ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کاملترین توضیحات در مورد هنر زری بافی

هنر زری بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “زری بافی” نام دارد.

زری بافی یکی از زیباترین و باسابقه ترین دستبافته های ایران است.

در فرهنگ دکتر معین زری یعنی پارچه ساخته شده از زر. بدون شک بافتن پارچه‌های زربفت، مانند قالی و گلیم از زمان هخامنشیان مرسوم بوده‌است زیرا در بسیاری از نقوش برجسته ی تخت‌جمشید، شوش و حتی پاسارگاد، نقوشی در حاشیه‌های لباس شاهنشاهان و درباریان به چشم می‌خورد که حاکی از این است که لباس آن‌ها از پارچه‌های زربفت بوده، به‌علاوه در حاشیه ی لباده و حاشیه ی آستین‌ها و یقه لباس، قطعاتی از طلای ناب به شکل شیر، مرغ، ستاره با گل پنج‌پر یا نقوش هندسی مانند مثلث و غیره می‌دوختند و بسیاری از این قطعات طلا، امروزه در موزه ایران باستان و موزه‌های دیگر دنیا موجود است که متعلق به عهد هخامنشی می‌باشد.

از دوره ساسانیان نیز در کلیساها و موزه‌های خارج از ایران، نمونه‌های متعدد زری موجود است. زیرا زری‌های دوره ساسانیان به قدری مورد توجه بود، که از تمام نقاط دنیا خواستار آن بودند و وقتی کسی به ایران مسافرت می‌کرد، بهترین هدیه‌ای که می‌توانست به میهن خود ببرد یک قطعه زری بود و به این طریق مثلاً باقی‌مانده‌های صلیب مسیح را صلیبیون در زری‌های ایرانی می‌پیچیدند و به همراه خود به اروپا می‌بردند.

از زری‌های کهن ایرانی قطعاتی پارچه در موزه‌های لوور، متروپولیتن، کلیسای سنت ویکتور، لیون، سلطنتی لندن، واشینگتن، آرمیتاژ، لنینگراد و… نگهداری می‌شود که نمودار عظمت و اعتبار این هنر سنتی در ایران کهن است.

فن زری بافی در دوران صفویه به کمال خود رسید.

مواداولیه زری بافی

مواد اولیه پارچه‌های زربفت، از بهترین نوع ابریشم طبیعی ایران انتخاب می‌شود. همچنین یکی از مهم‌ترین مواد اولیه، گلابتون است. از گلابتون بیشتر در بافت پارچه‌های زربفت استفاده می‌شود. آن چیزی که باعث درخشش و گران‌بهایی ویژه ی پارچه‌های زربفت می‌شود، گلابتون است.

نقوش‌ پارچه‌ های‌ ساسانی‌ در تناسب‌ و هماهنگی‌ طرح‌ و رنگ‌ به‌ نهایت‌ درجه هنری‌ رسیده‌ بود. ترکیبات‌ نقوش‌ ساسانی‌، برگرفته‌ از مرغ‌ و پرندگان‌، جانوران‌ و شکارگاه‌ و سواران‌ و طرحهای‌ تجریدی‌ و انتزاعی‌ بود. پس از ساسانیان‌،به‌ علت‌ حرمت‌ بهره‌ گیری‌ از طلا برای‌ مردان‌ ،مدتی‌ نسبتا” دراز، بافت‌ پارچه‌های‌ زربفت به‌ تعویق‌ افتاد تا اینکه‌ بافتن‌ پارچه‌های‌ زربفت،در دوره‌ سلجوقیان‌ رونق‌ یافت‌. در دوره‌های‌ اسلامی‌ ، نقوش‌ حیوانات‌ و پرندگان‌ مانند شیر،عنقا و عقاب‌ که‌ زربفت‌ شده‌اند و در متن‌ پارچه‌ها ،جلال‌ و شکوهی‌ داشتند از پیشرفت‌ تکنیک‌ پارچه‌ بافی‌ درعصر سلجوقیان‌ است.‌

