ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

صنایع دستی کشور مکزیک

آشنایی با صنایع دستی مکزیک

مکزیک به عنوان یکی از کشورهای آمریکای شمالی – در جنوب ایالات متحده، با حدود دو میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از 80 میلیون نفر جمعیت واقع شده است. این کشور پس از آمریکا و برزیل، سومین کشور پرجمعیت قاره‌ی امریکا محسوب می گردد. حکومت آن جمهوری فدرال و مرکب از 29 ایالت می باشد. باید یادآور شد که مکزیک طی جنگ‌های متعدد با ایالات متحده تا سال 1838 میلادی قسمت‌های وسیعی از قلمرو خود را به همسایه‌ی شمالی خویش واگذار کرد و رودخانه‌ی ریوگرانده به عنوان مرز میان دو کشور تعیین گردید.

از این نظر، مکزیک دقیقاً شرایط کشور ما را در همان زمان یعنی آغاز قرن نوزدهم دارد که قسمت وسیعی از مناطق آباد و حاصلخیز خود را در جنگ با همسایه‌ی قدرتمند شمالی خویش ( روسیه) از دست داد و رود ارس به عنوان مرز دو کشور شناخته شد.

به جرأت می توان گفت که بیشترین سهم از میراث فرهنگی قارهای آمریکا مربوط به دوره‌ی پیش از ورود مهاجران اروپایی به این قاره را مکزیک به خود اختصاص داده است. زیرا قبایل مایا، اینکا و آرَتک که پیشرفته ترین اقوام بومیان این قاره بوده اند ، در همین ناحیه و به ویژه در شبه جزیره‌ی یوکاتان مکزیک میزیسته اند. بیشترین آثار به جای مانده از تمدن سرخپوست ‌ها شامل حجاری ها، مجسمه‌های غول پیکر، اَهرام، نقاشی‌های دیواری، ظروف سنگی، مسی و برنزی، و همچنین زیورآلات طلا و نقره در قلمرو مکزیک امروزی مشاهده شده است.

مهمترین مراکز تولید صنایع دستی مکزیک

پوئبلا، گوادال خارا و مکزیکوسیتی است. قدمت و زیبایی صنایع دستی کشور مکزیک در قاره‌ی آمریکا همانند چین در آسیا می باشد در زمینه‌ی نقاشی دیواری با بهره گیری از سنت‌های گذشته سرآمد می باشد.

انواع صنایع دستی مکزیک

با توجه به پیشینه‌ی تاریخی و نیز اختلاط فرهنگ اروپایی با سنت‌های بومی، صنایع دستی مکزیک از تنوع مطلوبی برخوردار است که مهمترین آن عبارت است:

1-سفالگری: 

محصولات این رشته به دو روش کاملاً دستی و نیز با استفاده از چرخ  و کاربرد گل رُس تهیه می شود. کوره ‌ها عموماً سنتی بوده و سوخت مصرفی آن هیزم است. تولیدات روستایی عموماً بدون لعاب ولی دارای تزیینات مختلف از جمله برجسته کاری و مشبک کاری است و روستاهای اطراف شهر آخاکا مرکز عمده‌ی ساخت و عرضه‌ی آن است. قدیمی ترین نوع لعاب که روی کاشی نیز مصرف می شود،Talavera نام دارد و در شهر  پوئبلا مورد استفاده قرار می گیرد.

کامل ترین شیوه‌ی لعاب دادن اشیاء سفالین که همراه با نقاشی به صورت زیر لعاب می باشد، مربوط به شهر تزین تزون تزان ( Tzin Tzun Tzan ) است.

مناطق عمده‌ی دیگر تولید سفال و سرامیک عبارت اند از روستاهای اطراف میچوگان آتزامپا و هُیدالگودولورِس.

2-شیشه گری دستی:

 هر چند این رشته نیز از پیشینه‌ی تاریخی طولانی در مکزیک برخوردار است، ولی پس از ورود اروپایی ‌ها توسعه‌ی چشمگیری یافت و امروزه یکی از پر رونق ترین صنایع دستی مکزیک بوده که تولیدات آن در بازار ایالات متحده با فرآورده‌های شیشه‌ی ایران رقابت می کند. مراکز عمده‌ی تولید، شهرهای گودال خارا و مکزیکوسیتی است.

