ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنر تراش سنگ های قیمتی و کاملترین توضیح در مورد پیشینه آن

هنر تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی” نام دارد.

 سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم، و … گفته می شود.

 این سنگ ها که در ایران فراوان یافت می شود پس از تراش و گذاشتن آن در رکابی از طلا یا نقره به عنوان زیور آلات استفاده شده و دارای ارزش بسیار زیادی می شود.

طبق نظر باستان شناسان و مورخين ، استخراج معادن در ايران ، از هزاره ي پنجم ق.م رواج داشته و گويا مس براي اولين بار در ايران مورد استفاده قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد که برای اولین بار بلورهای جواهر را در هند تراش داده‌اند. تا اوایل قرن پانزدهم برش و پرداخت نگین‌های با ارزش فقط محدود به جلای صفحات طبیعی و یا سطوح کلیواژ در یک کریستال می‌شد که حتما می‌بایستی شفاف و خوش رنگ باشد و نتیجه کار فقط درخشان‌تر و بهتر جلوه دادن آن بود.

برخی شواهد حاکی از آن است که در سال ۸۰۰ میلادی در شهر ونیز برای اولین بار الماس تراش داده شده است، ولی باور عمومی بر این است که تراش نگین‌های جواهر در قرن ۱۵ میلادی آغاز گردیده است. از قرن ۱۶ میلادی شهر ایدار ابرشتن (Idar Oberstein) در آلمان غربی به مرکز تراش عقیق و در اوایل قرن بیستم شهرهای آمستردام و آنتورپ (Antwerp) به مرکز تراش برلیان شهرت یافتند.

تاریخچه هنر تراش سنگ در فارس شاید نتوان تاریخ دقیقی برای تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ذکر کرد. اما قدر مسلم این است که از هنگام کشف سنگ این هنر وجود داشته است و مادها در هگمتانه (همدان امروزی) این هنر را به خوبی اجرا می‌کرده‌اند.

از آثاری که بر قدمت تراش سنگ در ایران استناد می‌کند، اسکلتی است که با تیشه‌ای در دست و سنگ فیروزه‌ای در کنارش که در نیشابور یافت شده است. این اثر نشان‌دهنده قدمت استخراج سنگ فیروزه در نیشابور است.

حفاری‌های باستان‌شناسی استفاده‌های خاص تزئینی را بر ملا می‌کند. چنان که از آثار کشف شده از طبق اول شومش، سنجاق‌های مسی به دست آمده است که بر سر بعضی از آنها مهره‌هایی از سنگ لامبورد دیده می‌شود.

پس از مادها با ورود هخامنشیان با توجه به قدرت و نفوذ دولت‌مردان هخامنشی این هنر رونق بسیار گرفت و آثار بسیاری در این زمینه از دوران هخامنشی به یادگار مانده که شاید بیانگر قدرت این هنر در آن روزگار باشد. دوران، به جای چشمان اغلب مجسمه‌های ساخته شده سنگ‌های قیمتی تراش داده شده کار گذاشته شده است. اوج هنر سنگ‌تراشی را می‌توان به دلیل استفاده بسیار از سنگ‌های قیمتی دوران هخامنشی دانست.

به‌کارگیری گوهر به‌طور سنتی در کشور ما که تاریخی چند هزارساله دارد از همان آغاز تاریخ، معمول بوده است. آبادانی کشور، ثروتمند بودن و علاقمندی مردم این سرزمین به زندگانی پرتجمل و باشکوه، توأم با زیبایی‌پسندی، همواره گوهرها و زیورها را مورد توجه مردم ایران قرار داده است.

تراش سنگ ها با دستگاه تراش برقی انجام می گیرد. شیوه ی ی تراش گوهرها بستگی به خواص و شکل طبیعی سنگ ها دارد و از نظر طول، عرض، ضخامت و پاره ای مسایل مرتبط به امور بصری و قوانین نور، تراش انجام می گیرد.

پس از دادن شکل وفرم مورد نظر به سنگ، آن را پولیش (براق) کرده و در زینت آلاتی از قبیل انگشتری، گردنبند، دستبند، گوشواره و …. استفاده می کنند.

همچنین تحقیقاتی در مورد خواص درمانی سنگها نیز انجام شده که خود باعث رونق این هنر شده است.سنگها به صورت خام از معدن تهیه شده و پس از انتخاب الگو یا طرح پیش بینی شده تراش می خورد.

 یکی از ارقام بالای صادرات غیر نفتی شامل صادر کردن تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی می شود.

شما در حال مشاهده هنر تراش سنگ های قیمتی و کاملترین توضیح در مورد پیشینه آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. علی رضا گفته؛
    04:54 1401/04/02

    بهترینید شما واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0