ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

شهرستان کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه، یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است و مرکز آن شهر کرمانشاه می باشد. همچنین کوزران، قلعه، ماهیدشت و هلشی از دیگر نقاط شهری آن هستند. این شهرستان از شمال با استان کردستان و شهرستان روانسر، از غرب با شهرستان دالاهو و اسلام آباد غرب، از جنوب با استان ایلام، از شرق با شهرستان صحنه و هرسین و از شمال شرق نیز با سنقر و کلیایی همجوار است و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد. این شهرستان دارای پنج بخش و چهارده دهستان می باشد و جمعیت آن بر طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، برابر با 1،083،833 نفر برآورد شده است.

کرمانشاه که بزرگترین شهر در غرب ایران است دارای آثار تاریخی و طبیعت زیبایی است که همه ساله گردشگران زیادی به صورت انفرادی یا در قالب تورداخلی  از آن دیدن می‌کنند. جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه بسیار بوده، این شهر با آثار مهم تاریخی و فرهنگی کشورمان یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران است. کرمانشاه علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و طبیعی در زمینه صنایع‌دستی نیز پیشتاز است. قالی‌بافی، گلیم‌بافی، گیوه‌کشی و چرم‌سازی از جمله هنرهای دستی این خطه کردنشین است.

شناخت صنایع دستی

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. در ادامه به برخی از صنایع دستی این شهرستان پرداخته می شود.

گیوه‌کشی يكي از صنايع دستي این شهرستان است كه از‎قدمت ديرينه اي برخوردار است . گیوه را به اصطلاح محلي كلاش هم مي گويند. مناطق‎ ‎كوهستاني و گذرهاي صعب العبور و سنگلاخي استفاده از گيوه به عنوان پاپوش نرم،‎ ‎سبك، راحت و مقاوم را در این شهرستان رواج داده است. گيوه از دو قسمت كفي و رويي تشكيل مي شود. كفي‎ ‎معمولاً از لاستيك و چرم است و قسمت رويي از نخ مي باشد. تا قبل از پيدايش صنعت‏‎ ‎لاستيك سازي، گيوه كش ها در كرمانشاه زير گیوه ها را از پوست گاوميش تهيه مي كردند‎ ‎و رويه آن را از نخ يا ابريشم مي بافتند كه اكثر اعيانیان از آن استفاده مي كردند.

 

با پيدايش صنعت لاستيك براي كارگران و كشاورزان، زير گیوه ها لاستيك به كار مي بردند. مهمترين انواع فرآورده هاي‎ ‎گيوه بافي عبارتند از دم پايي، پاشنه بلند، گيوه عاج دار، پشت بسته، كفشي،‎ ‎حوله اي، منجوقي، قيصري، جاوي، توري و ملكي‎. طبق نظر کارشناسان، سرمایه گذاری در این زمینه می تواند درآمدزا باشد.

قالی بافی نیز از جمله صنایع دستی این شهرستان می باشد. امروزه تقريباً در بيشتر روستاهاي سنقر و‎ ‎در اغلب روستاهاي صحنه، كنگاور، دينور و بيستون قالي بافي داير است. نقش هاي شناخته شده در قالي بافي اين‎ ‎شهرستان عبارتند از دارگل، بازوبندي، سماوري، عبداللهي، اكبر آبادي، كيوناني و‎ ‎حسين آبادي كه هر يك از اين نقش ها، خود مجموعه اي از خرده نقش ها را در بردارند. 

قالی بافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می‌گیرد. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می‌توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. این کسب و کار را می‌توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد. افزایش فعالیت در این زمینه می تواند مزیت داشته باشد و از جمله مشاغل پیشنهادی این حوزه می باشد.

لباس‌ محلی نیز یکی دیگر از صنایع دستی این شهرستان می باشد. لباس محلی این شهرستان از لباس های منحصر به فردی است که ویژگی‌هایی نظیر رنگ شاد متناسب با طبیعت چهارفصل استان برخوردار است که خود نوعی نشاط و شادابی در بین مردمان سخت‌کوش کوهستان ایجاد کرده است. حجاب کامل لباس کردی از دیگر ویژگی‌های این لباس است، ویژگی‌ای که علاوه بر تنوع و شادابی باعث ماندگاری آن از گذشته‌های دور تاکنون شده است. یکی از راههای آشنایی با فرهنگ یک منطقه، آشنایی با پوشش مردمان آن ناحیه است.

