IQیاEQ?

آی کیو یا همان ضریب هوشی را همه از آن آگاهی داریم و بسیاری از مردم گمان می کنند چیزی که باعث موفقیت فرزندانشان در عرصه های مختلف در زندگی میشود داشتن هوشی بالا است اما این نظریه که داشتن ضریب هوشی بالا سبب موفقیت افراد است سه دهه هست که توسط دانشمندان رد شده و به این نتیجه رسیده اند که داشتن ضریب هوشی بالا صرفا سبب موفقیت نمی شود زیرا آی کیو خود بخش کوچکی از مفهوم گستر ده تری است به نام EQیا همان هوش اجتماعی هوش عاطفی و هوش احساسی هوشی که باعث کنترل اضطراب و استرس و ارتباط مناسب بادیگران استفاده صحیح از حواس پنج گانه و تجربیات مناسب از حواس میشود .

برای بسیاری از افراد احساسات می تواند گیج کننده باشد یا غلط تعبیر شود و برقضاوتشان تاثیر بگذارد و آغازگر رفتارهای غیر منتظره شود و گاهی اوقات انسان رو کاملا از پای درآوردافرادی که هوش عاطفی بالایی دارند توانایی شناخت و خواندن احساسات دیگران و پاسخ به آن با یک روش درست و منطقی رو دارا هستند.

هوش عاطفی یا همان هوش اجتماعی قابلیت رشد و پرورش هم دارند و هر چه سعی کنیم موفق تر عمل کنیم و هوش اجتماعی را در کودکانمان پرورش دهیم موفقتریم و تاثیرات مثبتی از آن را در زندگی خود می بینیم .

تاثیراتی همچون امنیت و رضایت مندی شغلی رضایت مندی از زندگی زناشویی و ارتباط مناسب والدین وفرزندان و....

چگونه می توانیم افراد با هوش اجتماعی بالا را بشناسیم ؟

1-افراد با هوش اجتماعی بالا دلسوز هستند به راحتی دیگران را درک میکنن با آنها همدردی میکنند و سعی می کنند به آنها کمک کنند 

2- افرادی با هوش هیجانی بالا تمرکز دارند با هر اتفاقی تمرکز خود را از دست نمیدهند و درکمال آرامش و تمرکز به کار خود رسیدگی میکنند 3- افراد باهوش هیجانی بالا صعف های خود را میشناسند و آنها را قبول دارند و و سعی در بهبود ضعف های خود هستند.

4-بین کارو زندگی خود تعادل ایجاد میکنند یعنی میدانند چه زمانی به وظایف کاری خود بپردازند که زندگی پر از استرس و اضطرابی نداشته باشند 

5. افراد با هوش هیجانی بالا تغییر را میپذرند و خود را به راحتی با شرایط پیش امده جدید در زندگی وفق میدهند و هیچ وقت گله و شکایتی ندارند و همیشه برای این تغییرات برنامه دارند.

6-کمال گرا نیستند افرادی که گمال گرا هستند در هنگام شروع کار به درستی عمل نمیکنند همیشه انجام وظایف به تعویق می اندازند و همیشه برای انجام ندادن وظایفشان بهانه می آورند اما افرادی که کمال گرا نیستند اکثر مواقع به درستی رفتار میکنند هیچ گاه بهانه نمی اورند اگر دچار اشتباهی شوند خود را شکست خورده نمی دانند یا آن اشتباه را رفع میکنند یا اینکه راه های جدیدی را امتحان می کنند واز اشتباهات خود درس میگیرند.

7 دارای خود انگیزشی هستند همیشه با انگیزه بالا برای رسیدن به اهداف خود تلاش میکنند حتی اگر در در تلاش برای رسیدن به اهداف تشویق نشوند.

