ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

نقاشی روی چرم

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای ایران « نقاشی روی چرم » نام دارد و آن عبارت است از نقاشی و طراحی سنتی بر روی چرم که موارد مصرف فراوانی دارد و از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. برای نقاشی روی چرم معمولا از چرم گوسفند دباغی شده استفاده می نمایند.
این هنر از جمله زیر مجموعه های هنر چرمی است که برای تزئین کیف ، کفش ، قلمدان ، آینه ، صندوق ، زیرلیوانی ، جعبه قرآن ، جلد کتب نفیس و قرآن و … استفاده می گردد.

تاریخچه نقاشی روی چرم

تا پیش از اختراع کاغذ ، در اقصی نقاط جهان بر روی پوست و چرم به کتابت و نقاشی می پرداختند. مصریان نخستین اقوامی بودند که از پوست به منظور تزیین یا موارد دیگر استفاده کردند. در مقابر مصری پوست های مرصع شده با ورقه های زر و همچنین طومارهای پوستی به دست آمده است. این طومارها بعد از تراشیدن و پاک کردن گوشت چسبیده شده به پوست ، تهیه شده ، سطح نرم و خوشرنگی داشته و مرکب را به خوبی در خود جذب می کردند.

چنان که از کتیبه داریوش در بیستون بر می آید: « وی نوشته فرمان خود را بروی اشیاء دیگر از جمله پوست آهو نقش زده و به کشورهای تابعه فرستاده است.»

در اوایل اسلام ، اوراق قرآن را بر پوست آهو کتابت کرده اند. این شیوه تا دو قرن بعد از اسلام نیز رایج بوده است.

اوج این هنر به دوره قاجار باز می گردد و آثار ارزشمندی از آن دوره به یادگار مانده است.

ابزار و وسایل مورد نیاز چرم

نقاشی روی چرم؛ اغلب روی چرم های گاوی؛ بزی و سالامبور انجام می شود.

چرم بزی: این چرم که از پوست بز تهیه می شود؛ چرمی سبک به حساب می آید( براساس جثه حیوان ) و نسبت به دیگر چرم ها لطیف تر و نازک تر بوده واز انعطاف بیشتری برخوردار است. در هنر نقاشی روی چرم از نوع خام این چرم که رنگ نشده و زمینه ای کرم رنگ و یا نخودی دارد؛ استفاده می شود.

چرم گاوی: این نوع چرم که چرم سنگین به حساب می آید؛ از پوست گاو می باشد. چرم گاوی در دو نوع نرم و خشک موجود است که در حالت کلی نسبت به چرم های بزی ضخیم تر و سخت تر بوده و به تبع آن از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. در نقاشی روی چرم که برای تابلوهایی در ابعاد بزرگ و همچنین ساخت وسایل سنگین و یا محصولاتی که باید از مقاومت و ایستایی خوبی برخوردار باشند از این چرم د رنوع خام آن استفاده می شود.

به طور معمول چرم گاوی نسبت به چرم بزی در این هنر؛ رنگ بیشتری را به خود جذب می کند اما اثر نهایی به روی آن ارزشمندتر و زیباتر است.

سالامبور: پوست حیوانات را پس از مو زدایی در اسید و نمک گذاشته تا چربی و دیگر آلودگی ها از سطح پوست جدا شود. پس از آن که پوست را از این محلول خارج کردند؛ رنگی مایل به سفید دارد که به آن سالامبور گفته می شود. در واقع سالامبور حد فاصلی میان پوست حیوان و چرم آن است که گاهی نقاشی روی چرم را به روی آن نیز انجام می دهند.


رنگ

در نقاشی روی چرم دو نوع رنگ استفاده می شود: رنگ های حلال درتینر و رنگ های حلال در آب

رنگ های حلال در تینر: این نوع رنگ ها که پس از چند ماه خواباندن پیگمنت های رنگی در الکل به دست می آید؛ به رنگ های حلال تینری معروف هستند. چرا که می توان این رنگ ها را به کمک تینرها و انواع الکل ها رقیق نمود. لازم به ذکر است که نوع ویژه ای از پیگمنت ها برای این کار استفاده می شوند و همه پودرهای رنگی چنین قابلیتی ندارند.

