ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نساجی سنتی و نمونه هایی از بافته های آن

نساجی سنتی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران ” نساجی سنتی” نام دارد. سابقه ی نساجی سنتی در ایران به هزاره های قبل از میلاد می رسد و نخستین نشانه ای که از وجود پارچه ی منسوج در ایران موجود است متعلق به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد است که طی حفریات انجام شده در شوش به دست آمده است. امروزه پارچه بافی به صورت تهیه و تولید انواع پارچه ها و برخی زیراندازها نظير: جاجیم، جاجیمچه، روتختی، رومیزی، روسری، لباس های محلی، ملحفه، شمد و … با استفاده از الیاف طبیعی و با ابزار بسیار ساده در بسیاری از مناطق روستایی و برخی نقاط شهری کشورمان مرسوم است. نساجان سنتی برای تولید انواع پارچه از دستگاه ساده ی بافت پارچه نظیر دستگاه های «دو وردی» و «چهار وردی» استفاده می کنند و برخی از آنان دستگاه های ژاکارد دستی، تک فاز و سه فاز را نیز به تدریج جایگزین دستگاه های قدیمی کرده اند. بدون تردید مهمترین مرکز نساجی و پارچه بافی کشورمان استان يزد است، پس از آن کاشان، مشهد، اسکو (آذربایجان شرقی)، تبریز، کلات نادری (استان خراسان)، رامیان (استان گلستان و قسمتهای مختلف استان گیلان) و … مطرح است. امروزه بافت پارچه های نفیسی چون ترمه، زری، مخمل و دارایی از رونق افتاده و تنها در کارگاه های محدودی در شهرهای یزد و کرمان و کاشان به جهت حفظ و احیاء صورت می گیرد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم، صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

کیسه بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی “کیسه بافي” (کیسه حمام) نام دارد. این محصول با دستگاه نساجی سنتی ساده در وردی بافته شده و در اغلب روستاها سابقه ی تولید دارد. مواد اولیه ی به کار رفته در این فرآورده پشم بهاره بامتریک نمره ۸ یا ۱۰ است که با ابزار ساده ای به نام دوک یا چرخ ریسندگی با ظرافت زیاد ریسیده و پس از چله کشی با عرض ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر بافته می شود. در پایان بافت به اندازه ی موردنظر از بافته بریده و لبه ها از ۳ طرف به یکدیگر متصل می شود.

این محصول یکی از اقلام سبد خانوارها محسوب می شد که با ورود سایر محصولات مشابه ماشینی، بافت و استفاده از این گونه کالاها بسیار محدود شد. با کیفیت ترین و مشهورترین کیسه های حمام مربوط به چالشتر (در ۷ کیلومتری شهرکرد) و روستاهای منطقه داران است. این بافت های سنتی بسیار نرم و سازگاری زیادی با بدن در هنگام استحمام دارد. روش نگهداری آن را می توان شستشو و خشک کردن در نور خورشید پس از استحمام دانست.

لنگ بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “لنگ بافی” نام دارد، و آن شامل بافت پارچه ای راه راه است گاهی چهارخانه است که معمولا به رنگ سرخ و سیاه (گاه سرمه ای و سرخ) است و با دستگاه نساجی سنتی در وردی بافته می شود. تار و پود این پارچه از نخ صد در صد پنبه ای بوده و جاذب رطوبت است و به همین دلیل موارد مصرفی مانند خشک کردن آب بدن (به جای حوله) و مصارف روزمره ی دیگر دارد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

موج بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “موج بافی” نام دارد. موج پارچه ای است دستبافت با طرح های چهار خانه و هندسی درشت که تار و پود آن، تماما از پشم دست ریس است. موج بافی بیشتر در استان های کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، خوزستان و کردستان تولید می شود و به طور عمده مصارفی چون رختخواب پیچ، ایزار (نام محلی)، پشتی، رویه ی کرسی و نظایر آن دارد. این دستبافته بر روی دستگاه نساجی سنتی چهار وردی بافته شده و در رنگ های سرمه ای، آبی سیر، زرد و قرمز دیده می شود. امروزه این هنر بیشتر در روستاهای منطقه کجور به جای مانده است. گونه ای از این دست بافت ها با همین کاربرد « چادر شب » نامیده می شود. معروف ترین آن «چادر شب دارایی» است که دارای رنگهای متنوع به ویژه طیف های گوناگون رنگ قرمز که جاذبه ی بیشتری نسبت به رنگ های دیگر دارد، است. در این منطقه در کنار بافت این نوع پارچه، سفره های ظریف و پرارزش نیز بافته می شود. موج، ارزان، قابل شستشو، دارای استحکام، نرم و سبک است. روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده بوده و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن است.

