ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

هنرمند محمد احصایی

زندگی نامه محمد احصایی

تولد : 1318

محل تولد : قزوین

ملیت : ایرانی

پیشه : خوشنویسی، گرافیک و نقاشی

 

زندگی نامه محمد احصایی

سید محمد احصایی (زادهٔ 8 تیر 1318 در قزوین) از هنرمندان معاصر ایران در زمینه خوشنویسی، گرافیک و نقاشی است که افزون بر داخل کشور، آوازه جهانی دارد. او فارغ‌التحصیل دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و سال‌ها در همین دانشکده و دانشکدهٔ هنر دانشگاه الزهرا تدریس کرده‌است.
احصایی بیش از 50 سال است که در حوزهٔ خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند. او یکی از پایه‌گذاران نقاشیخط در دورهٔ معاصر ایران است و با مجموعهٔ نقاشیخط‍های خود اعتباری جهانی یافته‌است.

زندگی
آقای محمد احصایی متولد سال 1318 خورشیدی در قزوین و فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او کارش را به صورت حرفه‌ای با مجله جوانان جمعیت شیر و خورشید پیشین آغاز کرد و سپس جذب سازمان کتاب‌های درسی شد و آنجا به صفحه‌بندی و سپس سرپرستی آتلیه گرافیک مشغول شد. پس از مدتی به عنوان کارشناس کتاب‌های هنر سال سوم کارش را پی گرفت. تجربه‌هایی که در ادامه همکاری او با بنیاد هنری پارس و همراهی با کسانی چون مرتضی ممیز و آیدین آغداشلو و علی اصغر معصومی و بسیاری دیگر باعث شد که او به عنوان یک نقاش و خوشنویس به هنر گرافیک بیشتر نزدیک شود. چنان‌که رفته رفته حضور او را در عرصه طراحی گرافیک و به ویژه حروف‌نگاری و بازی زیبایی‌شناسانه با حروف ایرانی و اسلامی بیشتر حس می‌شود تا در عرصه‌هایی چون نقاشی. به دلیل همین تجربه دامنه‌دار او در گرافیک، در راه‌اندازی رشته گرافیک در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران احصایی سهمی اساسی به عهده داشت.