خطر: به دلیل سمی بودن متانول؛ از این الکل کمتر برای رقیق کردن رنگ های حلال در تینر استفاده می شود.

رنگ های حلال در آب: انتخاب این نوع رنگ برای نقاشی روی چرم در الویت دوم قرار می گیرد. رنگ های حلال در آب شامل رنگ های اکرولیک و دیگر رنگ های با این عنوان در بازار هستند که تقریبا کار با آن ها شبیه به کار با گواش و آبرنگ است.

تفاوت این دو رنگ در نقاشی روی چرم

اگر قصد دارید پردازهای دقیقی را در کار خود اجرا کنید؛ پیشنهاد می شود از رنگ های حلال در تینر که رنگ های سنتی و بسیار ماندگاری هستند؛ استفاده کنید. بیشتر هنرمندان این رشته برای ارائه کارهای توریستی و یا نمایشگاهی از رنگ های نوع اول استفاده می کنند.از طرف دیگر رنگ های حلال در آب پس از خشک شدن قابل استفاده نمی باشند و باید دقت نمود که به اندازه از این رنگ ها به روی پالت گذاشته شود. در صورتی که رنگ های حلال در تینر را می توان پس از هر بار خشک شدن؛ به کمک کمی تینر یا الکل؛ به طور مجدد مورد استفاده قرار داد.

رزین

در صورت استفاده از رنگ های حلال در تینر؛ قبل از گذاشتن رنگ به روی چرم؛ باید سطح روی چرم را به کمک رزین های مخصوصی که شبیه به چسب چوب بوده و بسیار رقیق می باشند؛ پوشاند.این کار برای روان کردن سطح چرم؛ در جهت حرکت آسان قلم مو و نقاشی کردن انجام می شود.در آخر کار نیز؛ برای بست نهایی رنگ های کار شده روی چرم یک بار دیگر این رزین به روی کل نقاشی روی چرم زده می شود.

لاک ها

پس از اطمینان از اتمام کار؛ همه اثر به وسیله لاک ویژه ای پوشش داده می شود.

در صورتی که از این لاک استفاده نشود؛ رنگ های کار شده در اثر؛ پس از ۳۰ الی ۴۰ سال ؛ ازهم پاشیده و نابود می شوند. در نتیجه بهتر است برای ماندگاری طولانی مدت نقاشی های به روی چرم؛ از لاک های این کار در مرحله نهایی غافل نشوید.

دیگر ابزار

در آخر انواع قلمو های مختلف ساخته شده با موهای طبیعی حیوانات در شماره های گوناگون؛ کاغذ پوستی و کالک؛ کاربن و دیگر ابزار طراحی در این هنر مورد استفاده است.

شیوه کار نقاشی روی چرم

ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ کشیده سپس توسط کاربن آن را به پشت کاغذ انتقال می دهند. به این ترتیب که کاربن را به پشت طرح چسبانده و روی تمام خطوط طرح را دوباره می کشند. طرح آماده انتقال بر روی چرم می باشد. برای این کار طرح را روی چرم گذاشته ،  سپس روی خطوط طرح را به صورت یکنواخت مالش می دهند تا طرح روی چرم منتقل شود. طرح منتقل شده ، بسیار کم رنگ بوده و  باید قلم گیری شود تا زیباتر جلوه کند. برای این کار از قلم مو یا با راپید استفاده می کنند.

محصولات خورشیدک

https://mohsenmp.ir/

شما در حال مشاهده نقاشی روی چرم در پلتفرم خورشیدک هستید

معصومه سررشته
معصومه سررشته

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
  دسته بندی محتوای سایت
  0