سیاه چادر بافی

یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “سیاه چادر بافی” نام دارد. سیاه چادر یکی از صنایع دستی عشایری و روستایی ایران است که کاملا سنتی بوده و به طور عمده توسط عشایر چادر نشین و از موی بز بافته می شود و برای پوشش سقف چادرها استفاده می شود. روش تولید آن بدین صورت است که ابتدا تارهای چله را در روی زمین و در فضای باز دراز کرده و شروع به بافت می کنند. تکنیک بافت سیاه چادر از نوع ساده ترین و ابتدایی ترین دست بافته ها است، ولی به خاطر استفاده از موی بز به عنوان ماده ی اولیه، بالاترین کارآیی و کاربرد را برای چادر عشایر دارد. سیاه چادر در ابتدا به طول حدود ۱۰ متر و عرض نیم متر بافته می شود و از به هم دوختن تعدادی از آن، سیاه چادر یا سقف چادر عشایر تهیه می شود. موی بز در مقابل رطوبت باران و برف به هم می چسبد و مانع نفوذ آب و سرما می شود، در گرما علاوه بر سایه ی غلیظی که دارد، الیاف از هم فاصله گرفته و راه ورود هوا را باز می گذارند، ضمن آن که موی بز مانع ورود حشرات گزنده و مار نیز هست. از آن جا که سیاه چادر در موقع کوچ نیز به آسانی جمع شده و قابل حمل و نقل است، بهترین پوشش برای چادر عشایر است. روش نگهداری آن حفاظت از آتش، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و برای شستشوی آن می توان از آب ولرم و شوینده های معمولی استفاده کرد.

نخ ریسی سنتی

یکی از حرف وابسته به صنایع دستی ایران “نخ ریسی سنتی” است. نخ ریسی یعنی تبديل الياف پشم و پنبه و … خام به نخ رشته شده، این کار بعد از برداشت پنبه یا چیدن پشم، جزء اولین مراحل تولید یک محصول دستبافت، البته به روش سنتی است. صنعتگران این رشته پس از تهیه ی ماده ی اولیه (پنبه، پشم، موی بز، کرک شتر و …) آنها را از هم گسسته کرده و شروع به پیچیدن دولا (یا بیشتر) به دور یکدیگر می کنند. معمولا الياف هم رنگ انتخاب می شود (جز مواردی که صنعتگر دو یا سه رنگ را ترکیب کند). الیاف توسط دوک نخ ریسی تبدیل به رشته های طولانی و محکم می شود که بنا به مورد مصرف رنگرزی شده و یا به همان رنگ اولیه در نساجی سنتی، قالی بافی، گلیم بافی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

شما در حال مشاهده نساجی سنتی و نمونه هایی از بافته های آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. یوسف فتاحی گفته؛
  19:54 1401/02/23

  خیلی خوشحالم که هستین

 2. موسی مددی گفته؛
  17:18 1401/03/05

  چقدر خوب که هستید

 3. غلام موسوی گفته؛
  14:54 1401/03/30

  محتوا خوبی بود

 4. ایمان سبحانی گفته؛
  16:42 1401/04/23

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟ 😍😍😍

 5. رمضان دهقانی گفته؛
  03:06 1401/05/19

  بی نظیر هستید

 6. قاسم صدیق گفته؛
  11:06 1401/05/21

  متشکرم 😍😍😍

 7. احسان شریفی گفته؛
  11:18 1401/06/03

  اینا فوق العادن

 8. علی اصغر شریفیان گفته؛
  22:30 1401/06/11

  این مطلب حرف نداشت 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0