فعالیت
محمد احصایی از جمله بنیانگذاران نقاشیخط در ایران بشمار می‌رود و نخستین کسانی است که از حروف به عنوان وسیله‌ای برای بیان استفاده کرد. او که خوشنویسی توانا بود خود را از نقاشان سقاخانه به «سنت» و آنگاه «خط» و از همه مهم‌تر «خوشنویسی» نزدیک‌تر می‌دانست و دلیل آن را وفاداری به سنت‌های خوشنویسی و اتصال به شکل واقعی حروف می‌شمرد و رویکردش حرکت از خوشنویسی به سوی نقاشی بود و به استفاده از عناصر و آرایه‌های بصری و مفهومی نقاشی در خوشنویسی‌هایش می‌پرداخت. کاری که این هنرمند چند سال بعد از نقاشان سقاخانه انجام داده بود و ابتدا با مخالفت و سپس با سیلی از تقلید خوشنویسان روبرو شده بود. همچنین او در کار نقاشیخط و ارائه و توسعه آن بیش از دیگران پایمردی کرده و تاکنون همچنان در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی خوش درخشیده‌است.
احصایی از سال 54 شروع به کشیدن تابلوهایی کرد که عمدتاً با کلمه «الله» یا آیه «لا اله الا الله» شکل می‌گیرد و به گفته خودش نوعی ذکر تصویری «الله» و نمودی از عرفان و تصوف اسلامی است. او تاکنون چند نوبت به این کارها، که به نام کارهای الله معروف است، پرداخته و در آخرین دستاورد رنگ را به کلی از میان برداشته تا در بی‌رنگی و بی‌اختیاری سفید روی سفید و سیاه با سیاه که هر دو تجلی از نور هستند طرحی نو درانداخته باشد. این شکل از کار او به «الفبای ازلی» نیز شهرت یافته‌است.
از دیگر آثار شاخص او می‌توان به طراحی نشانه‌نوشته یا لوگوی‌های بنیاد نهج‌البلاغه، فرهنگسرای نیاوران، فرهنگستان هنر و سازمان کتاب‌های درسی و همچنین لوگوی بسیاری از روزنامه‌های اخیر اشاره کرد. محمد احصایی در ده‌ها نمایشگاه انفرادی و گروهی قبل و بعد از انقلاب در ایران و کشورهای دیگر شرکت داشته که ازجمله می‌توان به شرکت در نمایشگاه سالانه بال سوئیس اشاره کرد.
کار احصایی در عرصه طراحی گرافیک نمودی خوشنویسانه دارد و از پوستر گرفته تا نشانه‌نوشته‌های او، همه ابتدا در حروف و بازی‌های ساختاری و سنجیده با ترکیب حروف خلاصه می‌شود و در نهایت نقشی گرافیکی ایفا می‌کند. به سبب آمیختن سنت با نوآوری مخاطبین ارتباط مطلوبی با آثار او پیدا می‌کنند و شاید این نکته‌ایست که باعث شده همواره چه درسال‌های قبل و چه بعد از انقلاب از کارهای او مورد توجه محافل هنری قرار گیرد. این اقبال همچنان ادامه دارد و درحال حاضر و به صورت همزمان هم موزه هنرهای معاصر وهم فرهنگستان هنر به او و آثارش توجه نشان می‌دهند. به طوری که تقریباً در تمام نمایشگاه‌های تجسمی این دو مرکز، تابلویی از او به چشم می‌خورد.
افزون بر اقبال رسمی، احصایی در عرصهٔ فروش آثار هنری در داخل و خارج کشور نیز رکورد دار بوده‌است. در سال 1385 گران‌ترین اثر نقاشیخط حراج کریستیز دبی متعلق به او با نام «اسماءالله» بود. این اثر با قیمتی بیش از 100هزار دلار به فروش رسید. در سال 1386 اثری از احصایی در حراج حضور نداشت. اما در این سال دو اثر از او در نمایشگاه بزرگ‌سال گروه هفت نگاه به قیمت 20 و 15 میلیون تومان فروش رفت. در مزایده شب دوم آبان 1386، یک تابلو خط از این هنرمند در حراجی سادبیز لندن به مبلغ 88 هزار پوند (بیش از 217 هزار دلار) به فروش رفت که رسانه‌های بین‌المللی به‌طور گسترده‌ای آن را بازتاب دادند. این اثر بالاترین نرخ اشیاء حراجی این نگارخانه را به خود اختصاص داد و این اولین بار است که تابلو خطی یک هنرمند معاصر ایرانی به چنین مبلغ بالایی فروخته شده‌است.
محمد احصایی همچنین آثار ارزشمندی به صورت نقش برجسته دارد. در این بخش از فعالیت هنری نیز عنصر اصلی کارهای او همچنان خوشنویسی و بازی خلاقانه با حروف است. معروفترین و محبوبترین آن‌ها نقش برجستهٔ تالار اجتماعات دانشکده الهیات دانشگاه تهران است که در سال 1356 آن را اجرا کرده‌است. اثری عظیم که در قالب حروف و بازی با حرکت و ترکیب کلمات به بازنمایی حسی شعر عطار در منطق‌الطیر و فراز و فرود سیمرغ پرداخته‌است. اثر دیگری که احصایی در قالب نقش برجسته آفریده نمای سفارت ایران در ابوظبی است که آنجا نحوه آفرینش هنری به کلی با تالار دانشکده الهیات در تهران فرق دارد و حروف تک‌رنگ بر زمینه‌ای به‌ظاهر کهنه و هندسی و انتزاعی آمده‌اند. حروفی که هنر خوشنویسی ما را در خطوطی چون ثلث و محقق، هم رخداد و مشترک با اعراب می‌کند و علاقه آن‌ها را نیز برمی‌انگیزد.

