ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کاغذسازی و صحافی سنتی

صحافی سنتی

یکی از هنرهای سنتی کاربردی ایران “صحافی سنتی” نام دارد. به دلیل ارزش کتاب نزد ایرانیان این هنر در گذشته از رونق خوبی برخوردار بوده ولی امروزه برای مرمت و احیاء کتب دست نویس و قدیمی آسیب دیده به کار می رود. شیوه ی کار بدین صورت است که شخص صحاف، کتاب را ابتدا قارچ زدایی و سپس در زیر دستگاه پرس (تنگ فشار) قرار می دهد، آنگاه با آستر بدرقه و نخ، جزء به جزء کتاب را به هم دوخته و متصل می کند. پس از چسباندن آستری کاغذی به صفحه ی اول و آخر کتاب، شیرازه را به لبه ی پشت می چسباند. هنگامی که این مرحله ی صحافی تمام می شود، کار به جلد ساز سپرده می شود. لازم به ذکر است که در قدیم عملیات چسباندن و غیره با سریشم انجام می گرفته است، اما امروزه از چسب های متفاوتی بهره می گیرند. هم اکنون در کتابخانه ی مجلس شورای اسلامی، صحافی به روش سنتی و در کتابخانه ی آستان قدس رضوی برای احیای کتب قدیمی انجام می گیرد. روش نگهداری، حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش و اشیای نوک تیز و برنده است. استادان عتیقی (فرزندان استاد حسین عتیقی) از شاخص ترین هنرمندان این رشته هستند.

کاغذسازی سنتی

یکی از هنرهای تزیینی – کاربردی ایران “کاغذ سازی سنتی” نام دارد. این «هنر – صنعت» در حدود سال ۱۰۵ میلادی در کشور چین ، از خیساندن و خمیر کردن تکه های پارچه های ابریشمی و سپس آبگیری و پهن کردن این خمیر بر روی صفحه ای حصیری ابداع شد. بعد از آن، این مراحل با چوب درخت توت انجام شد که کاغذ حاصله را «خان بالیغ» می نامیدند. گروهی ساخت کاغذ در ایران را در سال ۳۰۰ قبل از اسلام دانسته و گروهی نیز کاغذ سازی را مربوط به قرن سوم هجری، با آموزش آن از سوی تعدادی از چینی ها به مسلمانان مرتبط می دانند. به هر حال اولین کارگاه کاغذ سازی در شهر سمرقند و سپس دولت آباد اصفهان تأسیس شد.

در هنرهای ظریفه ی ایرانیان، نگارگران، مذهبان و جلد سازان، کاغذ مصرفی خود را شخصا یا توسط هنرمندان دیگر (وراقان) تهیه می کرده اند. روش کار با استفاده از خیساندن الياف نازک چوبی (سلولزی) یا ضایعات پارچه های نازک در مخلوطی از آب و چسب های گیاهی و سفیداب شیخ یا تالک، و هم زدن مکرر این مخلوط به وسیله ی پاروهای چوبی بوده که مقداری از مخلوط یاد شده را روی پارچه های توری یا هر گونه سطح صافی (مثل حصیر) کشیده، پس از آبگیری در لابه لای دو قطعه پارچه خشک کرده و توسط سنگ های صیقلی، مُهره کشی میکردند. کاغذهای سمرقندی، خان بالیغ، سلیمانی، طلحی، جعفری، ختایی و مقصودی کاغذهای معروف و اعلاء به حساب می آمدند. امروزه، این کار در حد اجرای کارهای هنری و سفارشی انجام می گیرد و هنرمندان یا خطاطانی هستند که مایلند بر روی کاغذهای دست ساز، نقاشی کرده و یا خط بنویسند. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت و آب، حرارت و آتش، اشیای نوک تیز و برنده است.

قطاعی ( کاغذ و پارچه)

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “قطاعى” نام دارد. قطاعی یا قطعه کردن (کاغذ یا پارچه) از جمله رشته های ظریف و دقیق و زیبای هنری است که در آن هنرمند پس از طراحی روی کاغذ ساده یا رنگین، نقوش را با مقراض (قیچی) یا کارد مخصوص (فره) آن چنان با دقت و ظرافت از میان کاغذ در می آورد که شکل اصلی خود را کاملا حفظ کند و با چسباندن آن بر زمینه ای به رنگ دیگر، آن را همچون قطعه ای خوش خط یا نقاشی زیبا نشان دهد. موضوع این بریده ها بیشتر، نقش جانوران و پرندگان، گل و برگ ها، نقش های هندسی یا خطوط زیبا است. این هنر- صنعت در مورد خط با دقت و ظرافت بسیار انجام می گیرد. آغاز پیدایش این هنر را به چین نسبت می دهند و تاریخ پیدایش این هنر به سده ی نهم هجری برمی گردد. در حال حاضر این هنر در کشور ما در حال منسوخ شدن است. روش نگهداری آن حفاظت از آب و رطوبت، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است.

شما در حال مشاهده کاغذسازی و صحافی سنتی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. داوود کیان گفته؛
  03:18 1401/03/02

  Awli bood 😍😍😍

 2. اسماعیل رفیعی گفته؛
  01:54 1401/03/11

  شما کانال تلگرام هم دارین؟ 😍😍😍

 3. حمید خانی گفته؛
  09:30 1401/04/12

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین 😍😍😍

 4. جعفر طالب زاده گفته؛
  12:06 1401/05/06

  بهترین چیزی که میشد پیدا کرد رو نوشتید

 5. مهدی کلانتری گفته؛
  18:42 1401/05/21

  گل گفتید دست مریضاد

 6. حبیب آزادی ور گفته؛
  15:54 1401/06/03

  گروه واتساپی هم دارید؟

 7. هادی کرمانی گفته؛
  15:30 1401/06/19

  دست مریضاد استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0