ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

نقاشی گل ومرغ چیست ؟

آشنایی با نقاشی گل و مرغ

نقاشی گل و مرغ یکی از سبک های نقاشی در رشته ی نگارگری ایرانی می باشد ودر این نقاشی از دو عنصر گل و مرغ استفاده می شود .

نقاشی گل و مرغ که یکی از برجسته ترین مضامین هنر ایران است و اصطلاحی برای توصیف نوعی نقاشی قدیمی ایرانی با موضوع گل ، برگ ، پرندگانی چون بلبل و گاه پروانه می باشد. نقاشان غالبا در بازنمایی موضوع از طبیعت مایه می گرفتند و اسلوب پرداز،به کار می بردند.

نقاشی گل و مرغ در ارتباط با برخی هنرهای کاربردی همچون تزئین جلد کتب شعر و قرآن و یا قلمدان نگاری به کار می رفته و یا به تنهایی بر بوم های مختلفی آورده شده است که ممکن است از کاغذ فشرده شده یا چوب نباشد.
نقاشی گل و مرغ شباهت بسیار زیادی با هنر مینیاتور دارد با این تفاوت که در مرکز اصلی تابلو یک یا چند پرنده و گل های درشت دیده می شود. 

معنای گل و مرغ در نگارگری ایرانی

در نگاه نخست، به نظر می رسد هنرمند با ترسیم تصاویر گل ومرغ، قصد نشان دادن زیبایی های طبیعت و بازنمایی آنها را دارد؛ اما نگارگر ایرانی با الهامات درونی و توجه به نمادهایی از طبیعت اطراف خود توانسته روحش را که مانند مرغی در قفس جسمش اسیر مانده، آزاد سازد و همچون مرغی آزاد به سوی حق پرواز کند و بر گل هایی که نماد زیبایی بهشت و فردوسی برین است، بنشیند و در آنجا به رازو نیاز بپردازد.

انسان که همیشه به دنبال نور و روشنایی است، این نور را در وجود خویش یافته و روحش را مانند مرغی در تکاپوی نور ازلی، به سوی عشق سوق داده است تا کام دل را به این شهد شیرین سازد.

نگارگر ایرانی را میتوان عاشق و عارف و شاعری دانست که شعرش را می تواند به بهترین شکلی به تصویر درآورد.

گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است.

تاریخچه ی نقاشی گل ومرغ

از هزاره های پیش از میلاد، استفاده از نقوش پرندگان و گلها برروی آثاری چون سفالینه ها و دیوارنگاره ها رواج داشته و نقوش در سیر تحول خود در دوره ی اسلامی، ظرافت و کمال یافته تا گل و مرغ به عنوان طرحی اصیل در هنرها، جایگاه خاصی داشته باشد.

در سده ی دهم قمری، نقش تک پرنده از جمله موضوعات اتفاقی هنرهای مصور ایران درآمد .

پیش از آن، نقش پرنده در مکتب هرات، به صورت پرستوهای سیاه وسفیدی بود که بر شاخه های درخت چنار و سرو می نشستند یا لک لک هایی که به شیوه ی خاور دور، دنبال هم پرواز می کردند.

در زمان رضا عباسی، موضوع تک پرنده در یک برگ رایج بوده است.

یکی از آثار گرانبهای این مکتب در کاخ گلستان تهران نگهداری می شود: کبوتری با پرهای رنگین به تنه ی درختی آرام ایستاده است .

هنر نقاشی گل و مرغ ، در دوران قاجار به اوج شکوفایی خود رسید. از ویژگی های مهم نقاشی ایرانی در قرن دوازدهم شمسی (قرن هجدهم میلادی)، کم شدن تذهیب کتابهاست. هنرمندان به جای کتاب، هنر خود را صرف نقاشی رنگ وروغن و بیشتر، تزیین اشیاء کوچک (قلمدان، آیینه دان، صندوقچه و…) با خمیر کاغذ لاکی یا چوبی کردند.

اساتید نقاشی گل و مرغ

محمد شفیع فرزند رضا عباسی، نخستین هنرمندی است که تصویرگری از گل و پرنده را به وفور در آثار خود به کاربرده است و هنرمندان سده ی دوازدهم و سیزدهم این شیوه، پیروان او به شمار می آیند. محمد شفیع، چون ملازم شاه عباسی دوم بود، عباسی رقم گرفت .

سلطان محمد از نخستین هنرمندان صفوی، توجه خاصی به این طرح داشت که آن را بر قطعه ی زری دوزی مدادی رنگی ملاحظه می کنیم و طرح آن منسوب به این هنرمند است و از بافته هایی است که بر آستانه ی شیخ صفی الدین اردبیلی به کار رفته است و اکنون در موزه ی ایران باستان نگهداری می شود .

کارکرد های نقاشی گل ومرغ

فعل و انفعال سبک عامیانه، ذوق و سلیقه ی باستان گرایانه و تأثیر اروپا در نقاشی دوره ی قاجار و بیش از همه، در نقاشی زیرلاکی و تصویرگری و گل ومرغ سازی در انواع جعبه ها و قلمدان ها و قاب آیینه های لاکی، کمک بسیاری به ترویج این هنر کرد و باعث شد آثار بسیار نفیس و گرانبهایی در این دوره خلق شود .

امروزه هنر نقاشی گل ومرغ، همچنان ادامه دارد؛ البته با هنرمندانی اندک و به صورت محدود. نکته ی مهم اینکه، این هنر، دیگر کیفیت شاهکارهای آثار گذشته را ندارد.

ممنونیم که تا پایان این نوشته همراه ما بودید.

درخواست همکاری

https://mohsenmp.ir/

شما در حال مشاهده نقاشی گل ومرغ چیست ؟ در پلتفرم خورشیدک هستید

معصومه سررشته
معصومه سررشته

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
  دسته بندی محتوای سایت
  0