ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنر نقاشی روی چوب چیست؟ و به چه ابزارهایی نیاز دارد؟

نقاشی روی چوب

شهر قزوین به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی به عنوان پایتخت دوره صفویه و چهار راه ارتباطی مهم کشور در دوره قاجار به محل گردآمدن گروه بسیاری از هنروران اعم از نقاشان، خوشنویسان، تذهیب­گران و نویسندگان تبدیل شد، کاخ ها، خانه‌ها و مدارس شکوهمندی دراین شهر بنا شد و هنرهای بسیاری بنا به ضرورت به اوج شکوفایی رسید.

تزئیناتِ چوبی به عنوان یکی از آرایه­های وابسته به معماری بناهای دوره قاجار بسیار مورد توجه قرار گرفت که نمونه‌های بارز این هنر را می‌توان در نقاشی‌های روی چوب حسینیه امینی‌ها، خانه‌های حاج فتحعلی‌ها، میریانزاده، اسدی، رضایی، شکوهی و.. مشاهده کرد.

از آثار متداول نقاشی روی چوب همچنین می‌توان آینه‌های دردار، جعبه، انواع قاشق و افشره خوری، قلمدان‌ها و …، موجود در موزه شهر، که درنهایت ذوق و سلیقه خلق‌شده و نیز تزئینات نقاشی بر درب‌های چوبی خانه‌ها، سقف‌های چوبی، ارسی‌ها، درپنجره‌ها، دولاب و دولابچه‌ها، پنجره (روزن ها) و شیرسرها را نام برد

 در حال حاضر با توجه به استقبال بازار و مهارت هنرمندان در به‌کارگیری نقاشی روی چوب این هنر در قزوین در آثار کاربردی چون قاب آینه، مبلمان، جعبه عطاری و… رونق دارد.

نقاشی روی چوب در قزوین

در قزوین نقاشی بر آثار چوبی معمول بوده به‌ طوری‌که روی درها و ارسی‌ها و سقف اتاق‌ها را نقاشی و روی آن از روغن کمان به ‌عنوان رنگ جلا استفاده می‌کردند. اکثر آثار به‌ جای مانده متعلق به دوره قاجار است.

 در خصوص نام این هنر و کارآمدی هنرمندان قزوینی، در کتاب صنایع‌دستی کهن ایران آمده است: « در روش انجام این هنر، پس از سمباده کشیدن روی سطح چوب ناهمواری‌ها و سوراخ‌های آن را با کف دریا و روغن بزرک پرکرده و پس‌ازآن لاک‌الکل می‌مالند. این هنر به فرنگی سازی یا نقاشی لاکی و روغنی شهرت داشت. فرنگی سازان قزوین در چند رشته کارآمد و سرشناس بودند.

 نقوش به‌‌کار‌رفته در نقاشی روی چوب

در دوره صفویه با حضور بازرگانان و جهانگردان، نقاشی ایران تحت تأثیر نقاشی اروپایی قرار گرفت و با این اتفاق که درنتیجه الگوبرداری از طبیعت‌گرایی اروپایی بود، دورانی جدید در تاریخ نقاشی ایران آغاز شد که تا اواخر سده سیزدهم هجری قمری ادامه یافت.

در عهد زندیه هم شیوه‌های فرنگی سازی ادامه پیدا کرد و با مختصری تغییر به دوره قاجار انتقال یافت. در دوره قاجار نقوش بکار رفته بر آثار چوبی در قالب اشکال انتزاعی، اسلیمی، ختایی، گل فرنگی (گل لندنی) مناظر و شکارگاه، گلدان‌های پُر گل و مرغ، تصاویر شاهان و درباریان و شاهزادگان، نقش شیر و خورشید و فرشتگان متداول شد.

تصویر به دست آمده از مقبره تومول افیون/ دوره هخامنشی/ 400ق م

نقوش آثار تولیدشده متفاوت بود، نقوش آثار منقول همچون قاب آینه، شانه، جعبه، قاشق و… نقوش انتزاعی شامل انواع گل و مرغ، گل‌وبته، پرتره می‌شد و در اکثر بناها نقش گل و مرغ، گل‌وبوته (گل فرنگ یا گل سرخ، انواع گل‌های نرگس و زنبق و…)، مناظر و مرایا (منظره سازی که اغلب دورنمای بناهای اشرافی، مناظر غروب دریا، قایق، پل، فانوس دریایی، پرندگان شناور داخل رودخانه، حضور انسان، درشکه و سوارکار و…) به‌کاررفته که به‌صورت تکرار در تزئینات روی سقف‌ها، قسمت داخلی پنجره‌ها (ارسی‌ها) مورداستفاده قرارگرفته است.

نقاشی‌های رویِ سقف‌های چوبی دارای ترکیب‌بندی مشخصی است و تفاوت‌ها، تنها در نقوش داخلی قاب‌های تزئینی که به‌صورت هندسی گره‌سازی شده‌اند، وجود دارد. این قاب‌ها دارای محور تقارن، ترکیب‌بندی ایستا، نما از روبرو، استفاده از قلم‌گیری در محیط تصاویر، وجود سایه‌روشن برای عمق‌دهی به اثر بوده‌اند. اغلب این نقوش ساده و در برخی از آن‌ها تعداد رنگ‌های به‌کار رفته، محدود و عمدتاً طیف رنگ‌های زرد، نارنجی، قرمز، سبز بوده‌ است.

