ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان چایپاره

شهرستان چایپاره

شهرستان چایپاره از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است. این شهرستان در شمال شهرستان خوی در دشتی هموار و تقریباً مسطح قرار دارد. شهرستان چایپاره از سمت شمال به شهرستان شوط از غرب به شهرستان چالدران، از جنوب به شهرستان خوی و از سمت شرق به شهرستان پلدشت و شهرستان مرند منتهی می‌شود. شهرستان چایپاره به مرز ترکیه نزدیک است و این موضوع در صادرات محصولات تولیدی موثر خواهد بود و آن را آسان تر خواهد کرد.

شهرستان چایپاره دارای اقلیم آب و هوایی سرد است. بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، در سال 1395 جمعیت شهرستان چایپاره 47292 نفر بوده‌است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان چایپاره

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

قالی بافی از جمله فعالیت هایی است که به میزان کم و به صورت بافت قالی و تابلو فرش در این شهرستان انجام می شود و می توان نسبته به توسعه آن اقدام کرد. البته مسئله مهم در زمینه تولید قالی و تابلو فرش و تمام صنایع دستی دیگر، بازاریابی صحیح و قوی است. قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند.

از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

همچنین تراش سنگ های قیمتی از دیگر فعالیت هایی است که در حال حاضر انجام نمی شود ولی سرمایه گذرای در زمینه انجام آن مزیت داشته و پیشنهاد می گردد. محصولات حاصل از این کار بسیار باارزش است و فروش آن ها، درآمد بسیار خوبی را نصیب فرد یا افراد تولید کننده می کند.

گلیم بافی و جاجیم بافی از دیگر فعالیت هایی است که می توان در شهرستان انجام داد و از پتانسیل جوانان بیکار و خصوصا زنان خانه دار استفاده و درآمدزایی کرد. این صنایع دستی در حال حاضر در شهرستان تولید می شوند. البته میزان تولید جاجیم بسیار کم است. گلیم به عنوان یکی از قدیمی ترین دست‌بافت‌های بشر، از شاخه‌هاي قاليبافي است و در آن از طرح هاي مختلف محلي استفاده مي شود. هر چند در گذشته گلیم به عنوان یک زیرانداز شناخته و بافته می شد اما امروزه با توجه به زیبایی نقوش و کیفیت بافتی که دارد از آن در هنرهای تلفیقی همچون روکش های مبلمان ، دوخت کیف های چرمی، وسایل تزیینی و غیره استفاده های بسیاری می شود.

جاجیم بافی نیز در عین ظرافت و زیبایی و دقتی که باید صرف آن شود، سنتی ترین روش بافندگی را مجسم می کند و ابزار مورد نیاز آن از ساده ترین وسایل است. جاجیم نیز در برخی از نقاط کشور همچنان طرفداران خود را حفظ کرده است و انجام جاجیم بافی درصورت تامین بازار فروش سودآوری خوبی دارد.

جاذبه های گردشگری

روستای تاریخی چورس چایپاره

این روستا در ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر قره ضیاالدین، در دامنه کوه صفرداغی وقره تپه و در ۴۶ کیلومتری شهر خوی قرار دارد. در جنوب آن روستای دل کندی، درسمت غرب و شمال غرب روستای قنات میرزاجلیل و خانقاه چورس، در جنوب غربی روستای چیرکندی، در شمال آن شهر قره‌ضیاءالدین و در سمت مشرق آن روستاهای بیگ درویش و اله وردی کندی قرار دارد.

علاوه بر آثار تاريخي روستاي چورس، طبيعت زيباي اين روستا نيز در جاي خود قابل توجه بوده و قرار گرفتن آن در دامنه كوه موسوم به ‘سفرداغي’، باعث به وجود آمدن چشم اندازي زيبا شده است.چشمه هاي متعدد آب در داخل و اطراف روستا قرار دارد و چشمه موسوم به «ايشيق بلاغي» يا «شيخ بلاغي» بزرگترين چشمه اين آبادي محسوب مي شود.

 

روستاي باستاني چورس يادآور جنگ هاي ايران و روس در منطقه اي با عنوان ‘اردو تپه سي’ است؛ محلي كه عباس ميرزا، نايب السلطنه شاه قاجار روزگاري در آنجا اردو زده بود.

اين روستاي كهن در دوره قاجار و زماني كه ميان مردم خوي و سردار ماكو جنگ درگرفت، ميزبان گروهي شد كه از طرف انجمن ايالتي تبريز براي آشتي دادن طرفين به مدت يك ماه در آنجا اقامت كردند.

مسجد ‘مرتضي قلي خان’ معروف به ‘قيرميزي مسجد’، ‘بوزخانا ‘ يا يخچال، چشمه ‘ايشيق بولاغي’، تپه ‘آنا قيزلي’ و ‘صفرداغي’ از جمله آثار تاريخي اين روستاي هشت هزار ساله است.

شما در حال مشاهده شهرستان چایپاره در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0