ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنر دارایی بافی و انواع روش های آن

هنر دارایی بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران دارایی بافی” نام دارد.

ایکات گونه‌ای روش رنگرزی و همچنین نوعی روش بافت اطلاق می‌شود. این شیوه بافت پارچه در تعدادی از کشورهای جهان متداول است و در ایران تنها در شهر یزد وجود دارد که به آن دارایی‌بافی نیز می‌گویند

 ایکات کلمه ای است مالایایی به معنای گره زدن و رنگ کردن که در فارسی به آن دارایی می گویند و روشی است قدیمی برای منقوش کردن پارچه، و آن عبارت از رنگ کردن نخ های بافت پارچه قبل از بافت آن است.

 زادگاه این هنر به احتمال زیاد در اندونزی بوده است ولی در ایران نیز از دیر باز در مناطق مختلفی انجام می گرفته، اگرچه هم اکنون فقط در شهر یزد، تعداد محدودی کارگاه به تولید آن مشغول است.

این هنر زیبا را به این دلیل در زبان فارسی دارایی می‌خوانند که تنها ثروتمندان توان خرید آن را داشتند و در قدیم جزئی از جهیزیه عروس و از وسایل ارزشمند و سرمایه‌اش بوده است. از دارایی برای رومیزی، رولحافی، رو تختی، تزئین لباس، روسری، بقچه و… استفاده می‌کنند.

در گذشته، دارایی توسط زنان در خانه‌ها به صورت کارمزدی بافته می‌شد. هر بافنده به طور معمول روزانه حدود ۱۸۰ گرم ابریشم مصنوعی مصرف و دارایی یا رومیزی ابریشمی تولید می‌کرده است که اطرافش را با نخ‌هایی از نخ ابریشم بافته و زینت می‌دادند.

دارایی در رنگ‌های متنوع و نقوشی چون شطرنجی راه راه و گل‌های خاصی که به اصطلاح محلی پیچون نام دارد، تهیه می‌شود و برای تهیه آنها نخ‌های تارها را به روش خاصی رنگ می‌کنند که پس از بافت این نقوش ظاهر می‌شوند.

بافت پارچه دارایی به وسیله دستگاه دارایی بافی انجام می‌شود، در ابتدای کار بافت باید الیافی که وظیفه رنگ آمیزی و پیاده کردن نقش بر پارچه را دارند رنگ آمیزی شوند؛ برای رنگ کردن الیاف در گذشته از رنگ‌های گیاهی، طبیعی و روش‌های سنتی استفاده می‌شده است و امروزه مانند سایر رنگرزی‌ها رنگهای شیمیایی جایگزین شده‌اند.

انواع روش های دارایی بافی

دارایی بافی به سه روش انجام می‌شود: 

دارایی تار، دارایی پود  و دارایی دوگانه تارو پود.

در روش تار، نخ‌های تار؛ در روش پود، نخ‌های پود؛ و در روش تارو پود، هر دو نخ‌های تار وپود قبل از چله کشی، رنگرزی می‌شوند.

در هر سه روش باید نخ‌ها را روی نوعی چهار چوب بکشند تا بتوان آن‌ها را به صورت نقشی جمع کرد و به هم بست. در هر سه روش وقت گیرترین کار، بستن و رنگ کردن و باز کردن نخ‌ها می‌باشد. مقدار بستن از اندازه ظرافت نقش تبعیت می‌کند. در دارایی‌های معمولی ۱۰ الی ۱۵ تار در یک دسته قرار دارد، اما در بهترین بافت، برای یک دسته ۳ تار قرار داده می‌شود.

۱- دارایی بافی به روش تار

در این روش، نخ‌های تار در محل‌های مناسبی طبق نقشه مورد نظر با نخ غیر قابل نفوذی محکم گره زده می‌شود و سپس در حمام رنگ قرار می‌گیرد تا قسمت‌های بسته شده در زمان رنگرزی بدون رنگ باقی بماند. این تکنیک در آسیای جنوب شرقی رایج، اما در شرق آفریقا ناشناخته بود. دارایی بافی تاری اولین نوع دارایی می‌باشد.


۲- دارایی بافی به روش پود

در این روش، نخ‌های پود روی یک قاب مستطیل شکل پیچیده می‌شوند تا نخ‌هایی که باید نقش خاص ایجاد کنند، در این قالب دسته بندی شده و سپس با نخ غیر قابل نفوذی گره زده شود.


۳- دارایی بافی به روش تار و پود

در دارایی بافی دوگانه رنگرزی تار و پود با روش گره زنی انجام شده که شیوه کار آن بسیار پیچیده است. ابتدا نخ‌های تار رنگ شده و روی دستگاه قرار می‌گیرند، سپس نخ‌های پود روی ماسوره‌ها پیچیده می‌شوند و پارچه با طرحی ساده بافته می‌شود. دارایی بافی به روش تار و پود بسیار پرکارتر و گرانبهاتر از بقیه روش‌ها می‌باشد.

 دارایی های تولید شده معمولا به عرض ۹۰ سانتیمتر و طول حدودا ۳۰ متر بوده که پس از پایان بافت، بسته به مورد مصرف بریده شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

 روسری، روتختی ، رومیزی و … مصارف عمده ی دارایی است.

روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید و سفید کننده های شیمیایی است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است. شاخص ترین استاد این رشته استاد غضنفر ملک ثابت است که دارای درجه ی یک هنری است.

 

 

شما در حال مشاهده هنر دارایی بافی و انواع روش های آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. حیدر رضوانی گفته؛
  11:30 1401/02/27

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 2. سیدحسین پارسا گفته؛
  05:18 1401/03/09

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 3. یعقوب روزبه گفته؛
  20:30 1401/03/21

  نویسنده این متن کیه؟ 😍😍😍

 4. محسن لطفی گفته؛
  14:30 1401/04/07

  حرف نداشت👌🏻 😍😍😍

 5. محمدجواد شیرازی گفته؛
  13:06 1401/04/16

  حرف نداری

 6. روح الله مجد گفته؛
  03:18 1401/06/18

  یه سوال داشتم خرید حضوری هم دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0