ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان چناران

شهرستان چناران

شهرستان چناران با 3350 کیلومتر مربع وسعت در 75 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است. این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان درگز و مشهد، از جنوب شرق به بینالود، از جنوب به نیشابور و از شمال غربی به شهرستان قوچان محدود می‌شود. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و گلبهار و 5 دهستان بقمچ، چناران، رادکان، بیزکی و گلمکان می باشد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 95، جمعیت این شهرستان برابر 155013 نفر بود و از این جمعیت 63/9 درصد آن در مناطق شهری سکونت داشتند. آب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌باشد. همچنین آب و هوای آن در فصل بهار اغلب بسیار بارانی و همراه با باد شدید می‌باشد. شهرستان چناران با توجه به فاصله نسبتاً نزدیک آن تا مشهد به عنوان ییلاقات مشهد شناخته می‌شود.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی شهرستان چناران

صنايع دستي به آن گروه از صنايع گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قوم است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

تولید مصنوعات چرمی نیز از جمله مشاغلی است که به صورت کارگاهی در شهرستان در حال انجام و از جمله گزینه های شغلی مناسب برای سرمایه گذاری است. البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه این شهرستان در نزدیکی مشهد که قطب چرم کشور است واقع شده است، سرمایه گذار باید بازار مصرف را نیز در نظر بگیرد.

 

با توجه به اینکه قالی بافی در حال حاضر در شهرستان انجام می‌شود و برخی از مردم در انجام آن مهارت دارند، این مورد را می‎‌توان گسترش داد و با استفاده از بازاریابی مناسب، سود چشمگیری را به دست آورد. قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد جهانیان جایگاه ویژه ای داشته و ایران را به این هنر می‌شناسند. آمارها نشان می دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. در ضمن با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. همچنین قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. در ضمن این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

جاذبه های گردشگری

دره آبقد چناران

دره آبقد در نزدیکی روستای آبقد از توابع درز آب چناران دارای چندین آبشار زیبا است. ارتفاع دره در حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا است. آب و هوای آن معتدل و خشک و در ۶۹ کیلومتری شمال غرب مشهد در مسیر جاده مشهد- گوارشک قرار گرفته است. پس از طی ۳ کیلومتر در دره آبقد، دهنه اصلی زو مشاهده می‌شود که در این قسمت از عرض دره کاسته شده و باغات نیز با اتمام می‌رسد. ارتفاع دیواره های دره بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر است که شباهت زیادی به دره اخلمد دارد. دیواره های بلند این دره برای ورزش سنگ نوردی بسیار مناسب است. ارتفاع بلندترین آبشار این دره در حدود ۸ متر است. در طول مسیر، دو دره فرعی با پوشش درختچه‌ای و علفزار وجود دارند. پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر یک دوآبی در قسمت بالای دره با عرض زیاد دیده می‌شود.

 در سمت چپ دره‌ای مرتفع با عرض بیش از ۳۰۰ متر، به طرف شمال غرب و سرچشمه رود می‌رود. در انتهای دره آبقد روستای درمیان بام و قاه آن قرار دارند که ارتفاع آن در حدود ۲۷۰۰ متر است. پپیب دره ملایم و در طول مسیر آب در دسترس است.

برج قلعه اسجیل چناران

 

برج قلعه اسجیل مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان چناران، بخش گلبهار، دهستان گلمکان، شرق روستای اسجیل واقع شده است. اسجیل یکی از روستاهای زیبا و ییلاقی حاشیه شمالی کوه‌های بینالود است که در حدود ۴۰ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. به خاطر موقعیت قرارگیری این روستای کوهپایه‌ای که در دره‌ای زیبا و سرسبز قرار گرفته، دارای آب و هوایی مفرّح می‌باشد. شاید به جرأت به توان ادعا نمود کمتر جای خراسان دارای اینگونه آب و هوای نشاط‌آور است. از طرفی سابقه سکونت در آن به هزاره اول قبل از میلاد بر می‌گردد.

شما در حال مشاهده شهرستان چناران در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0