ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کپو بافی خوزستان

هنر کپوبافی چیست؟

کپوبافی خوزستان که بیشتر با عنوان حصیربافی در بین مردم شناخته شده است، هنر دیرینه و قدیمی دزفول و یکی از نمونه های پرکاربرد صنایع دستی خوزستان محسوب می شود. وجود نخل در سرتاسر خوزستانِ زیبا، یکی از علت های رواج کپوبافی با قدمتی ۵۰۰ ساله است. در حقیقت با استفاده از هنر و تکنیک پیچشِ برگهای درخت های نخل به دور نی های مردابی، روند بافت کپو صورت می گیرد.

هنر کپوبافی خوزستان اصالتی جنوبی دارد. از همین رو، زنان جنوبی با دستهای جادویی شان و استفاده از متریال کاملا طبیعی و محلی اقدام به طراحی و بافت کپوهای زیبا می کنند.

تاریخچه کپوبافی

 این هنر مستقیما با وجود درخت های نخل در خوزستان و اهمیت حضور آن ها ارتباط دارد. کشت خرما در ایران و در نزدیکی شوش قدیم، قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد. ماجرای کشت خرما دقیقا از زمانی آغاز شد که ایلامی ها تمدن شان را برقرار کردند. البته کشت نخل خرما از زمان هخامنشی، بیشتر در ایران متداول بوده است و رفته رفته به یکی از عوامل مهم در حفظ امکان زندگی در مناطق سوزان و شعله ور از گرمای خوزستان، تبدیل شد.

از خوبی های نخل خرما هر چه بگوییم، کم گفته ایم! جدای از همه موارد، محصولات بسیار مهمی مثل سرکه، شربت، کمپوت خرما، شیره خرما و انواع فرآورده های خرمایی، از درخت های نخل حاصل می شوند. بعداز بحث های حیاتی و خوراکی، باید به خاطر داشت که صنایع دستی خوزستان که اغلب با برگ خرما و چوب خلق می شوند، طیف متنوعی را در بر می گیرند. هنرمندان دزفولی برای ساخت انواع سبد و حصیر، همچنین کلاه، سایبان، گهواره اطفال و بسیاری از موارد دیگر از حصیری استفاده می کنند که ثمره حضور درخت های نخل و برگ نخل های خرما در این استان است.

زیر سایه درخت های نخل و کرتک ها (گیاهی خودرو که مانند گندم دارای ساقه ای بلند است)، کپوبافی خوزستان فرصت مناسبی برای امرار معاش زنان زحمت‌کش این استان به وجود آورده است. آنان شبانه روز و در سخت ترین شرایط، هنر دیرینه دیار خود را فرموش نکرده اند و به کسب درآمد از آن افتخار می کنند.

کپوبافان نقش ها، اَشکال و رنگ هارا می شناسند. البته هنرمندان کپوباف منحصرا به بافت مواردی که ذکر شد، نمی پردازند، بلکه هر روز بنا بر نیاز جامعه و تغییر سلیقه ها، بافته های تماشایی تری را خلق می کنند.

خوب است بدانید که نقوش استفاده شده در کپو، بیشتر شامل اشکال لوزی مانند، سه پر و ستاره‌ است. هنرمند بافنده کپو باید روانشناسی رنگ ها را بداند! چون در هنر کپوبافی خوزستان، با تند و تیز شدن رنگ ها، گیرایی اثر هنری بیشتر و تاثیرگذارتر خواهد شد. البته این امر، به کاربردی که کپو در راستای آن خلق شده است نیز بستگی دارد.

انواع کپو

انواع مختلف کپو به شکل های متفاوت خمره، دایره، بیضی و مسطح بافته می شوند. این اشکال بنابر ظاهر، برای کاربردهای مختلفی را خلق می شوند. کیفیت کپو هم به شدت بستگی به تبحر در بافت دارد. به طوری که بافت ظریف و ریز، زیبایی محصول نهایی را دوچندان می کند.

هنرمندان رشته هنری کپوبافی خوزستان محصولات متنوعی را خلق می کنند که عمدتا نقش تزئینی دارند. آنها کپوها را بیشتر در اشکال دایره ای و بیضی می سازند. محصول نهایی کار آنها شامل جا دستمالی، زیرقوری، گلدان، سبدهای نان، و جای پیاز و سیب زمینی می شود.

از کاربردهای دیگر این رشته هنری، تهیه جای لوازم خیاطی و ساخت سینی های رنگارنگ است. البته باید در نظر داشته باشید که با وجود برتری مقاومت کپو نسبت به سایر حصیرها، نگهداری آن ها در جای بدون رطوبت و خشک، منطقی تر به نظر می آید. بهتر است مغر کپوها که از جنس همان کرتک است، خیس نشود و در صورت شست و شو، در سریع ترین زمان ممکن خشک شود تا آسیب های احتمالی، این هنر اصیل و زیبا را تهدید نکند.

ابزار و لوازم کپوبافی

ابزار و لوازم مورد استفاده عبارتند از:

ابزار: سوزن لحاف دوزي و قيچي.

مواد: برگ درخت نخل (پيش) و کرتک، که گياهي خودرو و در باغات به عنوان گياه هرز شناخته مي‌شود و نخ‌هاي الوان.

نحوه نگهداری کپو

1.بهتر است در جای خشک نگهداری شود.

2.مغزی (کرتک) نباید خیس شود و در صورت خیس شدن باید سریع خشک شود.

3.برگ‌های درخت خرمایی که در بافت یک محصول کپوبافی شده به کار می‌ رود، به رطوبت بسیار حساس هستند.

در صورتی که محصول کپوبافی شده به مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد، می پوسد و کپک می‌ زند.

بنابراین لازم است آن را در جای خشک و عاری از رطوبت نگهداری کرد. بر همین اساس کپوبافی برای نگهداری وسایل بهداشتی مرتبط با حمام و در محیط سرویس بهداشتی، مناسب به نظر نمی‌ رسد.

4.همچنین در صورت نیاز به شست و شو، محصول کپوبافی شده را بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی باید شست و در هوای آزاد و زیر نور خورشید قرار داد تا هر چه سریع تر خشک شود.

5.محصولات کپوبافی شده چندان گران نیستند و از این رو گزینه ‌ای مناسب برای تهیه یادبود از ایران به شمار می ‌روند.

 

ممنونیم که تا پایان نوشته همراهمون بودید.

تماس با خورشیدک

شما در حال مشاهده کپو بافی خوزستان در پلتفرم خورشیدک هستید

ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. غلامرضا گفته؛
  03:42 1401/02/19

  مرسی از حضورتون

 2. رمضان خوش نیت گفته؛
  11:06 1401/03/09

  اینا فوق العادن

 3. عبدالحسین هاشمی گفته؛
  06:42 1401/04/30

  لطفا بیشتر ما رو سرگرم کنید واقعا عالیه سایتتون

 4. رضا رستمی گفته؛
  23:30 1401/05/25

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟ 😍😍😍

 5. خلیل توفیق گفته؛
  22:30 1401/06/07

  چه مطلب خوبی 😍😍😍

 6. امیر عسکری گفته؛
  00:06 1401/06/21

  گل گفتید دست مریضاد

 7. محمود سبزواری گفته؛
  12:06 1401/06/21

  بازم از این مطالب قرار بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه برای به اشتراک گذاری
دسته بندی محتوای سایت
0