ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هر آنچه از محرق کاری باید بدانید!

صنایع دستی، هنر کاری و یا به بیان ساده تر کاردستی، نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می شود. معمولا این کلمه به روشهای سنتی ساختن کالاها اطلاق می گردد. چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی و یا مذهبی فوق العاده هستند. آنچه مقوله صنایع دستی را از هنر کاردستی متمایز می سازد هدف از ساخته آنهاست. صنایع دستی لوازمی هستند که قرار است مورد استفاده قرار گرفته و کهنه و پوسیده شوند. مورد استفاده آنها بیش از یک تزئین ساده است. صنایع دستی اغلب کارهای فرهنگی و رسومی تری تلقی می شوند زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند. درحالی که هنر و کاردستی بیشتر یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه بی نقص از یک تکنیک خلاقیت است.

یکی دیگر از صنایه دستی و گمنام ایرانی محرق کاری است.

محرق در معنای لغوی به سوخته و سوزانیده شده تعبیر میگردد.و در صنایع دستی ایرانی به ایجاد طرح و نقش بر اثر حرارت یا سوزاندن روی چوب میگویند.

 طبق تحقیقات هنر محرق ابتدا با ساقه های نی شکر و ذرت در شهرهای جنوبی کشورمان رواج داشته است. به علت سختی کار و نبود ابزار متناسب و کیفیت پایین کار نتوانسته جایی را در بازار فروش یا رشته های هنری به خود اختصاص دهد. کم کم با الیاف دیگری مانند ساقه گندم، جو، برنج و برخی گیاهان دارای ساقه انجام شد. از جمله خواص ساقه گندم نسبت به سایر ساقه ها می توان به هزینه پایین آن، ارزش افزورده بالا، قابلیت تهیه در اکثر نقاط کشور، قابلیت نگهداری دراز مدت در محیط خاص، تولید ارزان و زیاد در مدت زمان کوتاه، قابلیت ابتکار و خلاقیت در کار و انجام یک کار و تولید دو برابر اشاره کرد. محرق (معرق) ساقه گندم هنری است که در طول این سال های اخیر در بین معرق های دیگر توانسته جایگاه خود را پیدا و حفظ کند. در این نوع معرق از ساقه های گندم برای کار استفاده می شود که هم قابلیت انعطاف پذیری و شکل گیری دارد و هم از درخشش خاصی بر خوردار است.طرح های خطی و یا حتی طرح گل و منظره را می شود با این نوع معرق به خوبی کار کرد

بعد ها این هنر با ساقه ی گندم یا برنج در قسمت های شمالی کشور در استان مازندران خصوصا مناطق شرقی رواج بیشتری داشت 

برای محافظت از محرق ها و افزایش طول عمر انها باید رطوبت ان مناسب باشد و از حرارت و اتی و اشیای نوک تیز و برنده دور باشد.

خواص ساقه گندم نسبت به سایر ساقه ها برای هنر معرق ساقه گندم:

 1. هزینه پایین آن
 2. ارزش افزورده بالا
 3. قابل تهیه در اکثر نقاط کشور
 4. قابلیت نگهداری دراز مدت در محیط خاص
 5. تولید ارزان و زیاد در مدت زمان کوتاه
 6. قابلیت ابتکار و خلاقیت در کار
 7. انجام یک کار و تولید دو برابر

.

از این هنر بیشتر در تولید تابلو های زینتی ایجاد نقوش بر روی تابلو یا گلدان و وسایل و ظروف دیگر استفاده میشود.

هنر محرق حصيری را ميتوان در پشت شيشه هم بصورت تابلو و يا پشت وسايل  شيشه ای مانند ميز شيشه ای و بوفه و … استفاده کرد .

نقش های متداول مانند گل و پرندگان و تصاویر و نقاشی هایی از منظره و ترکیب و طراحی خط و نقش و یا نقوش هندسی و … است که از طریق کنتراست تیرگی و روشنی پدید میاید.

