ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان پیرانشهر

شهرستان پیرانشهر

شهرستان پیرانشهر یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. طبق سرشماری سال 95، جمعیت شهرستان پیرانشهر برابر 138864 نفر گزارش شده‌است. مرکز این شهرستان، شهر پیرانشهر می‌باشد.  این شهرستان از طرف شمال با شهرستان‌های نقده و اشنویه، از شرق با شهرستان مهاباد، از جنوب با شهرستان سردشت و از طرف غرب با کشور عراق همسایه است.

آب و هوای پیرانشهر سرد با تابستانی معتدل است. شهرستان پیرانشهر به علت کوهستانی بودن و وجود دشتها و مراتع وسیع یکی از قطبهای دامداری و کشاورزی استان محسوب می‌شود. لبنیات این شهرستان نیز بسیار مرغوب و مشهور است.  فاصله پیرانشهر تا ارومیه110 کیلومتر است.

شهرستان پیرانشهر به دلیل داشتن ۶۰۰ میلی‌متر بارندگی در سال از زیباترین شهرستان های کشور به ‌شمار می‌رود. این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت ایران با کشور عراق و منطقه خودمختار کردستان و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه، یکی از بزرگ‌ ترین مراکز تجارت خارجی در ایران است.

پیرانشهر هر چند فاقد نقطه صفر مرزی بوده ولی واقع شدن در نزدیک نوار مرزی، شهرستان پیرانشهر را در وضعیتی ویژه قرار داده‌است که همواره مورد توجه دولت‌های مختلف در طول تاریخ بوده‌است یعنی با توجه به جایگاهی که پیرانشهر در مرز ایران وعراق و نزدیکی به خاک ترکیه داشته، یک موقعیت ژئواستراتژیک ممتاز و در عین حال سختی تلقی می‌شده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان پیرانشهر

منبت کاری یکی دیگر از هنرهای استان هنرپرور تبریز می باشد. اشیاء مختلفی را می توان یافت که مزین به منبت کاری هستند، البته که در شهر تبریز می توانید منبت کاری را در ساختمان بناهای تاریخی نیز مشاهده کنید. در بناهای تاریخی از جمله در، پنجره، محراب، منبر، میز و … را می توان از نزدیک نظاره کرد و با هنر ناب منبت کاری آشنا شد. منبت کاری یکی از هنرهای پر زحمت و دارای ظرافت است که استادان حرفه ای آن را از مواد اولیه ارزان و ساده بوجود می آورند. منبت کاری هنری است ترکیبی از کنده کاری و حکاکی بر روی چوب که موجب نقش برجسته های زیبا می شود. این نقوش طرح های اسلیمی، خطوط کوفی و … می باشند. اگر به عنوان یادگار می خواهید قطعه ای از این هنر اصیل ایرانی را به همراه با خود ببرید می توانید از اشیائی همچون تابلوهای منبت کاری شده، جعبه های گوناگون، وسایل لوکسی همچون عصا، صفحه و مهره های شطرنج، ساعت، و صدها لوازم تزئینی دیگر … خریداری کنید.

جاذبه های گردشگری

روستای خورنج

روستای خورنج در پیرانشهر در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر بر سر راه مهاباد نیز قرار دارد. این روستا در مجاورت منطقه ای قرار دارد که با سنگ های عظیم الجثه ای احاطه شده است و این سنگ ها به طرز شگفت انگیزی بر روی هم انباشته شده اند. در اطراف این روستا چندین تپه ی باستانی با تاریخ قبل از اسلام و یک کتیبه و همچنین آثار یک دژ محکم کوهستانی شناسایی شده اند که حکایت از تاریخ کهن و پرفراز و نشیب این منطقه دارد . بعضی از این آثار توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شده اند و بعضی دیگر در شرف ثبت شدن قرار دارند.

آبشار خرپاپ پیرانشهر

آبشار خرپاپ در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب پیرانشهر و در دل جنگل‌های پردانان قرار گرفته است. این آبشار ۱۵ متر ارتفاع دارد و در فصل بهار، به دلیل ذوب شدن برف‌ها در ارتفاعات و ریزش باران‌های بهاری، به پرآب‌ترین حد خود می‌رسد. برای دسترسی به جنگل‌های پردانان که تا ارتفاعات مرزی ایران و عراق امتداد یافته‌اند و پوشیده از درختان جنگلی، به‌خصوص صنوبر هستند، در جاده پیرانشهر به سردشت برانید و پس از ۲۵ کیلومتر، وارد جاده روستای گزگسک شوید. ادامه مسیر تا جنگل و آبشار باید پیاده پیموده شود.

جنگل پردانان پیرانشهر

پیرانشهر یکی از شهرستان های مرزی استان آذربایجان غربی است که دارای مرز مشترک با کشور عراق است. این شهرستان کوهستانی و زیبا دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و طبیعتی بکر و سرسبز است. جنگل های پردانان که در بیست و دو کیلومتری شهر زیبای پیرانشهر و در مسیر جاده کوهستانی و پرپیچ و تاب پیرانشهر به سردشت قرار گرفته اند یکی از زیباترین جلوه های طبیعت شهرستان پیرانشهر است که تا ارتفاعات مرزی ایران و عراق امتداد داده شده است. برای رسیدن به این جنگل های مرزی در مسیر پیرانشهر به سردشت پس از طی کردن مسافت 25 کیلومتری با مشاهده تابلوی روستای گزگسک وارد راه فرعی روستا شده و خود را به این جنگل های زیبا برسانید.

 

به دلیل رویش فراوان گیاه گزنه در این منطقه و جنگل های پردانان نام این روستا نیز گزگسک نهاده شده است که واژه ای کردی و به معنای گزنه است. از این گیاه جنگ های سرسبز پردانان با انبوه درختان سرسبز در کنار رودخانه پرآب پردانان قرار گرفته اند که خود یکی از شاخه های اصلی رودخانه مهم زاب است. عبور این رودخانه خروشان از میان جنگل پردانان بر زیبایی و طراوت منطقه افزوده است. عبور رودخانه پردانان که بومی ها آن را چم بادین آباد می نامند از دل جنگل های پردانان سبب تولد یک آبشار زیبا و چشم نواز  دو پله ای در دل این جنگل ها شده است که خرپاپ نامیده می شود. خرپاپ نیز واژه ای کردی و به معنای آب زیاد است. پردانان واژه ای کردی و به معنای پل ها است.

 این نامگذاری در واقع برخاسته از پل های متعددی است که در دل جنگل بر روی رودخانه خروشان و سرد پردانان ساخته شده است. این پل های زیبا که از سنگ و چوب ساخته شده اند خود یکی از زیبایی های این جنگل استثنایی به شمار می آیند که منظره جذابی را بوجود آورده اند. طبیعت کوهستانی، جنگل های زیبا، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز با انبوه درختان صنوبر، رودخانه ای پرآب، آبشار زیبا و آب و هوایی مطبوع سبب شده تا این جنگل های زیبا و چشم نواز به یکی از مقاصد جذاب گردشگران مبدل شود. این جنگل ها به خصوص در فصول بهار و تابستان مملو از حضور مردمان عاشق طبیعت است. جنگل های پردانان در فاصله 129 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است.

شما در حال مشاهده شهرستان پیرانشهر در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0