بیشتر مردم شناخته شده نیست.لازم به ذکر است این مشاغل در حال حاضر در این شهرستان انجام نمی شود و با بازاریابی و تبلیغ محصول می‌توان در این زمینه‌ها فعالیت کرد.

جاذبه های گردشگری

رود ارس پلدشت

رودخانه ارس که در زبان ترکی آذربایجانی با نام رود آراز چای یا آراس چای خوانده می‌شود، در منابع مختلف با نام‌های گوناگون دیگری از جمله آراکس، آراکسس و ارکسس هم شناخته می‌شود. اراسک و آراسک هم دو نام قدیمی این رودخانه خروشان هستند. رودخانه ارس که به دلیل سرعت و خروشان بودنش به این نام خوانده می‌شود، از کوه‌ها و ارتفاعات آرپاچای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مسیری طولانی به ایران و سپس جمهوری آذربایجان می‌رسد. این رود در نهایت پس از عبور از کورا راه خود را به دریای خزر باز می‌کند.

رودخانه ارس به عنوان یکی از پر‌آب‌ترین و خطرناک‌ترین رودهای منطقه آذربایجان معرفی می‌شود. این رود پر خروش و متلاطم با طول 1072 کیلومتر، حتی از رود کارون هم طولانی‌تر است. رود ارس در نزدیکی‌های جلفا در حدود 200 متر پهنا دارد، که در واقع عریض‌ترین قسمت رود است. همچنین عمق رودخانه در این منطقه در حدود 2 تا 3 متر می‌شود، که در فصل‌های بارش حتی ممکن است به 4 متر هم برسد. به علاوه حجم آب این رودخانه مرزی سالیانه 5700 میلیون متر مکعب و حداکثر دبی سرریزهای آن به 3500 مترمکعب در ثانیه می‌رسد. حجم آب کنترل شده این رود در حدود 1500 میلیون متر مکعب در سال است. حجم آب تخلیه در بسیاری از مناطق منجر به کنده شدن بسترهای سست مجاور رودخانه و پیشروی سواحل به سمت ایران می‌شود. به گونه‌ای که 72 هزار هکتار از زمین‌های پارس آباد مغان را کنده است.

شما در حال مشاهده شهرستان پلدشت در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0