ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

قلم زنی؛ هنری با سابقه چندهزارساله از دوران هخامنشی

قلم زنی؛ هنری با سابقه چندهزارساله از دوران هخامنشی

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از کارگاه قلم زنی در سبزوار استان خراسان نوشت: قَلَم‌زنی، تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی است.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه به قلم زنی به روش سرد، دواتگری می گویند، افزود: این هنر با سابقه چندین هزار ساله خود؛ در دوران هخامنشیان رواج یافت و در دوره ساسانیان به اوج خود رسید.

مونسان درباره روش کار در کارگاه های قلم زنی توضیح داد: امروزه برای قلم‌زنی نخست داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولاً از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف قرار می‌دهند و با چکش بر انتهای قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.
 

به گزارش ایرنا، قلم زنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی و معنوی ایرانیان است که از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و  به کمک ذوق و اندیشه هنرمندان ایرانی با تأثیر از آداب، سنن و فرهنگ و مذهب در بیان آراء و عقاید ایرانیان به زیباترین وجه بر روی اشیاء فلزی نقش بسته است.

پژوهشگران هنر، خاستگاه‌ اولیه نقوش قلم زنی از دوران کهن شیراز  و راه یافتن اندیشه زیباشناسانه مستتر در پس هر طرح و نقش آن را ردپایی از اساتید و صنعتگران شیرازی عنوان می کنند. اما اکنون با مقایسه فن شناسی و قلم های مورد استفاده ، جدا از سبک منحصر بفرد قلمزنی در شیراز و اصفهان، شاهکار و تولیدات این هنر و صنعت اصیل، از ضرب آهنگ صنعتگران در کارگاه های شهرهای مختلف از طبس تا بروجرد و کرمانشاه شنیده می شود و آثار فاخر تولیدی در بازارهای جهان به عنوان هنر ایرانی دیده می شود.

با توجه به ظرفیت درونی این هنر و جاذبه آن در بازار به نظر می رسد با برنامه ریزی مناسب جهت جذب و پرورش نسل جویای کار و تضمین بازار فروش از طریق حمایت های اقتصادی و صادرات می تواند علوه بر ایجاد اشتغال مولد، در تولید آثار ارزشمند برای فروش در بازارهای جهانی و ارز آوری موثر باشد. ظرفیت اشتغال در رشته قلم زنی بازارهای خارجی و داخلی در هر شرایط زمانی و مکانی متقاضیان بسیاری دارد.

منبع : www.irna.ir

شما در حال مشاهده قلم زنی؛ هنری با سابقه چندهزارساله از دوران هخامنشی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. ابراهیم محرابی گفته؛
  07:30 1401/03/23

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟ 😍😍😍

 2. مسلم جمالی گفته؛
  22:18 1401/04/02

  عاااااااااااالی 😍😍😍

 3. حسینعلی هامون گفته؛
  17:30 1401/05/05

  مرسی که حواستون به ما هست

 4. محمد ایمانی گفته؛
  05:42 1401/05/15

  خیلی زیبا بود مهندس

 5. سیدمحمد براتی گفته؛
  13:18 1401/05/15

  چطور میشه باهاتون همکاری کردی

 6. منصور لطفی گفته؛
  05:06 1401/05/18

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 7. ابوالقاسم باقری گفته؛
  18:42 1401/05/31

  چرا هرچی توی سایتتون میچرخم خسته نمیشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
 • 9%
  تخفیف

  گردنبند منجوق دوزی

  گردنبند منجوق دوزی گردنبند منجوق دوزی شده با کیفیت بالا ، متریال این کار منجوق میوکی ژاپن و همینطور جنس زنجیر و قفل استیل می باشد. منجوق دوزی از جمله رودوزی های سنتی ایرانی است که از دیرباز تا به...


  105,000 تومان

  0

 • 15%
  تخفیف

  بطری شیشه ای دست ساز

  بطری شیشه ای بطری شیشه‌ ای یکی از وسایل کاربردی و ضروری می ‌باشد که دارای انواع مختلفی و با رنگ ‌های متعددی بوده و دارای کاربردهای بسیار زیادی است بطری شیشه ای یکی از کالاهای آشنا و پر مصرف...


  تمام شد!

  0

0