8-افراد باهوش انگیزشی بالا هیچ وقت به گذشته واشتباهات گذشته فکر نمیکنند انقدر به آینده و دنبال اهداف کردن آینده هستند که فرصتی برای فکر کردن به گذشته ندارند و اهل کینه دوزی لجاجت با دیگران و سرزنش کردن دیگران نیستند.

9. افراد با هوش هیجانی بالا وقت خود را با افراد منفی گرا نمیگذرانند اکثر دوستان آنها از افراد مثبت گرا و موفق در زندگی هستند 

10.همیشه دنبال حل مسایلی هستند که در کنترل آنهاست همیشه به نکات مثبت توجه می کنند یا بقولی نیمه پر لیوان را میبینند .

و اما 

راهکارهایی برای افزایش هوش هیجانی فرزندان

1-آرام باشید و آرامش را به کودک بیاموزید

پدرومادر اضطراب و نگرانی خود را با صدا تماس بدنی و در آغوش کشیدن به راحتی به کودک منتقل می کنند .و آن یاد دهید آرام باشد به آن بیاموزید مشکلات در زندگی همه هست اما آن باید در مقابل مشکلات بتواند خود راتسکین دهد.

2-احساسات کودک را تایید کنید

مثلا اگر کودک عصبانی است به او بگویید درست است این احساسات را خودش انتخاب نکرده اما باید یاد بگیرد احساسات را چگونه آن را کنترل کند 

3-با کودک خود همدردی کنید و همدردی کردن را به آن بیاموزید 

وقتی با کودک خود همدردی میکنید راحتتر میتواند با احساسات خود کنار بیاید و ازکلمه میدانم استفاده کنیدمثلا میدانم برای تو خیلی سخت است اسباب بازی هایت را جمع کنی اما باید جمع کنی چون وقت خواب است

شنونده خوبی باشید 

وقتی کودک از احساسات خودش صحبت میکند مثلا عصبانی است بگویید آره منم گاهی اینجوری میشم گاهیم دوست دارم فریاد بزنم اما اگر ناراحت باشی ما هم ناراحت می شویم 

 

یکی دیگر از راههایی که میتوانید به ان همدردی کردن را یاد بدهید این است که از بازی (شاید )استفاده کنید مثلا وقتی به پارک میروید و کودکی را در حال گریه میبینید به کودک خود بگویید به نظرمن شاید علت گریه کردن آن دختر کوچولو این باشد که اسباب بازی خود راگم کرده و بعد نظر ان بپرسید

 سومین راه این است از احساسات حرف بزنید مثلا وقتی برای کودک خود کتاب داستان میخوانید از موقعیت ها و احساساتی مثل شادی و غم شخصیت ها سوال کنید .

موقعیت سازی کنید

از جمله چی کار میکردی اگر....استفاده کنید مثلا چه کار میکردی اگرکاری رو که میگفتم انجام نمیدادی و من تورا سرزنش میکردم 

4- تحقیر نکنید گفتن چیزی که کودک خود میداند تحقیر است ودرنوجوانی لجبازی میشود و اگر دایما آن را تحقیر کنید احساسات سرکوب میشود درونی میشود و به صورت کابوس بروز میکند مثلا کودک گریه کنان از مدرسه به خانه می ایدمادر از آن سوال میکند چه شده کودک میگوید درس نخواندم معلم مرا دعواکرد مادر شروع میکند به سرزنش کردن و تحقیر کردن اگر درست را خوانده بودی که معلم دعوات نمیکرد و مادر چیزی رامیگوید که کودک خود میداند و فهمیده است که اگر درس نخواند معلم ان را دعوا میکند راه حلش همدردی کردن است یا حداقل سکوت کنید .

 

یکی دیگر از راه های بالا بردن هوش هیجانی ازکودکی استفاده از بازی هایی است که در این مورد طراحی شده  بازی های گروهی و بازی هایی  که حالت های احساسی مثل غم وشادی و ... را بازگو میکنند بهترین نوع بازی ها هستند که در سایت قرار داده شده و میتوانید ببینید.