ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

هنر کنده کاری روی چوب و تزیینات چوبی

کنده کاری چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “کنده کاری چوب” نام دارد، و آن عبارت است از ایجاد فرم و نقش های برجسته بر روی چوب به وسیله ی ابزار. با این هنر می توان تولیداتی مصرفی چون مُهره شطرنج و تخته نرد، صندوق، کشکول درویشان، دسته ی قاشق شربت خوری، درب های اماکن مقدسه، مُهر قلمکار و … و تولیداتی که مصرف محلی دارد، تولید کرد. مورخین کنده کاری چوب را یکی از ارزنده ترین هنرهای صنعتی ایران در گذشته، به ویژه بعد از ظهور دین مبین اسلام می دانند. کنده کاری مسجد الجایتو در سلطانیه (سال ۱۳۲۰ میلادی) از چوب بسیار خوب تهیه شده و هنوز در وضع و حالت مناسب اولیه خود باقی مانده است. چوب های مناسب برای این هنر گردو، فوفل، انار سرخ، انار زرد، افرا و از همه بهتر چوب گلابی است. ابزار کار: مغار نیم بر، مغار لوله کوچک، مغار کبریتی، قلم های کوچک و بزرگ، سندان، مار پا (ترکیبی از سوهان و اره) و اره مویی است. یکی از مراکز مهم تولید این هنر استان مازندران است. روش نگهداری آن حفاظت از حرارت، آتش، رطوبت مداوم، اشیای نوک تیز و برنده است.

نازک کاری چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “نازک کاری چوب” نام دارد. نازک کاری روی چوب، از جمله رشته های متنوع و با ارزش چوب است که طی آن، چوب بر اساس طرح و نقش مورد نظر رو کش می شود. با این تکنیک، محصولات ظریف و نازک چوبی در نهایت ظرافت و با دقت و زیبایی تولید می شود. تولیداتی چون: قاشق، چنگال، صفحه ی شطرنج، انواع ظروف و … از این جمله است. چوب های مورد استفاده عبارت است از: چوب گلابی، گردو، کیگم، سنجد، چنار، کاج، توسکا و…. دیگر مواد و ابزار کار هنرمندان این رشته موادی چون سریشم سرد، سریشم گرم، کیلر، لاک الکل و ابزاری چون رنده دستی و برقی، اره، ليسه، غار، گیره دستی، چرخ سمباده و … است. این هنر در شهرهای ارومیه، سنندج و رشت از رونق خوبی برخوردار است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، اشیای نوک تیز و برنده است.

کنده کاری چوب
کنده کاری چوب
کنده کاری چوب

منبت کاری چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “منبت چوب” نام دارد. ریشه ی کلمه منبت از کلمه ی «نبات» گرفته شده که به معنی رویانیده است و این وجه تسمیه به این دلیل بوده که برجستگی گل و گیاه بر روی چوب، سنگ و … مانند روییدن گیاه بر روی آن بوده است، خصوصا که نقوش، اکثرا گیاهی بوده است. منبت، هنری است که در آن حکاکی و کنده کاری روی چوب بر اساس طرح و نقشه انجام می گیرد. قدیمی ترین اثر منبت موجود مربوط به نیمه ی اول قرن سوم هجری است و آن یک لنگه در چوبی متعلق به مسجد جامع عتیق شیراز است که در دوره ی عمروبن لیث صفاری ساخته شده است. مواد اولیه ی مورد مصرف در هنر منبت انواع چوب های درختان است، البته هر چه جنس چوب محکم تر و فشرده تر باشد کار منبت بهتر و زیباتر و بادوام تر خواهد شد مثلا با بهره گیری از چوب گردو، شمشاد ، گلابی (خود رنگ) کیفیت کار بالا می رود. روش کار به این صورت است که بر اساس نقشه و طرح که اکثرا نقوش سنتی اسلیمی و ختایی است با ابزاری بسیار ساده، بر روی چوب کار حکاکی را انجام داده و نقوش به صورت برجسته و حجم دار در آمده که از زیبایی خاصی برخوردار است. هم اینک در اکثر نقاط کشور خصوصا در آباده، گلپایگان، قم، اصفهان، همدان، سنندج، ارومیه، رشت، کرج و تهران رواج دارد. انواع نقوش اسلیمی، ختایی، جانوری، انسانی، گل و مرغ، خطوط کوفی، به صورت خود رنگ در منبت کاری درب ها، رحل قرآن، مبلمان و میز، انواع جعبه، قاب عکس، قاب آیینه و انواع مهر قلمکار مورد استفاده دارد. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است.

کنده کاری چوب
کنده کای چوب
کنده کاری چوب
کنده کاری چوب

سوخت روی چوب

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “سوخت روی چوب” نام دارد. در هنر سوخت روی چوب، قالب های مختلفی از جنس فولاد یا برنج تهیه می کنند که دارای نقوش سنتی مورد نظر است . با داغ کردن این قالب ها بر روی آتش و فشردن آن بر روی چوب و انتقال اثر این سوختگی آثار هنری زیبایی پدید می آید که موارد مصرفی چون رویه ی میز و مبلمان و جعبه جواهر و … دارد. در حال حاضر به غیر از قالب، با هویه برقی نیز عمل سوخت نگاری بر روی نی و یا چوب های مختلف را انجام می دهند. به این هنر معرق چوب نیز اطلاق می شود. از شاخص ترین هنرمندان این رشته استادان اخواص، سلطان خواه و نداف هستند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، ضربه و فشار ناگهانی، آتش، اشیای نوک تیز و برنده است و با دستمال کمی نم دار می توان آن را تمیز کرد.

کنده کاری چوب
کنده کاری چوب
کنده کاری چوب

شما در حال مشاهده هنر کنده کاری روی چوب و تزیینات چوبی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. اصغر ترابی گفته؛
  05:30 1401/02/16

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

 2. محمدجواد فاضلی گفته؛
  22:06 1401/02/26

  afarin matlab khobi bood 😍😍😍

 3. مهدی بخشی گفته؛
  08:42 1401/03/26

  بیشتری بنویسین لطفا

 4. علی اصغر باهنر گفته؛
  17:42 1401/03/28

  خیلی زیبا بود مهندس

 5. فرهاد فاطمی گفته؛
  17:54 1401/03/29

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه 😍😍😍

 6. یدالله امیدی گفته؛
  13:18 1401/05/09

  لطفا بیشتر ما رو سرگرم کنید واقعا عالیه سایتتون

 7. عزیز راد گفته؛
  14:18 1401/05/09

  احسنت عالی بود

 8. غلامعلی توفیق گفته؛
  07:18 1401/06/23

  بترکونید واقعا عالیه کارتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0