ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کاملترین توضیحات درباره مسند بافی

مسند بافی

گلیم بافی یکی از قدیمی ترین هنرها در بین ایرانیان است و در شهرهای مختلف طرح های مختلف گلیم بافته می شود .در این مطلب با گلیم مسند آشنا می شوید که در عنبران بافته می شود .

بافت گلیم مسند در اردبیل رواج دارد و استفاده از طرح گل متن در آن زیاد مشاهده می شود .نوع دیگر گلیم , گلیم سوزنی می باشد که زمینه ان را ساده می بافند و گلهای برجسته روی آن می بافند . این نوع گلیم, بسیار کم بافته می شود و قیمت بالایی هم دارد . دوام گلیم هایی که کیفیت بالایی از نظر بافت دارند, ۶۰ سال است.

این نوع گلیم در عنبران، اردبیل بافته می شود و میتوان گفت نقشهای این گلیم از شیریکی پیچ اقتباس شده است و معمولا ترنجی در وسط آن کمتر دیده میشود و گل متن که کشمیری نام دارد سراسر آن را با تکرار پر نموده است و گلهای دیگری که در این بافته به کار می‌رود عبارتند از : خارا، گل شاه عباسی، گل گرمایی،

جفت گل و یک حاشیه در این گلیم وجود دارد که حاشیه چرخی و دیگری حاشیه وکیلی نام گرفته اند.

گلیم سوزنی

گلیم سوزنی را مانند یک پارچه معمولی میبافند که روی آن گلدوزی شده است و نقش را روی آن به صورت برجسته نشان میدهند و این نقش زنی باید ضمن انجام کار صورت میگیرد به خاطر ظرافت و بافت مشکل این کار بافندگان این نوع گلیم کم میباشد و گلیم از ارزش فوق العادهای برخوردار میباشد.

گلیم ترشیه یی

در مناطق محروم و دورافتاده که زنان روستایی شلیته و پیراهنهایی که از کار افتاده میشود پارچه اش را به پهنای یک الی یک و نیم سانت پاره پاره کرده و به هم گره میزنند و آن را تاب داده ریسمانی به دست می آورند که به این طریق ریسمان گلیم را تهیه کرده و با آن میبافند.

بدترین نوع گلیم ۵ سال و بهترین نوع آن تا ۶۰ سال دوام دارد.

آشنایی با هنر گلیم بافی

گلیم بافی ، هنری بسیار گسترده و تقریبا مربوط به تمام نقاط ایران است.

این هنر به صورت ویژه در آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان، فارس، کرمان، خراسان، هرمزگان و…

بافته می‌شود.گلیم‌های سیرجان کرمان، عنبران اردبیل و هرسین کرمانشاه از بهترین گلیم‌های ایران هستند. گلیم در کشورهای دیگر آسیا نظیر ترکیه، جمهوری آذربایجان، تبت، نپال و ترکمنستان نیز وجود دارد.

‎تاریخچه ی این هنر در ایران به حدود ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار سال پیش از میلاد باز میگردد.گلیم های ایل شاهسون، گلیم لری، گلیم هرسین، گلیم قشقایی، گلیم سنه، گلیم خمسه، گلیم بلوچ، گلیم افشار، گلیم زرند، گلیم ترکمنی، مسند عنبران و … از انواع گلیم ها هستند.

دستگاه های گلیم بافی چهار نوع هستند:

گلیم چرخی باف، گلیم ساده باف، جاجیم باف و گلیم سوزنی(سوماک). گلیم یا پلاس از ابریشم(به صورت محدود)، نخ پنبه ای، موی بز، پشم گوسفند، کاموا و … بافته میشود.

 

گلیم هایی که به وسیله کاموابافته می شود نسبت به گلیم های پشمی و ابریشمی از ارزش کمتری بر خوردار است.

در گذشته از گلیم و جاجیم به ‌جای فرش استفاده می شده و زنان خانه دار گلیم را در ابعاد بزرگ به جای فرش, می بافته اند و در عین زیبایی چشم نوازی که داشته است، دارای استحکام و دوام زیادی نیز بوده است.

 

امروزه از این هنر برای تزئئن دیوار، لباس، کیف، کفش، کوسن، روی مبل و … استفاده میکنند. ‎گلیم های هر منطقه از نظر رنگ و طرح تفاوت های زیادی یا یک دیگر دارند.

 

نحوه بافت گلیم

برخی از گلیم ها به صورت دو رو و برخی به صورت یک رو بافته می شوند و به تبع گلیم های دو رو ارزش , مالی بیشتری دارند.

 

هم چنین گلیم را میتوان به صورت ماشینی نیز تولید کرد و در این حالت نیز گلیم تولید شده قیمت کمتری را, نسبت به گلیم های دست بافت دارد.

