ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

صنایع دستی کشور کلمبیا

آشنایی کامل درمورد صنایع دستی کلمبیا

صنایع دستی کشور کلمبیا نیز مانند سایر کشورهای در حال توسعه، نه تنها به عنوان میراث ملی بلکه به صورت عامل بسیار مؤثری برای ایجاد اشتغال مولّد، جلوگیری از مهاجرت و تثبیت جمعیت روستایی و تامین معیشت گروه‌های وسیعی از مردم مورد توجه دولت می باشد.

در این بخش از فعالیت بیش از 1 میلیون و 300 هزار  نفر شاغل بوده و صنایع دستی چه به صورت کار دایم و چه فصلی نقش عمده ای در تأمین درآمد خانوارهای ایفا می نماید.

به همین دلیل ارگان مسئول توسعه‌ی صنایع دستی این کشور به نام (صنایع دستی کلمبیا) در قالب یک شرکت دولتی از ۳۵ سال پیش زیر نظر وزارت توسعه‌ی اقتصادی این کشور، با جدیت به حمایت از صنعتگران دستی به صورت آموزش، احیاء طرح‌های سنتی، تأمین مواد اولیه و ابزار کار، بازاریابی و فروش محصولات در سطح کشور و بالاخره بازاریابی خارجی و شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی ادامه می دهد.

حضور مداوم و فعال تولیدات گوناگون مربوط به ۲۰ ایالت کلمبیا در کشورهای ایتالیا، آلمان و فرانسه – در نمایشگاه‌های بین المللی میلان، مونیخ و پاریس باعث تماس نزدیک هنرمندان و صنعتگران کلمبیایی با اروپایی ‌ها شده و حتی موجب اجرای طرح‌های مشترک در زمینه‌ی تولید صنایع دستی خاص در قالب طرحی به نام اینکوانترو InContro)  )گردیده است.

این کشور در امریکای جنوبی در همسایگی غربی ونزوئلا و در کنار اقیانوس آرام واقع شده و دارای 000/130/1 کیلومتر مربع مساحت و حدود 35 میلیون نفر جمعیت است.

مهم ترین منبع درآمد آن متکی بر محصولات کشاورزی و شامل قهوه، نیشکر، پنبه و موز می باشد.

کلمبیا همانند سایر کشورهای امریکای لاتین، دارای میراث فرهنگی کهن مربوط به پیش از آمدن مهاجران اسپانیایی است. علاوه بر تمدن سرخ پوست‌های بومی و اروپایی‌های مهاجر، ورود بردگان سیاهپوست طی سده‌های گذشته موجب اختلاط نژادی و فرهنگی این کشور گردیده است.

مهمترین صنایع دستی کلمبیا

صنایع دستی کشور کلمبیا از گستردگی جغرافیایی قابل ملاحظه ای برخوردار است ولی شهر سانتافه دوبوگوتا که نزدیک بوگوتا پایتخت این کشور قرار گرفته به عنوان مهمترین مرکز تجمع هنرمندان صنایع دستی می باشد.

سرامیک سازی :

از جمله رایج ترین رشته‌های صنایع دستی در سانتافه سرامیک سازی است که دارای لعاب سیاه رنگ می باشد. اشیاء ساخته شده بسیار متنوع بوده و شامل انواع ظروف مصرفی، سرویس چایخوری، آب میوه گیری و حتی صندلی ساده همراه با اشیاء گوناگون تزیینی نظیر انواع گلدان و مجسمه می باشد.

شیشه گری :

از رشته‌های رایج دیگر در سانتافه شیشه گری دستی با الهام از طرح‌های بومی و نیز ساخت اشیاء ملیله‌ی طلا و نقره را بایستی نام برد.

به طور کلی سابقه‌ی صنایع دستی در سانتافه به قرون 17 و 18 میلادی برمی گردد (که در حقیقت دوران طلایی آن بوده و به همین مناسبت آن را گرانادای جدید نامیده اند. شیشه گری، هم اکنون در این شهر کارگاه‌های تولیدی، در عین حال ، محل آموزش جوانان در رشته‌های شیشه گری، طلا و نقره سازی، ساخت و کنده کاری روی اشیاء چوبی، ساخت مجسمه و تزیینات چوبی به کار رفته در سقف و نمای داخلی ساختمان ‌ها و نیز قلاب دوزی و سوزن دوزی برای زنان و دختران می باشد.

کیف های سوزن دوزی شده کلمبیایی
طلا و نقره سازی :

در ضمن طلا و نقره سازی در شهر مامپاکس که شهری با گرمای استوایی و رطوبت بسیار زیاد است، رایج می باشد. محصولات تولیدی بیشتر زیورآلات نظیر گوشواره، گردن بند و دست بند می باشد.

نقاشی لاکی :

کارهای لاکی در شهر پاستو بیش از هزار سال سابقه دارد که نشانگر تکامل هنری بومیان این کشور پیش از آمدن مهاجران اروپایی می باشد. نکته‌ی جالب این که لاک مورد نیاز را از صمغ یا رِزین درختی به نام موپا موپا به دست می آورند که این درخت منحصراً در جنگل‌های اطراف رودخانه‌ی پوتومایو رویده و در برابر آب کاملاً مقاوم است. ارائه‌ی محصولات ساخته شده توسط هنرمند برجسته‌ی این رشته ادواردو مونُز در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در مونیخ آلمان موجب شگفتی هنرمندان اروپایی در 1995 گردیده ، به حدی که از او دعوت به همکاری نمودند.

پارچه بافی و رنگرزی :

مهم ترین مرکز پارچه بافی و رنگرزی در شهر سان خسینتو است که انواع پارچه‌های پشمی و پنبه ای و محصولات تکمیلی از آن را در بر می گیرد.

سبدبافی :

سبدبافی با استفاده از پوست درخت موز توسط بومی‌های قبیله سِنو بیش تر متداول بوده و انواع کیف، سبد و حصیر خوش فرم و وسایل تزیینی گوناگون را شامل می شود.

علاوه بر سبدبافی که در شهر سان آندرس انجام می گیرد، صنعت طلاسازی آن نیز شهرت زیادی دارد.

به طور کلی، کلمبیا از جمله کشورهایی است که صنایع دستی در آن جایگاه ویژه ای دارد و با آن که صدور کالاهای صنایع دستی به عنوان یک منبع درآمد ارزی برای آن محسوب می شود.

ولی  به منظور ارتقاء سطح بینش و تجربه‌ی هنرمندان و صنعتگران کشور، هر ساله اقدام به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در بوگوتا می گردد و حتی به کشورهای خارجی شرکت کننده اجازه‌ی فروش محصولات عرضه شده نیز داده می شود.

محصولات صنایع دستی ایران در سال‌های اخیر دوبار در این نمایشگاه عرضه شده و با استقبال فراوانی روبرو گردیده است.

ممنون که تا پایان این نوشته همراه ما بودید.

برگرفته از کتاب نگرشی برتحولات صنایع دستی در جهان / حسین یاوری / فروهر نورماه / انشارات سوره مهر

سوالات متداول

https://mohsenmp.ir/

شما در حال مشاهده صنایع دستی کشور کلمبیا در پلتفرم خورشیدک هستید

معصومه سررشته
معصومه سررشته

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0