مردم این شهرستان همانند سایر نقاط کشور دارای سنن، آیین و پوششهای خاص خود هستند. پوشش مردان و زنان این منطقه به دلیل اینکه مانند بسیاری از استانهای کرد نشین، اقوام کرد می باشند، به لحاظ ساختاری چندان تفاوت زیادی ندارد، البته این مسئله بدان معنا نیست که لباس و پوشش مردم استان کرمانشاه مانند سایر مناطق کرد نشین است، بلکه تفاوتهای ظاهری بین آنها وجود دارد که در مقایسه تصاویر اقوام و پوشش آنان، می توان به روشنی به آن پی برد. فعالیت در این زمینه می تواند توجیه اقتصادی قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

یکی دیگر از صنایع دستی این شهرستان گلیم بافی است. وجود مراتع مساعد جهت پرورش دام ها در این شهرستان كه تأمين كننده الياف لازم گليم هستند خود دليلي بر متداول بودن گليم بافي در اين نواحي است؛ لذا توسعه این حرفه با سودآوری خوبی همراه خواهد بود.

گلیم، زیر انداز پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهار پایان اهلی بافته می شود. از گلیم به شکل سنتی اش، معمولا برای پوشاندن زمین، دیوار و یا رو اندازی برای حیوانات باربر استفاده می شود. ولی امروزه این محصولات به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه های شهری نیز استفاده می شوند. گلیم های بافته شده در این شهرستان، نقوش بسیار زیبا، متنوع و منحصر به فردی دارند. نقوش چشمه نظامي و‎ ‎نقوش تركيبي درخت و لانه گنجشك، مرغابي، مار، عروسك، قيچي، خطوط افقي، عمودي‎، نقش قرقره راه راه، پنجه گربه، قاچ خربزه، گل مشرفي، گل ترمه و سوزني از جمله‎ ‎نقوشي هستند كه در گليم هاي این شهرستان دیده می شود چرم سازی نیز یکی از صنایع دستی پرطرفدار و با ارزش این شهرستان است که از گذشته‌های دور در این منطقه رونق داشته است و فعالیت بیشتر در این زمینه می تواند سودده باشد. چرم‌سازی چندین مرحله دارد و هنرمندان کرمانشاهی مراحلی مثل آب زدن پوست، آهک زدن و عورام‌کاری، متورم کردن، نمک پاشیدن، مازوکاری، کاشی‌کاری، رنگ ریختن و صیقل‌زنی را انجام می‌دهند تا یک چرم باکیفیت و مرغوب آماده کنند. چرم کرمانشاه یکی از بهترین چرم‌های تولید شده در کشور می باشد.

همچنین حرفه هایی نظیر سفالگری، گل دوزی و خیاطی نیز از جمله صنایع دستی این شهرستان می باشند که دارای مزیت یکسانی هستند و در لیست مزیت سنجی در اولویت های پایین تر قرار می گیرند.

جاذبه های گردشگری

محوطه تاريخی طاق بستان در دامنه كوهی به همين نام در شمال شرقی حاشيه كنونی شهر كرمانشاه واقع شده است.برای دیدن طاق بستان باید راهی غرب ایران و استان و شهر تماشایی کرمانشاه بروید.

طاق بستان در گذشته نام روستایی در ۹ کیلومتری شهر کرمانشاه بود. با گذر زمان و توسعه شهری، این روستا در محدوده شهری قرار گرفت و به یکی از محله‌های این شهر تبدیل شد که در حال حاضر در شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه نقوش بر دامنه کوه و در کنار دریاچه‌ای قرار دارد که به دریاچه طاق بستان شناخته می‌شود. در گذشته این محل با آب و هوای مطبوع و طبیعتی که داشته، مکانی برای تفریح و شکار شاهان ساسانی بوده است و نقش‌های حجاری شده نیز نشان‌دهنده این موضوع است.

تالاب هشیلان در حدود ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، این تالاب را به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام کرده است. در اين تالاب حدود ۱۱۰ جزيره كوچک و بزرگ با مساحت تقريبی از ۱۰۰ مترمربع تا حدود يک هكتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ها در زیر آب پنهان می‌شوند. نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بنابراین نام هشیلان به معنی لانه ماران است؛ زیرا در این تالاب تعداد زیادی مار به ویژه مار آبی و مار چلیپر وجود دارند.

شما در حال مشاهده شهرستان کرمانشاه در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0