ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

طراحی سنتی و نقشه کشی فرش

طراحی سنتی (طراحی فرش و…)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “طراحی سنتی” نام دارد . به جرئت می توان گفت طراحی سنتی، ریشه و مادر کلیه ی هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران است. هر نمونه ی فرآورده ی صنایع دستی می بایست دارای طرحی اولیه باشد. طراحی سنتی یعنی هنر آراستن انواع اجسامی چون کاغذ، چوب، فلز، شیشه و … با انواع نگاره ها و نمادهای سنتی ایرانی از قبیل : ختایی ها، اسلیمی ها، نقوش هندسی، انسانی، نباتی و حیوانی، نقوش ختایی شامل گل ها و برگ ها و غنچه ها است، مانند گل شاه عباسی، گل پروانه ای، لوتوس، برگ کنگره ای و … نقوش اسلیمی شامل انواع طرح های گردان که به نقوش «آرابسک» نیز معروفند و انواع مختلفی مانند اسلیمی ساده ، اسلیمی ماری (ابری)، اسلیمی دهان اژدری (اژدهایی) و … را شامل می شود. اصولا طراحی زیباست که فرآورده ای را زیبا و با اهميت می سازد. هنرمند صنایع دستی می تواند با طراحی صحیح و زیبا، کاری بر روی مس انجام دهد که همان قطعه پس، به اندازه ی طلای هم وزن خود، بلکه بیشتر ارزش پیدا کند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت و آب، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، و اشیای نوک تیز و برنده است. بهتر است برای حفاظت بهتر در قاب شیشه ای نگهداری شود و برای جلوگیری از چسبیدن کاغذ به شیشه ی قاب لازم است دانه ای شبیه به تسبیح کوچک در چهار طرف قاب، مابین کاغذ و شیشه قرار گیرد. بی شک بزرگترین و شاخص ترین طراح حاضر ایران استاد محمود فرشچیان است.

 

نقشه کشی فرش

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران ” نقشه کشی فرش” نام دارد. این هنر که باید آن را زیر مجموعه ی طراحی و نقاشی سنتی ایران دانست، شامل طراحی نقوش فرش های پرده ای، تابلویی، زیر پایی، تزیینی، پادری … و بعضی گلیم ها است. نقشه کشی فرش را بر حسب تراکم مورد نظر در بافت فرش محاسبه و بر روی کاغذهای شطرنجی مخصوص و متناسب طراحی یا به اصطلاح نقطه چینی می کنند. در گذشته که امکان استفاده از کاغذ نقشه کشی نبود، نقشه های فرش را به صورت قطعات بافته شده فرش (یک واگیره از طرح های تکرار شونده و یا یک چهارم کل یک فرش ترنج و لچک) در اختیار بافندگان قرار می گرفت. امروزه نقشه های سنتی فرش به دو روش عمده، نقشه کشی فارسی (نامتقارن) و نقشه کشی ترکی (متقارن) متداول است که در نوع اول دقيقة رنگ مورد نظر بافت بر سطح نقشه گذاشته میشود و در نوع ترکی، نقشه با رنگ های زنده، سایه زده می شود. اما رنگ اصلی به صورت گدهای قراردادی به وسیله ی عدد، روی نقشه نوشته می شود و بافنده موقع بافت، از روی مستوره (جدولی که زیر هر عدد آن نخ مورد نظر چسبانده می شود) رنگ مربوط به هر عدد را انتخاب می کند.

از طرح ها و نقشه های معروف می توان به گل مینایی، انواع خشتی، سروکاج، قابی، لچک ترنج، گل فرنگ، لچک ترنج افشان، محرمات، محرابی، درختی، کف ساده، شلمزاری، قهفرخی، باباحیدری، گل پتویی، پلمه ای، شکرلو و … نام برد. برای حفاظت و نگهداری طرح ها و نقشه های کشیده شده، می توان آنها را بر روی فیبر و یا تخته چسباند و بر روی آن روغن مخصوص مالید تا در مقابل تماس با دست و … آلوده و مندرس نشود. از طرفی حفاظت در مقابل رطوبت و آتش و ضربه با اجسام تیز می تواند به افزایش عمر مفید آن بیافزاید.

شما در حال مشاهده طراحی سنتی و نقشه کشی فرش در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. مرتضی خسروی گفته؛
  16:30 1401/03/11

  نویسنده این متن کیه؟ 😍😍😍

 2. داوود شکیبا گفته؛
  07:30 1401/03/30

  دمتون گرم

 3. نادر طباطبائی گفته؛
  18:54 1401/04/02

  چقدر خوب که شما هستید

 4. وحید رحیمی گفته؛
  22:42 1401/06/06

  چرا اینقد زیاد؟ 😍😍😍

 5. رحیم زنگنه گفته؛
  14:06 1401/06/10

  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0