 

نقوش به کار رفته در گلیم نمایانگر ارزش هایی بوده که از موجودات پیرامون محل زندگی سرچمه گرفته است. هر ساله گلیم های زیادی توسط زنان هنرمند و خوش ذوق ایرانی بافته و فروخته و یا صادر میشود

چرا مسند با این عنوان شناخته می شود؟

 

 در گذشته از نقوش محرابی در این بافته استفاده می شد؛به مرور زمان یکسری تزیینات به آن اضافه شد و حالت و نقش محرابی کم کم ازبین رفت؛ وجه تسمیه نام آن این است که آن را بالای خانه پهن کرده وچون محل نشیمن مهمان بوده به عنوان مسند از آن یاد می کنند.

نقش ها وموتیف های آن از نظر طولی وعرضی حالتی متقارن دارند و موتیف ها جدا ازهم نیستند ولی برعکس درمتن موتیف ها هرکدام به صورت مجزا استفاده میشود.

معمولا از یک حاشیه پیوسته استفاده می کنند و متن هم از موتیف های کوچک استفاده می کنند وکار سراسری نیست و جز گلیم دوعنصری به حساب می آید.

روش بافت ,چیزی که پرز یا نقش را ایجاد می کند تارها هستند. روی دستگاه آن یک میله فلزی نصب شده که داری شیار است وآن قسمت از تارها که نقش ایجاد می کند داخل شیار قرارمی گیرد و پود عبور کرده و شکل تغییرمی کند بعد تیغه ی فلزی این تارها را می برد وقسمت های پرزدار تشکیل می شود.

معمولا محل بافت آن نمین (اردبیل) و روستاهای اطراف می باشد..

مسند

 

«مسند» نوعی از گلیم‌های تخت یا دورو است که دارای ابعاد کوچک‌تر و معمولاً ۱۰۰×۱۵۰ سانتیمتر بوده که در شهر «نمین» از توابع استان و شهرستان اردبیل و روستاهای اطراف آن نظیر عنبران علیا، عنبران سفلی، مین‌آباد، کلش و… تولید می‌شود. البته امروزه مسند در ابعاد و اندازه‌های گوناگون هم بافته می‌شود.

تاریخچه

 

اگرچه زمان دقیق شروع بافت مسند که امروزه یکی از معروف‌ترین زیراندازهای ایران است، دقیقاً مشخص نیست، اما دارای سابقه‌ای ۷۰ ساله در منطقه است. علت اطلاق نام «مسند» به گلیم مذکور آن بوده که در گذشته (با توجه به نقش محرابی که در متن آن کار رفته) به عنوان جانمازی مورد استفاده قرار می‌گرفته، و پس از آن که طرح‌ها و نقش‌های آن تنوع زیادی یافته، این نوع گلیم را بیشتر در بالای اتاق‌ها و در محل‌هایی که ویژه‌ی نشستن میهمانان بوده می‌گستراندند و از این نظر کم‌کم به مسند معروف شده است.

 

ابزار مسندبافی

 

مسند بر روی دار عمودی فلزی بافته می‌شود و تنها ابزار دیگر مسندبافی را نیز «کرکیله» یا «کرکز» تشکیل می‌دهد که کار شانه یا دفتین را انجام می‌دهد.

 

مواد اولیه‌ی مسندبافی

 

مواد اولیه‌ی مسندبافی عبارت است از:

 

۱. نخ پنبه‌ای رنگ نشده‌ی نمره‌ی ۱۶/۲۰ یا ۱۸/۲۰ سه‌تاب برای تار.

 

۲. نخ پشمی الوان نمره ۲/۵ برای پود. اکثریت قریب به اتفاق بافندگان از نخ ریسیده و رنگ شده کارخانه‌ای جهت بافت استفاده کرده و تنها معدودی از بافندگان از نخ دستریسی که با کیفیت بسیار نازل با رنگ‌های جوهری رنگرزی می‌شود استفاده می‌کنند.

 

طرح و نقشه‌ی مسند

 

نقوش این بافته نیز مانند تمامی دستباف‌های عشایری و روستایی ملهم از طبیعت زیبا و بکر روستاها بوده و ارتباط مستقیمی با محیط زیست و شرایط زمانی و مکانی، فرهنگ و آداب و رسوم و سنن مردم منطقه‌ی نمین و روستاهای اطراف آن دارد.

مشخصات مسند

 

۱. هندسی بودن نگاره‌ها، بدین صورت که خطوط منحنی و گردان در مسند دیده نمی‌شود.

 

۲. نقوش، مضرس بوده و به دلیل شیوه‌ی بافت این گلیم، خطوط عمودی به صورت پله‌ای بافته می‌شود.