برای ایجاد کنتراست مناسب و جلوه ی بیشتر در این هنر معمولا پارچه یا کاغذ زیر کار را مشکی و یا از رنگهای تیره انتخاب می کنند تا رنگ ها نمای بیشتری داشته باشند

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روز

در هنر اصیل محرق هیچگونه رنگ مصنوعی استفاده نمی شود و کلیه تونالیته های رنگی اثر از طلایی خالص تا پرده های تیره تر صرفا با استفاده از حرارت بدست می آیند و بهمین دلیل بدان محرق (سوخته یا سوزانیده) گفته می شود

 ابزار لازم برای معرق ساقه گندم که این ابزار مصرفی نمی باشند و به نوعی ابزار اصلی کار شما می باشد. اتوی سنگین جهت اتوکشی و تغییر رنگ در ساقه ها ، فویل بر (جهت برش دقیق و شبکه های بسته طرح) ، قیچی معمولی جهت برش کاغذ و جداسازی قطعات ساقه از یگدیکر ، قیچی دم کج برای برش دقیق طرح که به قیچی “دالبر زن” معروف است. ، غلتک، قلمو(شماره 6 یا 8 جهت چسب کاری و رنگ کاری) استفاده از براق کننده  ساقه ها، تخته پلاستیکی یا فیبر چوبی(برای قرار دادن زیر کار و کار چسباندن ساقه ها روی آن انجام می گیرد وبرش طرح با فویل بر در این هنر یک سری ابزار هم داریم که مصرفی هستند به این قرار)

 

 

مواد مصرفی در معرق ساقه گندم :

 1. ساقه گندم
 2. چسب مایع
 3. چسب چوب
 4. نیم پلی استر براق جهت براق کردن طرح بعد از پایان کار
 5. مایع سفت کننده جهت خشک نمودن سریع نیم پلی استر براق
 6. بنزین یا تینر جهت شستشوی قلموها و همین طور رقیق کردن نیم پلی استر براق
 7.  پارچه مخمل مشکی برای زیر کار که طرح آماده شده روی آن قرار می گیرد.
 8. کاغذ ، کاربن ، مداد… 

 

محرق از جمله هنرهایی است که در ایران کمتر شناخته شده و گاهی با هنر معرق کاری که ایجاد طرح و نقش با استفاده از خرده های ریز چوب.فلز.پارچه.کاشی و …است اشتباه گرفته میشود.

با وجود ناشناخته بودن این هنر در میان اکثریت این خود ویژگی مثبتی در علاقه به این هنر شده زیرا که هنوز در میان مردم تازگی و جذابیت خود را دارد.

نامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

در نوعی از محرق کاری با استفاده از ساقه ی گندم یا برنج و عنواع چوب های خودرنگ و با ایجاد نوعی سوخت به کمک هویه و… روی ساقه طرح و شکل مورد نظر خود را روی پارچه یا چوب به تصویر میکشند.

ابتدا از نوع بهترین ساقه های گندم انتخاب کرده بعد از رنگرزی و صاف و صیقل دادن با استفاده از مدلهای مختلف و دلخواه و همچنین نقشهای مینیاتوری در روی زمینه مورد نظر ایجاد کرده و در اخر کار برای پولیستر کاری اماده میشوند.و در آخر کار  برای پوليسابتدا از نوع بهترين ساقه های گندم انتخاب کرده ؛ بعد از رنگرزی و

با استفاده از حرارت دادن ساقیه گندم و استفاده از پوسته داخلی آن به جای چوب که به راحتی روی آن نقاشی و یا طرح های دلخواه پیاده می شود یک تابلوی محرق ساخته می شود

اموزش محرق با ساقه ی گندم

برای تولید یک تابلوی معرق با ساقه گندم باید حتما از گندم کشت آبی استفاده کرد. برای این کار ابتدا ساقه های گندم رو به مدت یک روز در آب خیس کنید. آب مورد استفاده نباید گرم باشد ، مدت این خیساندن در تابستان 8 ساعت و در زمستان 10 الی 12 ساعت می باشد تا ساقه ها خیس خورده و نرم شوند.

 

بعد از اینکه این مدت زمان گذشت ساقه ها را از آب خارج کرده و تکان می دهید تا آب داخل ساقه ها خارج شود سپس در هوای آزاد کمی پهن می کنیم تا کمی خشک (نباید ساقه ها زیاد خشک شوند) شوند.

 

سپس از یک سمت ساقه رو شکافته و روی پارچه نخی بگذارید و اتو کنید تا کاملا صاف شود اگر بخواهید ساقه های گندم رنگی باشند داخل آب مقداری رنگ پودری بریزید

یک طرح برای کار معرق انتخاب کنید و آن را به اجزای مختلف شماره گذاری کنید.

اجزای طرح را روی کاغذ رسم کنید.

