ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

پن بافی و کاملترین توضیحات در مورد آن

هنر پن بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “پن بافی ” نام دارد.

پن، نام نوعی نوار دستبافت زیبا است که در استان قزوین بافته می شود و به مصارف تزیین لباس، رومیزی و … می رسد.

در منطقه اَلَموت قزوین به کارت بافی در اصطلاح محلی «پن بافی» می‌گویند و طرح های به کار رفته در آن هندسی می باشد.

با توجه به این که هنر پن بافی از هنرهای بسیار کهن طایفه مراغی ها به شمار می رود نمی توان تاریخ دقیقی برای قدمت آن ذکر کرد و آن چه بر اساس روایت های شفاهی می توان بیان داشت این است که به اعتقاد افراد مسن این طایفه، از زمانی که نسل مراغی وجود داشته این هنر هم دارای کاربرد بوده است.

تولیدات حاصل از آن نوارهایی با اندازه عرض‌های متفاوت از هم است، که کم و زیاد شدن عرض نوار بستگی به تعداد کارت‌ها و جنس نخ‌ها دارد؛ یعنی هر چه تعداد کارت‌ها بیش‌تر باشد و جنس نخ‌ها ضخیم‌تر باشد، عرض نوار نیز پهن‌تر می‌باشد و بلعکس. طول این نوارها برحسب نیاز و علایق شخصی بافنده می‌باشد.

نقوش به کار رفته در آن کاملاً هندسی است و کارتها به شکل مربع و چهار سوراخه است و به طور معمول از نخ های ابریشمی که به آن «نخ کج» گویند استفاده می کنند. طول تارها بسته به سفارش متراژ نوار توسط مشتری دارد اما به طور معمول از ۱۵ تا ۲۵ متر بافته می شود. عمدتاً طرحهای مورد استفاده شامل پیچک، چشم خروس، ۸ چپر، ۲۹ چپر، تمام مداخل و نیمه مداخل می باشد..‎‌

 ابزار کار این هنر دستگاه چوبی است که شامل: یک الوار بلند, دو تیرچه ی کوچک در دو سر آن و همچنین کارت هایی مربع شکل از جنس چوب، مقوا یا تلق به ابعاد ۶ الی ۸ سانتی متر می باشد.

در کارت بافی، ورد یا دستگاه بافت پیچیده ای وجود ندارد و در حقیقت کارتها با تعداد سوراخهای گوناگون نقش وردها را ایفا می کند. این سوراخها نیز همانند میلمیلک ها هستند که نخ های تار با رنگ و جنسیت مورد نظر و براساس نقشه از آنها عبور می کند. کارتها در اشکال مختلف نظیر مربع، مستطیل، مثلث و چند ضلعی عموماً (۶ و ۸ ) وجود دارند. که نوع مربع شکل آن متداول تر است چون کار با آن راحت تر است و در میان انگشتان دست راحت تر قرار می گیرد و اندازه ی آن بسته به دست بافنده دارد. اما به طور معمول اندازه ی کارتها بین ۶ تا ۹ سانتی متر است.

به این کارت ها در اصطلاح محلی چپر می گویند, نام گذاری طرح های پن بافی نیز بر اساس تعداد چپرها است مثلا چهل چپر، بیست و نه چپر و …. الياف مصرفی آن ابریشم و گاه مصنوعی است.

مرحله چله‌دوانی یا چله‌کشی به این شکل است، که نخ‌های تار رنگی از روزنه کارت‌ها که به زبان بومی چپر نامیده می‌شود، عبور داده شده. ( وجه نامگذاری طرحهای مختلف پن نیز تعداد این چپرهاست ) نخ‌های تار یک بار از روزنه بالای کارت گروه( 1و2) و یک بار دیگر از روزنه پایین کارت گروه( 3و4) عبور داده می‌شود و با گردش چپرها در جهات مختلف، جای تارهای زیر و رو عوض می‌شود و با عبور از لابه‌لای تارها، نقش دلخواه به دست می‌آید. 

بعد به‌وسیله پودچین آماده شده، بافته می‌شود. بعد از این عمل؛ عمل واکشی انجام می‌شود. درعمل واکشی؛ تارها به‌صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و هر گونه نفص و گره‌خوردگی که در تارها ایجاد شده، برطرف می‌گردد. بعد نخ استاد به دور تارهای گروه 3و4 کارت‌ها بسته می‌شود تا کارت‌ها هنگام بافت جابه‌جا نشود. بعد از بستن نخ استاد و مرحله بعدی واکشی، چله آماده نصب بر روی کارچوب می‌باشد.

عرض این دستبافته به حدود ۱ الى ۲ سانتی متر می رسد. تیغه ای چوبی نیز وسیله ی کوبیدن پود است. در طول روز معمولا ۵ الی ۶ متر نوار بافته می شود.

شما در حال مشاهده پن بافی و کاملترین توضیحات در مورد آن در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. رامین عبدالهی گفته؛
  04:30 1401/04/24

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟ 😍😍😍

 2. مسعود صادقی گفته؛
  07:42 1401/04/27

  مرسی از حضورتون

 3. محمد صابری گفته؛
  11:30 1401/05/29

  بیشتری بنویسین لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0