ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مینا کاری و انواع آن

مینا کاری

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “مینا کاری” نام دارد . سابقه ی این هنر به دوران هخامنشیان می رسد. روش کار به این صورت است که ابتدا زیر ساخت مورد نظر را (معمولا از مس و یا نقره) تهیه کرده، بر روی آن لعاب سفید زده و در کوره می گذارند تا پخته شود. سپس روی آن را نقاشی های سنتی کشیده و دوباره در کوره می گذارند، در این زمان اثر «مینا» نام می گیرد. مینا، ماده ای زجاجی است که بر اثر ذوب شدن روی سطح اشیای فلزی جلوه ای شفاف، شبیه به کاشی لعاب دار پیدا می کند. هنر میناکاری به روش های مینای مشبک، مینای نقاشی، مینای حکاکی و مینای خانه بندی اجرا می شود. میناسازی متداول امروزی نوعی نقاشی با رنگ های مینایی است. مینا کاری روی طلا و نقره ی صائبین اهواز از شهرت بین المللی برخوردار است و استاد فرحان چحیلی جزء هنرمندان برجسته ی این هنر است.

از هنر میناکاری برای ساخت تابلو، ساعت، شربت خوری، قوطی سیگار، پیپ تزیینی، گردنبند، جعبه ی جواهرات، ظروف، گلدان و … استفاده می کنند. روش نگهداری آن، حفاظت از اشیای نوک تیز و برنده و سقوط از ارتفاع و ضربه بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

مینای خانه بندی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “مینای خانه بندی” نام دارد. در این هنر- صنعت نقوش اصلی طرح را به وسیله ی سیم های نازک فلزی روی سطح فلز پدید می آورند و پس از آن که این سیم ها را با رنگ مینایی و یا به وسیله ی لحیم کاری ثابت کردند، بخش های به وجود آمده را با رنگ های گوناگون مینایی پر می کنند، هنگامی که این عمل به اتمام رسید، مینا را در کوره ی مخصوص می گذارند. برای احتراز از سیاه شدن سیم های فلزی، لازم است که پیش از حرارت دادن مینا روی آن را با یک مینای بی رنگ شیشه ای بپوشانند و سپس آن را در کوره بگذارند. میناهای قدیمی اکثرا با این روش تهیه می شده، ولی امروزه این روش در حال منسوخ شدن است و بیشتر مینای نقاشی متداول است.

میناکاری در اصفهان از رواج خوبی برخوردار است و انواع نگاره، ظروف مصرفی و تزیینی، دیوار کوب و … از آن تهیه می کنند روش نگهداری آن، حفاظت از اشیای نوک تیز و برنده، ضربه و سقوط از ارتفاع بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

مینا کاری
مینا کاری

مینای مرصع

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “مینای مرصع” نام دارد. در این نوع تولید مینا همان طور که از نامش مشخص است برای تزیین (رجوع شود به مینا کاری از قطعات سنگ و جواهرات قیمتی، طلا و نقره) استفاده کرده و آن را مرصع کاری می کنند. این هنر در حقیقت نشاندن جواهرات بر سطح مینا کاری شده است. این گونه ظروف بیشتر جنبه ی تزیینی داشته و اوج هنر هنرمند را به نمایش می گذارد. روش نگهداری آن حفاظت از اشیای نوک تیز و برنده، ضربه و سقوط از ارتفاع بوده و با دستمال نم دار می توان آن را تمیز کرد.

مینا کاری
مینا کاری

مینای نقاشی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “مینای نقاشی” نام دارد. اگر چه از هنر میناکاری ایرانی، قبل از قرن دهم هجری و دوره ی صفویه، نمونه های قابل ملاحظه ای به دست نیامده است، ولی قدمت آن در ایران به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. این هنر در ایران بنیان نهاده شده و به سایر نقاط جهان راه یافته است. «پروفسور پوپ» در کتاب «سیری در هنر ایران» درباره ی میناکاری چنین بیان کرده است: «میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته و درخشان که سابقه ی آن به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد می رسد».

میناکاری به دو روش انجام می گیرد:

روش اول آن است که رنگ ها را به صورت گرد نرمی در آورده و با آب، صمغ عربی و گلیسیرین مخلوط کرده و آن را روی صفحه ای شیشه ای، به وسیله ی کاردک های مخصوص حل می کنند. آنگاه مانند نقاشی معمولی آبرنگ، نقوش دلخواه را بر روی شیء مورد نظر تصویر می کنند. روش دوم آن است که رنگ ها را با جوهر کاج یا جوهر اسطوخودوس می آمیزند و به شیوه ی نقاشی رنگ روغن، عمل کنند. در هر دو طریقه لازم است که شئ مینایی را پیش از قرار دادن در کوره، به ملایمت روی چراغ الکلی حرارت دهند تا جوهرهای آن سوخته و زایل شود. پس از این مرحله، روى شئ میناکاری شده را به وسیله ی لعاب مینایی بسیار شفاف، لعاب ظریفی (به رنگ سفید) می دهند و مجددا آن را در کوره می گذارند (این مرحله باید طی ۳ مرحله انجام گیرد). حرارت کوره حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ درجه است. امروزه برای زیر ساخت محصولات مینا از مس استفاده می شود. مس مورد نظر باید خالص، ناب و از انواع مرغوب باشد.

 ابزار کار میناکاری شامل: کوره، گیره، انبردست، دستگاه پرس، قلم مو و … است.

 نقوش مینایی عبارت است از: نگاره های اسلیمی، ختایی، گل و مرغ و انواع نقوش پرندگان و حیوانات.

موارد مصرف مینای نقاشی شامل:

لاله، شمعدان، گلدان، قدح، زیور آلات، گلاب پاش و … است. ضمن این که بر روی درها و چهل چراغ ها و ضریح اماکن متبرکه نیز مینا کاری می شود. اصفهان، مهمترین مرکز میناکاری ایران است. روش نگهداری آن حفاظت از اشیای نوک تیز و برنده، ضربه و سقوط از ارتفاع بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

مینا کاری
مینا کاری

شما در حال مشاهده مینا کاری و انواع آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. غلامرضا ذولفقاری گفته؛
  00:54 1401/03/08

  میتونم یه خواهشی بکنم ؟ اینقدر دلبری نکنید

 2. احسان هدایت گفته؛
  03:18 1401/03/10

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 3. رمضان عابدی گفته؛
  23:06 1401/03/26

  کاش پیج اینستاگرامتونم بهم میدادید

 4. مهدی کمالی گفته؛
  04:54 1401/04/14

  کاش پیج اینستاگرامتونم بهم میدادید

 5. حسینعلی پناهی گفته؛
  07:42 1401/05/03

  بیشتری بنویسین لطفا

 6. خلیل مددی گفته؛
  03:54 1401/06/10

  مرسی که هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0