ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کاملترین توضیحات درباره مضاعف دوزی

مضاعف دوزی

رودوزیهای روی لباس هنر آراستن سطح روئین پارچه های ساده با بهره گیری از نخ های الوان با کمک اسباب و وسایل مخصوص می باشد و دست اندرکاران آن به مدد بخیه های ظریفی که بر منسوجات ساده می نشانند معمولا تلفیق زیبائی از صبر ، شکیبایی و هنر را به نمایش می گذارند.


مواد رودوزیهای ایرانی
مواد اولیه مورد مصرف به چهار رشته تقسیم می شود که عبارتند از پارچه ، نخ ، سوزن و سایر مواد کمکی هر یک از رودوزیها بر روی پارچه خاصی انجام می شد . این پارچه ها که دوزندگان بر اثر تکرار و تجربه نوع آن را برای انواع مختلف رودوزی مناسب تشخیص می دادند .

 

نخ
نخ های مصرفی سوزندوزان ایرانی شامل انواع زیر بوده است :
نخ های دمسه (DMC)  که به صورت کلاف های کوچک در بازار در دسترس سوزندوزان قرار می گیرد . از یک رشته نخ شش لا تشکیل شده اند و این نخ ها از لحاظ رنگ بسیار متنوع بوده و کار کردن با آنها بسیار ساده است .

نخ ملیله  یکی از انواع نخ های فلزی نخ ( ملیله ) می باشد که نخی است طلائی و نقره ای و بدون مغزی که نحوه تابیدن آن به صورت فنری بوده و کاملاً حالت ارتجاعی دارد از این نخ علاوه بر ملیله دوزی در زغره دوزی نیز استفاده می نمایند
نحوه تولید این نخ ها مثل نخ نقده بود و فقط تابیدن فنری آن است که این نخ را از نقده متمایز می سازد .

الان نمونه هائی از شیشه الوان بصورت لوله ای صاف و کوچک تولید و بنام نخ ملیله در بازار عرضه می شود که این نوع جنس کلاً با نوع ملیله اصلی و قدیمی تفاوت دارد .
نخ سرمه  نمونه دیگری از نخ های فلزی ، سرمه است .


سرمه نخ طلائی یا نقره ای بی مغزی است که بدین صورت تابیده می شود :
1- سرمه لوله ای ساده  که به صورت لوله و خیلی فشرده بهم تابیده می شود .  


2-سرمه الماسی  که تابیدن آن به شکل مربعی و مکعبی انجام می گیرد و تنها فرق آن با سرمه نوع تابیدن آن می باشد .


3-سرمه بلورسنت که بصورت لوله ای بسیار ظریف تابیده می شود که جنس فلزی این نوع سرمه نسبت به دو نوع بالا کلفت تر و در نتیجه حالت ارتجاعی آن کمتر می باشد .


انواع سوزن ها
-سوزن بیتوین (Between)  این سوزن دارای طول متوسط است و برای دوخت پارچه هایی با ضخامت زیاد و همچنین ضخامت متوسط بکار می رود ، برای پارچه های نسبتاً ضخیم سوزن بیتوین شماره 8  و برای پارچه های کلفت تر سوزن های شماره 6-4-1) )مناسب می باشد .
– سوزن منجوق دوزی ( Deading ) این سوزن بسیار نازک و ظریف است ، بطوریکه عبور آن از داخل دانه های منجوق بسیار راحت انجام می گردد شماره ) 10تا 13 ) با نخ قرقره و نمره (60 ) برای منجوق و ملیله دوزی مورد استفاده می باشد .

 

نساجي و تاريخ لباس و انواع دوختها موضوعاتي كاملا مرتبط با هم هستند به اين معنا كه به طور مستقيم بر يكديگر اثر مي گذارند واز همديگر تاثير مي پذيرند، هر گاه در جامعه اي سنت و عادت استفاده از لباس هاي متنوع رواج د اشته باشد به پشنتوانه آن صنعت نساجي رونق مي گيرد و به همان نسبت ، هر گاه در جامعه اي پارچه هاي متنوع توليد گردد مردمان به استفاده بيشتر از آن بهرماه شيوه هاي مختلف دوختي ترغيب مي شوند . و خواه ناخواه تحولات و تغييراتي در وضع پوشاكشان و استفاده از تزئينات روي لباس بوجود مي آيد. انگيزيه پديد آوردن پوشاك و جامه، ناشي از نياز آدمي به دفاع تن خود در برابر عوارض طبيعي بوِزه سرما و گرما بوده است اما همانسان كه هر وسيله زندگي ، هنگاميكه از حد رفع نيازهاي ابتدايي و نخستين خارج شد، حالت تفنن به خود مي گيرد و در طول زمان از شكل اوليه و صورت ساده خود بيرون مي آيد و وسيله هنر نمايي و ابراز سليقه مي گردد، تن پوش آدميان نيز در سرگذشت بس شيرين خود به مقتضاي اقليم زيست، درجه تمدن و فرهنگ، عقايد مذهبي و آداب و رسوم، دستخوش دگرگونيهاي بيشمار و شگفت انگيزي شده است كه عوامل اجتم اعي و اقتصادي و ارتباطي بويژه سليقه و ابتكار پوشندگان در تكامل و تنوع آن سهم بسزائي داشته است. بررسي تحول پوشاك و تزئينات دوختي روي آنها نه تنها از نظر تاريخ و هنر قابل اهميت، بلكه ديد جامعه شناسي و فهم روانشناسي ملتها نيز بسيار شايان دقت و توجه است

همانطور که اشاره شد انواع رودوزی در ایران تا کنون 115 نوع رودوزی شناسایی شده است که این صدو پانزده نوع در شش دسته مجزا جای می گیرد.(آموزش رو دوزی در پته چگونه است؟) تنوع رودوزی در ایران نشان می دهد این هنر بین اقوام و شهرهای مختلف عمومیت داشته و منحصر به یک شهر و یا یک آداب و رسوم خاص نیست. در ادامه به شش دسته رودوزی در ایران می پردازیم.