طرحهای‌ شقایق‌ و نیلوفر آبی‌ نیز از عناصر تزئینی‌ در بافت‌ پارچه‌ های‌ این‌ دوره‌ است‌ . در دوره‌های‌ بعد ،تدریجا”طرحهای‌ تازه‌ای‌ به‌ ابتکار طراحان‌ و بافندگان‌ ایران‌ به‌ منّصه‌ ظهور رسید ودر هویتی‌ مستقل‌ ، دوره‌ معتبر و اصیل‌ نساجی‌ صفویه‌ را بنیان‌ نهاد. اما پیش‌ از آن‌ یعنی‌ در عصر مغول‌ ،سالهای‌ فراموشی‌ نساجی‌ ایران‌ بود و زری‌ بافان‌ از بیم‌ مرگ‌ ، متواری‌ شده‌ و در خفا می‌زیستند . تزئین‌ پارچه‌های‌ یاد شده‌ عبارت‌ بوداز اشکال‌ انسانی‌،تصویر حیوانات‌ و پرندگان‌ وگل‌ و گیاه‌ و گاهی‌ نیز تصاویر داستان‌های‌ رزمی‌ و بزمی‌ برآن‌ها نقش‌ بسته‌ است.‌

به لحاظ کیفیت طرح ها و نقش های به کار رفته در دوره های قبل و بعد از اسلام، هر دوره ای بیانگر اصالت فرهنگی و تاریخی زمان خویش است و همسانی و اتحاد کاملی با دیگر هنرهای آن روزگار دارد. به طور مثال، طرح هایی را که بر روی ظروف فلزی دوره ساسانی و سفالینه های آن زمان دیده می شود بر روی پارچه های آن زمان نیز می توان یافت و یا در دوره اسلامی، طرح هایی را که به شکل شکارگاه ترسیم می شده با همان شیوه و سبک می توان در پارچه ها رؤیت کرد.

 مشهور ترین مراکز تولید آن در گذشته کاشان، یزد، کرمان و اصفهان بوده، و هم اکنون کارگاه های میراث فرهنگی در تهران، کاشان و اصفهان به جهت حفظ و احیاء این هنر دارای چندین دستگاه زری بافی بوده و مقدار محدودی پارچه ی زری را به سفارش اماکن مقدسه و غیره می بافند. دستگاه های زری بافی معمولا مرکب از ابزار و آلات چوبی است که به سبک بسیار ساده و معمولی ساخته شده است. با هـر دستگاه دو نفر کار می کنند، یک نفر بافنده و دیگری که در اصطلاح به او (گوشواره کش) می گویند و کار او هدایت نقشه کار به طرف بافنده زری است.

مراحل بافت زری بافی شامل نقشه بندی ، چله کشی ، گذراندن ابریشم از وردها و شانه ها می باشد.

روش بافت زری تا حدودی شبیه به ترمه بافی بوده، با این تفاوت که برای بافت زری دو ورد اضافه در نظر گرفته می شود که این دو ورد باعث می شود که پشت زری مانند ترمه دارای پرش نخ نباشد.

طریقه ی نگهداری آن محافظت در برابر بید (در صورت استفاده از الیاف پشمی)، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و می توان آن را با آب ولرم و صابون قابل شسته و تمیز کرد.

شما در حال مشاهده کاملترین توضیحات در مورد هنر زری بافی در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. حمید محسنی گفته؛
  09:54 1401/02/15

  خیلی وقت بود به همچین چیزی نیاز داشتم

 2. ایمان رحیمی گفته؛
  11:30 1401/02/27

  گل گفتید دست مریضاد

 3. احسان عسگری گفته؛
  22:06 1401/03/22

  دستخوش

 4. یدالله حاتمی گفته؛
  10:18 1401/03/31

  مطلب خوبی بود 😍😍😍

 5. ابوالقاسم کریمی گفته؛
  11:54 1401/04/31

  شما پیج اینستا هم دارین؟ 😍😍😍

 6. یعقوب فاضلی گفته؛
  15:30 1401/05/07

  مطالب بی نظیر بود

 7. عباسعلی ترابی گفته؛
  20:30 1401/05/07

  اکانت اینستا هم دارید؟

 8. وحید فرهادی گفته؛
  09:42 1401/05/15

  باز هم مثل همیشه ترکوندید

 9. داوود آخوندی گفته؛
  10:30 1401/05/25

  محتوا خوبی بود

 10. محسن بهشتی گفته؛
  17:42 1401/05/27

  بهترین چیزی که میشد پیدا کرد رو نوشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0