 

۳. در متن مسند نقش مایه‌ها معمولاً مجزا از هم و مستقل است و خطوط، ارتباطی با هم ندارد.

 

۴. در نقوش مسند محدودیت رنگ وجود ندارد و دست بافنده در تنوع رنگی کاملاً باز است.

 

۵. نقوش و نقش مایه‌های مسند کاملاً خاص خودشان است و مسند را از سایر گلیم‌ها متمایز می‌سازد.

 

۶. گلیم مسند از هر دو جهت عرض و طول دارای تقارن است.

 

۷. نقوش متن مسند اکثر اوقات توسط یک ردیف حاشیه محصور شده است.

 

۸. حاشیه‌ها از نقوش و نقش مایه‌های به هم پیوسته و تکرار شونده تشکیل می‌شود.

 

۹. نقش‌های برداشت شده از حیوانات و دام، اعضاء بدن دام، حیوان – خرچنگ – ماهی – گوسفند – جغد – کله قوچ و غیره و همین طور الهام گرفته از فولکلور (لباس، آرایش، رقص‌های محلی) و اجزاء بدن (ابر و کمان) و… و نقش‌های برداشت شده از طبیعت. بُته – برگ – خوشه – جوی آب – موج – قزل گل – بوته چمنی – گل – قره‌باغی.

 

«در سالهای اخیر، مسندبافی در نمین و روستاهای آن از نظر کیفی بهبود قابل ملاحظه‌ای یافته، به صورتی که هم در بازار داخلی و هم در بازارهای خارجی متقاضیان فراوانی یافته است. قابل ذکر است که در روستای عنبران سفلی، تولید مسند با استفاده از نقشه نیز صورت می‌گیرد

مسندها نوعی از گلیم های کوچک تزئینی هستند که نقش های آنها از تصاویر تزئینی و نقش‌های كاملاً خیالی تشكیل شده است، نقش هایی مثل باكی گلی، بوته، گلدان، تك گل، ترنج و شكار گاه. كانون اصلی بافت مسند در استان اردبیل دهستان عنبران در بخش نمین شهرستان اردبیل است.

مسند درخشان‌ترين توليد دستي در استان اردبيل است كه در سطح جهاني نيز از معروفيت ويژه برخوردار است. كانون اصلي بافت مسند در استان اردبيل دهستان عنبران در بخش نمين شهرستان اردبيل است. كوهستاني بودن منطقه و نبود اراضي مستعد كشاورزي در اين دهستان بيشتر زنان، مردان و حتي كودكان روستايي را به بافت مسند در كارگاه‌هاي خانگي وا داشته است. هنرمندان اين منطقه از كودكي خلق نقش‌هاي زيبا و ارزشمند را روي مسند‌هاي توليدي عنبران در نقشه‌هاي زيبا بافته مي‌شود كه از مهم ‌ترين آن‌ها مي‌‌توان به قزل گوز، بوته ، شعله ، نقشه گلداني ، نازنازي ، قره باغي، قاپاق و گانگال سه پايه اشاره كرد. استفاده از رنگ‌هاي گياهي در بافت مسند اين منطقه بر مرغوبيت و زيبايي مسند عنبران افزوده است.

علاوه بر منطقه نمين ، در شهرستان‌ خلخال نيز مسند بافي رونق دارد. در اين منطقه ، گاه مسند‌هاي بسيار نفيس ديده مي‌شود كه هنرمندان خلخالي آن را به صورت برجسته مي‌بافند. كشورهاي اروپايي به ويژه آلمان مشتاق خريد مسندهاي توليدي اين منطقه‌اند و استان اردبيل مي‌تواند نيازهاي خريداران خارجي را تأمين كند.»

شما در حال مشاهده کاملترین توضیحات درباره مسند بافی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سعید امیدی گفته؛
  23:42 1401/03/05

  چرا هرچی توی سایتتون میچرخم خسته نمیشم

 2. رحیم شریعتی گفته؛
  02:30 1401/03/15

  حرفتون خیلی عالیه

 3. نادر بیاتی گفته؛
  02:42 1401/03/17

  دستخوش

 4. بهزاد رضوانی گفته؛
  17:18 1401/03/31

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 5. مجید آقایی گفته؛
  07:18 1401/05/09

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟ 😍😍😍

 6. احمد ایمانی گفته؛
  15:18 1401/05/21

  مطلبتون بسیار مفید بود

 7. روح الله بیاتی گفته؛
  23:06 1401/06/09

  گل گفتید دست مریضاد

 8. غلامعلی محرابی گفته؛
  00:18 1401/06/16

  چقد خوبین شما 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0