ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنر خراطی چوب و پیشینه ی آن

هنر خراطی چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “خراطی چوب” نام دارد.

خراطی چوب یکی از صنایع دستی سنتی ایران است که از زمان‌های قدیم در این مرز و بوم رواج داشته و به‌طور معمول در مناطقی از کشور که چوب در آنجا بیشتر یافت می‌شود رایج است.

در هنر خراطی اشیاء به صورت متقارن ساخته می‌شود اغلب از چوبهای نرم و اندکی مرطوب برای این کار استفاده می‌کنند.

 هنر خراطی از تراش و شکل بخشیدن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می‌شود. سابق بر این دستگاه خراطی مشتمل بر چند ابزار دستی بود که از چوب ساخته و پرداخته می‌شد.

در حال حاضر این دستگاه علاوه بر تغییر شکل ظاهریش ازدو بازوی فلزی تشکیل شده‌است که با قرار گرفتن و محکم شدن حجم چوبی میان آنها، وبا چرخش چوب حول یک محور کار و با استفاده از میله‌های فلزی, هر کدام درایجاد فرو رفتگی یا خراشیدگی خاصی استفاده می‌شوند بر حجم چوبی، شکل مورد نظر را ایجاد می‌نمایند.

خراطی از جمله رشته های صنایع دستی ایران است که در آن به وسیله ی دستگاه تراش دورانی افقی نسبت به تراش و شکل دادن چوب اقدام می کنند.

قدیم‌ترین اشیای خراطی شده به مقبره توتانخامون در مصر تعلق دارد. این اشیا که البته اطلاعی در مورد ساخت آن به دست نیامده است، قدمتی بیش از سه هزار سال دارند.

در مورد سابقه ی این هنر می توان گفت که در بقایای حجاری های تخت جمشید نقوشی از تخت و چهار پایه ی سلطنتی و عود سوزی مشهود است که خراطی شده است. در تالار ایلخانی بخش دوره اسلامی از موزه ملی ایران، منبری چوبی وجود دارد که در تاریخ ۷۷۱ ه ق در بوانات فارس ساخته شده است. قطعاتی در این منبر وجود دارد که خراطی شده است. در یک تابلوی نقاشی متعلق به سلطان محمدِ نقاش، نگارگر مکتب تبریز صفوی، نوازنده کمانچه‌ای تصویر شده است که دسته کمانچه او خراطی است.

 مواد اولیه ی این هنر انواع چوب سپیدار است، ولی آن چه مسلم است هر چه چوب فشرده و محکم تر باشد، می توان به کارهای ظریف تری پرداخت و دوام آن نیز بیشتر می شود از این رو چوب های گلابی و شمشاد در این هنر مورد استفاده ی زیادی دارد.

ابزار کار در قدیم چهار چوبی بود که فقط رکابی داشت و سر و ته چوب را به دهانه آن محکم کرده و توسط کمانی، چوب را به حرکات دورانی حول محور خود وا می داشتند، ولی امروزه این قسمت برقی شده و کار خراطان تا حدودی آسان تر شده است.

 دیگر ابزار کار عبارت از انواع مغار نوعی ابزار است که سر آن شبیه به ناخن است و البته با لبه های دیگر نیز مورد مصرف دارد، است.روش کار به این صورت است که در مرحله ی اول نوع چوب در ارتباط با كالاي توليدي انتخاب می شود. سپس چوب را به وسيله ي اره ي نواري و رنده به اندازه ي مورد نياز شيئي كه ساخت آن مورد نظر برش می دهند, چوب بريده شده را به دستگاه خراطي می بندند, در اين مرحله چنانچه توليد كالائي توخالي مورد نظر باشد، كار نيمه كاره را به وسيله سه نظام به دستگاه خراطي بسته و توي آنرا خالي مي كنند. مرحله آخر تكميل كار نيمه كاره و پرداخت قسمت خارجي آن توسط سمباده مي باشد و بعد از آن محصول را كيلركاري نموده و به بازار عرضه مي كنند.

محصولاتی همچون چوب قلیان، پایه های مبل، آباژور، مهره های شطرنج و… به وسیله خراطی تهیه می شود.

 

شما در حال مشاهده هنر خراطی چوب و پیشینه ی آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سیدحسین عظیمی گفته؛
  06:18 1401/03/20

  حرف نداشت👌🏻 😍😍😍

 2. حسن بهمنی گفته؛
  04:42 1401/04/08

  چقدر خوب که هستید

 3. قربانعلی روحانی گفته؛
  00:06 1401/05/13

  بیشتری بنویسین لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0