انواع رودوزی در ایران

1-اولین نوع از انواع رودوزی در ایران رودوزی هایی هستند که بسیار پر کار بوده و برای همین ویژگی زمینه اصلی کار اصلا دیده نمی شود. از ویژگی های این نوع از انواع رودوزی در ایران این است که دوخت های رنگی داشته و بسیار ظریف و زیبا است.(ویژگی های یک رودوزی با کیفیت چیست؟) نمونه هایی از این نوع رودوزی شامل: بخارا دوزی، قلاب دوزی، بلوچ دوزی، ممقان دوزی و برخی از پته دوزی ها.
2-نوع دیگری از انواع رودوزی در ایران کم دوخت بوده و زمینه اصلی کار دیده می شود و فقط بخشی از قسمت های آن دوخته خواهد شد. مثلا ابریشم دوزی، خامه دوزی، قیطان دوزی و مضاعف دوزی از این دست هستند.

.

نوعي دوخت كه بخیه ها در دو مرحله، رويهم و دو رنگ زده شده حالت سايه روشن و بُعد ايجاد مي نمايند

اصطلاح هنری مضاعف دوزی به دوختی گفته می شود که بخیه ها در دو مرحله روی هم دوخته شده و نیز رنگهای مورداستفاده از نظر تیرگی بر دوخت قبلی مضاعف بوده باشد. این دوخت تاریخچه مشخصی در طول تاریخ ندارد و آثار خیلی کمی از این دوخت به دست آمده است. با توجه به آثار به دست آمده از جلفای اصفهان و آذربایجان غربی چنین برمی آید که این دوخت یکی از دوخت های رایج قفقاز بوده و درسده های سوم تا سیزدهم هجری قمری از رواج نسبی در ؛ قفقاز ، جلفای اصفهان ، آذربایجان غربی و شرقی و اصفهان برخوردار بوده است. ولی دامنه رواج این دوخت در شهرهای ایران بعد از جدا شدن قفقاز از ایران محدود گشته و بعد از سده 3 هجری قمری به کلی تولید آن متوقف گردید.

مضاعف در لغت به معنای دوچندان ، هرچیز دوچندان شده ، دو برابر و افزون… است.

اما در میان صنایع دستی این هنر به معنی دوختی است که بخیه های ان در دو مرحله روی هم دوخته شده باشند و رنگ های مورد استفاده از نظر تیرگی بر دوخت قبلی مضاعف بوده باشد

 

این دوخت تاریخچه مشخصی در طول تاریخ ندارد و آثار خیلی کمی از این دوخت به دست آمده است. با توجه به آثار به دست آمده از جلفای اصفهان و آذربایجان غربی و آثار موجود در موزه های ارمیتاژ لنینگراد و متروپولتین چنین برمی آید که این دوخت یکی از دوختهای رایج قفقاز بوده و درسده های سوم تا سیزدهم هجری قمری از رواج نسبی در ؛ قفقاز ، جلفای اصفهان ، آذربایجان غربی و شرقی و اصفهان برخوردار بوده است ولی دامنه رواج این دوخت در شهرهای ایران بعد از جدا شدن قفقاز از ایران محدود گشته و بعد از سده ۳ هجری قمری به کلی تولید آن متوقف گردید.


طرح ها و نقوش مورداستفاده در این دوخت را بیشتر: گل و بوته ، نقوش حیوانی ، و اکثراً طرح های هندسی تشکیل می دهد. بخیه هایی که در مضاعف دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. گوناگون است به طور مثال بخیه های اولیه که روی طرح زده می شود پردوزی است و بخیه های ثانوی که روی بردوزی زده می شود بستگی به نوع طرح دارد که متناسب با قسمتهای مختلف طرح شامل : بخیه های حصیری با بست مورب یک طرفه ، بخیه های افقی با بست های عمودی ، بخیه های عمودی با بست های افقی و بخیه های حصیری پیچیده با بست های افقی و عمودی است. در مضاعف وزی رنگ مورداستفاده درنخ زیرین ، روشن ترازرنگ نخ ثانویه است که درروی دوخت قبلی زده می شود و رنگ نخ های مورداستفاده حتماً بایستی از رنگ پارچه مورداستفاده ، تیره تر بوده و در واقع رنگ آن مضاعف باشد. در نمونه های دوخته شده در بعضی مناطق مشاهده می شود که جهت بخیه های ثانویه از رنگ سیاه استفاده شده است ولیدر مضاعف دوزی می توان از رنگهای گوناگون تیره با غلظت های متفاوت جهت قسمت های مختلف طرح استفاده نمود. این نوع سوزن دوزی در حال حاضر در قفقاز رایج می باشد.

نقوش مورد استفاده در این نوع رودوزی بیشتر گل و بوته، نقوش حیوانی و نقوش هندســـــی می باشند و  نخ های مورد استفاده در دوخت اولیه تیره تر از دوخت ثانویه می باشد. روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعۀ مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و بُرّنده می باشد و با آب ولرم و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی قابل شستن می باشد.

شما در حال مشاهده کاملترین توضیحات درباره مضاعف دوزی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. رسول هاشمیان گفته؛
  16:42 1401/05/05

  احسنت عالی بود

 2. ابوالفضل امین گفته؛
  05:30 1401/05/22

  خیلی وقته دنبال همچین مطلبی هستم

 3. علی اصغر ملکی گفته؛
  23:42 1401/06/15

  مرسی از حضورتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0