مواد اولیه

عمده مواد اولیه بکار رفته شامل چوب (با توجه به نوع محصول چوب راش، چنار، گلابی، توت و..)، خمیر ماستیک (ترکیبی از شیره انگور و گل بتانه) برای بوم‌سازی، رنگ، روغن کمان (ترکیبی از روغن برزک، سندروس و جلا) است. اغلب این آثار بارنگ روغن‌کار شده و روی آن‌ها را با یک‌لایه غلیظ ورنی جهت محافظت پوشانده‌اند.

روش تولید

به‌طورمعمول ابتدا تخته‌های چوب به‌اندازه موردنظر تهیه می‌شود و پس از سنباده زدن و صاف کردن سطح چوب به‌منظور از بین بردن منافذ چوب آن را با خمیر ماستیک یک عایق می‌کنند. پس از خشک شدن روی آن را دوباره سنباده زده و سطح چوب را برای نقاشی آماده می‌کنند. پس از اجرای نقاشی (طراحی، رنگ‌آمیزی، سایه گردازی و قلم‌گیری) برای محافظت از پوسیدگی چوب جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت روی آن روغن کمان می‌زنند.

می توان بوسیله روش ها و رنگ آمیزی های مختلف روی سطح کار اجسام چوبی را نقاشی یا پتینه کرد و به بافت ها و رنگ هایی متفاوت رسید.

نکته ای که در مورد نقاشی روی چوب باید بدانید اینست که در نقاشی روی چوب از تمامی رنگ ها می توان استفاده کرد. پس ما رنگی به عنوان رنگ نقاشی روی چوب نداریم و از تمامی رنگ ها استفاده می شود.

دقت کنید که اگر سطح چوب رنگ داشته باشد و رنگ پوسته شده باشد. می بایست ابتدا بوسیله سمباده یا سیم ظرفشویی رنگ پیشین را پاک نمایید.

اگر سطح چوب چرک و کثیف باشد با الکل سفید یا الکل صنعتی آن را تمیز نمایید.

وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی چوب

رنگ نیم پلی استر مات یا براق

خشک کن نیم پلی استر

شاپان قهوه ای

سنباده ۱۲۰ و پوستاب

بنزین

قلم نقاشی یا پیستوله

سیلر

کیلر

انواع آبرنگ یا قواش

و تکه چوب

مراحل نقاشی روی چوب

همان گونه که در زیرسازی چوب گفته شد. بسته به نوع چوب و سلیقه شخصی می توان تمامی سطح چوب را با بتونه صاف و یکدست کرد. یا می توان بافت چوب را حفظ کرد و تمامی سطح چوب را رنگ زد. یا اینکه رنگ و بافت چوب را حفظ کرد. فقط روی قسمت مورد نظر طرح دلخواه را نقاشی یا پتینه کرد.

اگر قصد دارید بافت و رنگ چوب مشخص باشد می توان از لاک الکل برای محافظت و پوشش سطح چوب استفاده کرد.

میزان ۱۰۰ گرم لاک و یک شیشه الکل اتیلن که پس از ترکیب نمودن این دو ماده آن را در جای نسبتا گرم قرار داده تا کاملا حل شود و ترکیب شود.

مراحل رنگ آمیزی و نقاشی روی چوب

ابتدا رنگ اکرولیک را به وسیله ابر بطور کامل روی سطح چوب می زنیم.

اگر میخواهید از چند رنگ استفاده کنید و حالت ابرو باد به زمینه کار بدهید. ابتدا مقداری از هر رنگ را روی پالت گذاشته و با استفاده از ابر بصورت ضربه ای روی سطح چوب می زنیم.

دقت کنید که مرز بین رنگ ها کاملا محو شود. اینکار را پس از هر بار خشک شدن رنگ اکرولیک و تا زمانی که سطح کاملا یکدست شود ادامه می دهیم.

بعد از خشک شدن رنگ زمینه طرح را با استفاده از کاربن روی کار منتقل می کنیم.

سپس کار دورگیری را انجام میدهیم. بعد از سفت شدن و حتی قبل از خشک شدن کامل دورگیر رنگ آمیزی را شروع می کنیم.

دقت کنید که اگر از رنگ ویترای استفاده می کنید به دلیل شفافیت رنگ ویترای حتما رنگ زمینه باید روشن باشد تا رنگ، خود را نشان دهد. اگر از رنگ های پایه آب استفاده کرده اید از اسپری کیلر یا فیکساتور استفاده کنید.

شما در حال مشاهده هنر نقاشی روی چوب چیست؟ و به چه ابزارهایی نیاز دارد؟ در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. موسی خادمی گفته؛
  23:06 1401/02/26

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

 2. فرهاد شمس گفته؛
  19:54 1401/03/03

  گل گفتید دست مریضاد

 3. اسدالله مقدم گفته؛
  23:54 1401/05/29

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0