نمایش های انفرادی:
1352 : نمایشگاه انفرادی، گالری سیحون، تهران
1353 : نمایشگاه انفرادی، انجمن ایران و آمریکا، تهران
1354 : نمایشگاه انفرادی، گالری لیتو، تهران
1356 : نمایشگاه انفرادی، گالری کوروش، پاریس
1379 : نمایشگاه انفرادی، گالری زند، دبی
1380 : نمایشگاه انفرادی، گالری زیب، ونکوور، کانادا
نمایش های گروهی:
1347 : شرکت در چندین نمایشگاه گروهی در ایران و اقصی نقاط جهان
1355 : نمایشگاه گروهی، هنرمندان نوآور ایران، بازل
1363 : نمایشگاه گروهی، مراسم دوسالانه‌ی بنگلادش، دکا
1380 : نمایشگاه گروهی، گالری جهان‌نما، کاخ نیاوران، تهران
1385 : نمایشگاه گروهی سیار، موزه‌ی بریتانیا، لندن
1386 : نمایشگاه گروهی، «رقص قلم و جوهر»، موزه‌ی ارمیتاژ، سن پترزبورگ، روسیه
1387 : نمایشگاه گروهی، «رقص قلم و جوهر»، موزه‌ی دولتی هنر شرقی، مسکو، روسیه
1388 : نمایشگاه گروهی سیار، «واژه در هنر»، دبی
1395 : نمایشگاه گروهی، «هنر ایران اکنون»، گالری ستاره، دوسلدورف
1397 : نمایشگاه گروهی، «فروش آزاد»، گالری طراحان آزاد، تهران
1397 : نمایشگاه گروهی، «100 اثر 100 هنرمند»، گالری گلستان، تهران
1397 : نمایشگاه گروهی، «ششمین جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح»، پردیس ملت، تهران
1397 : نمایشگاه گروهی، «نمایشگاه تابستانه»، گالری ماه، تهران
1397 : نمایشگاه گروهی، «من سهراب سپهری»، موزه گالری دیدی، مازندران
1397 : نمایشگاه گروهی، «به یاد شروه»، گالری شروه، تهران
1397 : نمایشگاه گروهی، «فروش کلکسیون ۹۷»، گالری هان، شیراز
1398 : نمایشگاه گروهی، «بیکرانگی خط و رنگ»، گالری سهراب، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «10 – 20 – 30»، گالری آزاد، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «کلکسیونر 3»، آرتیبیشن، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «آوای خط»، گالری ایده، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «نمایشگاه نقاشی»، گالری زمان هنر، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «نمایشگاه تابستانه»، گالری ماه، تهران
1398 : نمایشگاه گروهی، «خبره نگر»، گالری نگر، تهران
بینال ها:
1370 : شرکت در تمامی مراسم دوسالانه‌ی نقاشی، گرافیک، خوشنویسی و نقاشی دنیای اسلام در موزه‌ی هنرهای معاصر ایران
جوایز:
1347 : نفر نخست هنرمندان برگزیده در رقابت‌های دانشجویان هنرهای تجسمی
1351 : هنرمند برگزیده‌ی رتبه‌ی نخست در ایران (سال 1351)
1352 : جایزه‌ی بهترین نقاش سال
1353 : برنده‌ی جایزه‌ی ملی دولت فرانسه در جشنواره‌ی بین المللی کاله-سور-مر
1354 : برنده‌ی جایزه‌ی هنرمند برگزیده در جشنواره‌ی کنی سور مرن، فرانسه
1355 : دریافت جایزه در جشنواره‌ی بین‌المللی نقاشی کنی سور مرن
1370 : دریافت جایزه‌ی افتخاری از هیئت داوران بپاس فعالیت‌های هنری
1384 : دریافت نشان ملی درجه‌ی یک فرهنگ و هنر

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Short Url Post
  0