در این رشته، موقعیت مکزیک در قاره‌ی آمریکا را می توان با جایگاه شیشه گری دستی ایران در قاره‌ی آسیا و ایتالیا در قاره‌ی اروپا مقایسه کرد.

3-اشیاء لاکی: 

این گونه محصولات نیز با پشتوانه ای بسیار قدیمی در شهرهای اوروآپان، میچوگان و گورِرُو و در مواردی به صورت برجسته و با استفاده از روغن ‌ها و رزین‌های طبیعی ساخته و پرداخته می شود.

4-پارچه بافی: 

این رشته دارای تنوع و گستردگی زیادی است و مهم ترین انواع آن به شرح زیر است:

الف  ساراپس: که از پشم بافته شده و حالت شال دارد ولی به علت سنگینی وزن، از آن به عنوان دیوارکوب، روتختی و حتی زیرانداز نیز استفاده می شود.

ب- ربوزو: که با استفاده از الیاف پشمی و پنبه ای بافته شده و معمولاً از آن جامه‌ی بلند زنانه تهیه می گردد.

ج۔ کَپَنَک‌های پیل: این پارچه عموماً برای تهیه‌ی کُت بلند مردانه که گاه تا زانو می رسد، بافته می شود. کُت مربع شکل پشمی مزبور به کپنک مورد استفاده‌ی چوپانان ایران شباهت زیاد دارد.

د- کچ که مِتل به صورت شال مثلثی است که با استفاده از طرح ‌ها و رنگهای بسیار زیبا روی آن را قلاب دوزی می کنند. به علاوه بافت انواع پارچه‌های پنبه ای و کتانی نیز برای مصارف گوناگون به ویژه در نواحی گرم کشور متداول می باشد.

۵- فلزکاری

فلزکاری از جمله صنایع دستی کشور مکزیک می باشد ، ساخت اشیاء فلزی شامل مس، برنج و آلیاژ و نیز زیورآلات در بیشتر نقاط کشور متداول است ولی بهترین طراحان سازنده‌ی زیورآلات در شهر تاکسکو می باشند. اشیاء مسی قلم زده نظیر انواع گلدان و ظروف مختلف بیشتر در شهر سانتا کلارا ملاحظه می گردد.

۶- ساخت اشیاء، مجسمه ‌ها و تندیس‌های گوناگون از سنگ:

 این رشته در حقیقت میراث کهن بومیان بوده و امروزه در تزیین بناها به میزان گسترده ای از آن استفاده می شود.

۷- تولید اشیاء چرمی: 

معمولا از چرم گاومیش و پوست گراز برای تهیه‌ی انواع تابلوهای آویز، کیف و ساک و مبلمان که روی آنها را با مهارت خاصی نقاشی می کنند، استفاده می گردد.

8-حصیر بافی: 

با استفاده از نی، ساقه‌ی برخی گیاهان و نیز برگ درخت نخل وحشی انواع سبد، قفس پرندگان، کلاهِ لبه پهن و حصیر زیرانداز و غیره بافته می شود.

۹- ساخت اشیاء تزیینی:

 ساخت عروسک با لباس محلی، ماسک و کایت از کاغذهای موم اندود با تلفیق رنگی بسیار جالب از جمله سایر رشته‌های قابل ذکر صنایع دستی مکزیک می باشد.

عروسک محلی مکزیک

ممنون که تا پایان این نوشته همراه ما بودید.

برگرفته از کتاب نگرشی بر تحولات صنایع دستی در جهان / حسین یاوری / فروهر نور ماه / انتشارات سوره مهر

درخواست همکاری

https://mohsenmp.ir/

شما در حال مشاهده صنایع دستی کشور مکزیک در پلتفرم خورشیدک هستید

معصومه سررشته
معصومه سررشته

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0