ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

طراحی سامانه تایید اصالت فرش دستباف در دانشگاه امیرکبیر

طراحی سامانه تایید اصالت فرش دستباف در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از دانشگاه امیرکبیر، امیرحسین روشن ضمیر دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان گذار و مدیرعامل یک استارتاپ گفت: هدف ما در این تیم، به‌کارگرفتن فناوری‌های دیجیتال به منظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است.  

وی افزود: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همین طور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و ارزشمند لطمه جدی وارد کرده است.

روشن ضمیر ادامه داد: از این رو بکارگیری فناوری های دیجیتال از جمله اینترنت اشیاء، بلاکچین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی می تواند داشته باشد که در حال طراحی و پیاده سازی است.  

وی گفت: طراحی نوآورانه برای یکپارچه سازی این فناوری ها به گونه ای است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می شود و از طرف دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش ها متمایز می کند.  

این محقق افزود: بیش از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می کنند.

وی تاکید کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش‌های تقلبی است. به این صورت که اینترنت اشیاء مبدا تولید فرش را شناسایی کرده و به همراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می کند.

روشن ضمیر ادامه داد: سپس پردازش تصویر الگوی بافته شده فرش را با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه و تحلیل می کند تا هویت و اثر انگشت دیجیتالی فرش را تولید کند که این هویت برای هرفرش دستباف کاملا انحصاری و غیر قابل تکرار است. در نهایت بلاکچین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیر متمرکز ثبت می کند؛ بطوری که صحت این اطلاعات غیر قابل تغییر بوده و با اپلیکیشن موبایل قابل راستی آزمایی است.  
 
وی با بیان اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می کند، اضافه کرد: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاکچین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تأکید بر منحصر به‌فرد بودن با استفاده از پردازش تصویر، تأیید اصــالت و قدمت فرش توسط اثــر انگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش از جمله ۶ مزیت اصلی این طرح به شمار می رود.

 محمد رحمتی، مهدی شجری، امیرحسین روشن ضمیر و سروش ضیایی نژاد محققان این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.

منبع : www.irna.ir

شما در حال مشاهده طراحی سامانه تایید اصالت فرش دستباف در دانشگاه امیرکبیر در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. محمدرضا ذاکری گفته؛
  22:42 1401/03/11

  چقدر خوب که شما هستید

 2. بهنام یوسفی گفته؛
  07:42 1401/04/07

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟ 😍😍😍

 3. عبدالرضا فراهانی گفته؛
  15:54 1401/04/13

  آدرس دفترتون کجاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0