حالا ساقه های گندم را روی کاغذ میچسبانیم(چسب میتواند چسب چوب شفاف باشد)

سپس اضافه های طرح را برش میزنیم. وقتی همه اجزای طرح اماده شد در سطح تابلو مونتاژ می کنیم.

 

هنگام انتخاب ساقه ها، می توان ساقه هایی با رنگهای گوناگون انتخاب کرد تا بتوانیم با  ایجاد کنتراست رنگ، علاوه بر حفظ زیبایی رنگ طبیعی ساقه ها، به آنها جلوه ای مضاعف ببخشیم. 

 

همچنین می توان با استفاه از حرارت، رنگ ساقه ها را تغییر داد و یک تابلوی خود رنگ با طیف رنگ طلایی تا قهوه ای روشن و تیره ایجاد کرد. 

 

براق سازی تابلو با نیم پلی استر براق، محلول سفت کننده و تینر صورت می گیرد.

سمیرا عسگری یکی از هنرمندان در این رشته است.

این هنرمند محرق کار درباره شروع فعالیت حرفه ای خود گفت: به مدت شش سال است که این حرفه و هنر را آغاز کردم و باید بگم که شروع کار من از گذراندن یک ماهه کلاس این هنر شروع شد که البته از یک وقفه یک ساله به طور جدی کار محرق را آغاز کردم.

وی در ادامه توضیح داد: در روزهای نخست فعالیتم تمام مراحل ساخت یک تابلو را در خانه انجام می دادم و فروش تابلو ها را از دوستان و آشنایان شروع کردم اما با شناخته شدن بیشتر و گرفتن سفارش یک کارگاه خانگی راه انداختم که دو دوست دیگر نیز در ساخت تابلوها با من همکاری می کردند.

عسکری در ادامه در پاسخ به این پرسش که شرایط برای ارائه و فروش تابلوهای محرق چگونه است گفت: در وحله اول این را بگویم که ساخت تابلو را با ساخت تابلوهای کوچک آغاز کردم و آنها را با معرفی در فضای مجازی و یا به صورت نمایشگاه های مشترک ارائه دادم اما اشتیاق افراد به این نوع تابلو ها باعث ادامه و گسترش کارم شد.

وی افزود: بسیاری از تابلوهایی که به صورتی خطی از آیات قرآنی ترسیم شده بود در کشورهای عربی طرفداران زیادی پیدا کرد البته این را هم بگویم که برای نخستین بار تابلوهایم از طریق یکی از آشنایان به کشور امارات برده شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

ین هنرمند محرق کار با تاکید بر اینکه برای توسعه حرفه ام به صورت شخصی وام گرفته ام و هیچ کمک دولتی استفاده نکرده ام گفت: در این زمینه از کمک های دولتی استفاده نکردم اما تواستم با ارائه نمایشگاه های مختلف این هنر را به دیگران بشناسانم.

عسکری بیان داشت: به دنبال صادر کردن این تابلو و ارائه نمایشگاه به کشورهای دیگر هستم و امیدوارم بتوانم شرایطی را فراهم کنم که این هنر در بسیاری از کشورها شناخته شود اما تا کنون به دلیل کمبود بودجه با داشتن کار بازرگانی موفق به انجام آن نشده ام.

این هنرمند محرق کار اظهارداشت: با توجه به شرایط اقتصادی فروش صنایع دستی بسیار کم شده همچنین تبلیغی برای این گونه ها وجود ندارد که مردم با این هنرها آشنا شوند و برای خرید اقدام کنند.

وی عنوان کرد: تا کنون به صورت مستقیم هفت نفر را آموزش داده ام و یکی از آرزوهای بزرگم این است که بتوانم یک کارگاه بزرگ برای آموزش و خود اشتغالی بانوان دایر کنم.

شما در حال مشاهده هر آنچه از محرق کاری باید بدانید! در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سیدحسین شاکری گفته؛
  07:30 1401/02/16

  سایتتون محشرههههه 😍😍😍

 2. خلیل سعیدی گفته؛
  03:18 1401/02/28

  بهترین چیزی که میشد پیدا کرد رو نوشتید

 3. نادر کرمی گفته؛
  22:42 1401/03/18

  چطور میشه مثل شما قوی بود ؟

 4. منصور توسلی گفته؛
  04:54 1401/03/31

  afarin matlab khobi bood 😍😍😍

 5. محمدحسین ایزدی گفته؛
  17:30 1401/05/01

  من زندگیمو مدیون شمام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0